Strony

wtorek, 30 lipca 2019

Ciekawa metryka ślubu.

Udało się nam znaleźć metrykę ślubu Macieja Wincentego Trawińskiego, syna Jakuba i Agaty z 19 listopada 1825 roku z Wilkonostrów. Ale może najpierw sama metryka.


















Krótki opis wspomnianej metryki:
Metryka ślubu Macieja Wincentego Trawińskiego z Wilkonostrów z dnia 19.11.1825 roku, młodzieńca lat 24, syna Jakuba i Agaty z domu Czerniawskiej i Anny Teresy z domu Burganisównej lat 24. Najlepsze jednak w tej metryce jest dalej, gdy znajdujemy opis świadków. Swiadkami byli Wawrzyniec Trawiński lat 48, brat ojca pana młodego- Jakuba a stryja tegoż pana młodego, Jakub Trawiński lat 30, syn Jakuba a brat pana młodego Macieja Trawińskiego.
W tym fragmencie metryki otrzymujemy sporo interesujących nas informacji. A więc przede wszystkim wiemy już, że bratem ojca  Macieja był Wawrzyniec Trawiński urodzony około 1777 roku, dalej dowiadujemy się, że 30-letni Jakub, syn Jakuba ( brata Wawrzyńca) urodził się około 1795 roku i wreszcie wiemy, ze Maciej Wincenty urodził się około 1801 roku. Dlaczego podaję te daty w przybliżeniu? Dlatego, że niejednokrotnie okazywało się, że ksiądz podawał wiek tych osób w przybliżeniu, co oznacza, że nie zawsze oznaczały one konkretnej daty.

Teraz metryka urodzenia Marianny Mikielanis, urodzonej 21 lutego 1795 roku w Wilkonostrach, córki Andrzeja i Magdaleny, rodzicami chrzestnymi byli Wawrzyniec Trawiński i Katarzyna Trawińska. Możemy więc domyśleć się, że rodzina Trawińskich i Mikielanis była ze sobą blisko spokrewniona.
















Dalszy ciąg tej frapującej historii. Otóż udało się znaleźć akt zgonu syna Jakuba, też Jakuba.

















" Działo się we wsi kościelnej Lejpunach dnia 28 stycznia 1844 roku o godzinie jedenastej z rana. Stawili się Wincenty Trawiński gospodarz lat 46 i Jan Subacz gospodarz lat 49 liczący, obydwaj we wsi Wilkonostry zamieszkali i oświadczyli nam, że w dniu 27 bieżącego miesiąca o godzinie drugiej po południu umarł Jakub Trawiński chałupnik bezżenny we wsi Wilkonostrach zamieszkały, lat 48 liczący, syn Jakuba i Agaty małżonków Trawińskich z Wilkonostrów. Po przekonaniu się naocznie o zejściu Trawińskiego, akt ten przeczytany stawającym, z których pierwszy jest bratem zmarłego i poprzez nas podpisany został, stawający zaś pisać nie umieją.
Ksiądz Ksawery Darewski, komendarz kościoła Lejpuńskiego." 

Krótka analiza tej metryki. Zgon zgłosił brat Jakuba- Wincenty, ur. 1794 ( jego metryka urodzenia poniżej), jednakże jego wiek podany przez księdza nie zgadza się z metryką, gdyż wg metryki powinien mieć w 1844 roku ponad 49 lat. Metryka zgonu potwierdza fakt, że wspomniany Jakub był kawalerem i nie ożenił się. 

A tu mamy metrykę młodszej siostry Jakuba- Ewy, która urodziła się 7 stycznia 1811 roku.





Metryka urodzenia siostry Ewy, córki Jakuba- Marty, która urodziła się 21 sierpnia 1808 roku.





I jeszcze jeden mały sukcesik- metryka urodzenia starszego brata Macieja- Wincentego, który urodził się 12 października 1794 roku w Wilkonostrach jako syn Jakuba i Agaty. 




















I kolejna ciekawostka- metryka zgonu córki Wincentego i jego żony Anny z Buczanisów- Heleny, która urodzona w 1819 roku zmarła w wieku 9 lat w roku 1828.


Poniżej fragment drzewa tej linii po ostatnich zmianach.







Dalsza aktualizacja naszego wątku. Otóż udało się znaleźć metrykę zgonu córki Wawrzyńca i jego żony Katarzyny- Katarzyny, która zmarła 24 lipca 1836 roku w wieku 16 lat.











Następna ciekawa metryka- metryka urodzenia syna Wawrzyńca i Katarzyny- Józefa, który urodził się 15 marca 1808 roku.





Kolejne dziecko Wawrzyńca i Katarzyny- Karol, który urodził się 29 grudnia 1807 roku.





Kolejne nasze odkrycie to metryka urodzenia Teofili Strawińskiej- córki Józefa i Agnieszki z domu Wackiewicz. Wiadomo nam, że Józef był synem wspomnianego wcześniej Wawrzyńca i Katarzyny. 















Następna metryka jest jeszcze ciekawsza, gdyż dotyczy aktu zgonu żony Jakuba Trawińskiego- Agaty z Czerniawskich.  








Z metryki tej dowiadujemy się, że Agata Trawińska z domu Czerniawska  zmarła 21 maja 1817 roku w wieku 50 lat. Stąd wniosek, ze urodziła się o kilka lat wcześniej od Jakuba, gdyż około 1767 roku. To ważna dla nas informacja.

I jeszcze jedna ważna metryka- akt zgonu Jakuba, męża Agaty.











Metryka zgonu Jakuba Trawińskiego, syna Jana i Agaty z Szerksznisów, zmarłego w Wilkonostrach dnia 7 września 1831 roku.


 

niedziela, 28 lipca 2019

O służbie Adama Strawińskiego.

Dzięki współpracy z Panem Antonem Szyrmą otrzymałem ciekawy dokument. Jest to formularz spisowy o służbie i osiągnięciach wojskowych Adama Strawińskiego wystawiony przez sąd apelacyjny w Słonimie w 1859 roku.
Jeżeli zajdzie taka potrzeba to w stosownym czasie spróbuję odczytać i przetłumaczyć ten dokument.



wtorek, 23 lipca 2019

XVIII- wieczne metryki z Ożerańców i Rudziszek.

Na naszej podstronie o rodzinie Czupajło https://strawinski-family.blogspot.com/p/rodzina-czupajo.html prezentujemy dziś kilka metryk z rodziny Czupajło i Gejno z Ożerańców i Rudziszek. Bardzo ciekawe zapisy. Polecam!


sobota, 20 lipca 2019

Powrót do Niewierasów.

W ostatnim czasie udało mi się znaleźć kilka metryk dotyczących rodziny Niewieras. Niektóre z nich pochodzą nawet z XVIII wieku. Warto podkreślić, że nasza wiedza na ten temat nieustannie ewoluuje, gdyż okazuje się, że ich miejsce zamieszkiwania zmieniało się. Wiedzieliśmy, że w XIX wieku na pewno zamieszkiwali Zwirżdeny, jednakże w XVIII wieku próżno ich tam szukać. Byli za to w Arciunach i innych pobliskich wsiach. Stąd wniosek, że musieli najpierw stamtąd pochodzić.
Przejdźmy więc do samych metryk.








Metryka urodzenia Marcina Niewierasa ze wsi Arciuny, urodzony  9 kwietnia 1795 roku jako syn Tomasza i Róży Niewierasów.









Metryka urodzenia Krystyny Dulównej ( Dulis) ze Zwirżdanów, ur. w 1790 roku. Jak wiemy rodzina Dulisów była związana z Niewierasami, stąd ta metryka.













Metryka urodzenia Macieja Dula ( Dulisa) , ur. w lutym 1840 roku, jego rodzicami chrzestnymi byli Jan Niewieras z Marianną Staniałko ze Zwirżdenów.















Metryka urodzenia Reginy Niewieras, ur. w 1840 roku, córki Jana i Katarzyny z Dulów ze Zwirżdenów.









Metryka zgonu tejże samej Reginy, zmarłej w maju 1841 roku.

niedziela, 7 lipca 2019

Znów na Litwie.

Małgorzata była w ostatni weekend na Litwie. Niestety, nie mogła być na pogrzebie babci Anieli, nad czym bardzo ubolewała, co zrozumiałe. Niemniej jednak pojechała chociaż na grób Anieli zapalić jej chociaż znicz i spotkać się z rodziną. To zapewne było najprzyjemniejsze. Pełniejszą relację z tego wyjazdu na pewno jeszcze opublikujemy. Na razie na gorąco przedstawiem tylko jedno zdjęcie z tego spotkania ( chyba nie najlepszej jakości, za co przepraszam) .
Na zdjęciu tym są: u góry od  od lewej strony- siostra cioteczna Małgosi -Iwona (córka Jana Czupajło),syn Floriana Niewierasa- Stanisław, jej wujek (brat mamy)-Krzysztof Czupajło, Danuta- córka Anieli. Niżej wnuczka Jana Czupajło,żona Floriana Niewierasa-Albina i Małgosia, czyli  wnuczka Heleny Czupajło.