Rodzina Czupajło.

Jak wiadomo, ta rodzina była i jest nieodłącznym elementem naszych poszukiwań. Dlatego też postanowiłem utworzyć dział na temat tej rodziny. Jeszcze raz przekazuję to, co już wiemy na temat tej rodziny- są to informacje przekazane nam przez osoby związane w jakiś sposób z ta rodziną, której przodkowie pochodzą głównie z okolic Rudziszek, o której to miejscowości wspominaliśmy już nieraz.

Nagrobki rodziny Czupajło.

W ostatnim czasie otrzymaliśmy fotografie grobu Heleny i Stanisława Czupajło. Oto one:

  


Jeszcze fotografia z Lidzbarka Warmińskiego z 1955 roku z Heleną Czupajło. 




O rodzinie Czupajło.

Jak wiadomo, mężem Heleny z domu Niewieras był Stanisław Czupajło. Rodzicami Stanisława byli Marcin i Michalina































Fotografia Stanisława Czupajło.
 
Jego dziadkami byli Ludwik Czepajło i Rozalia
Przedstawiam metrykę aktu zgonu Michaliny Czupajło:



































 

Fotografia Michaliny Czupajło z domu Gejno ( z prawej).




























 To jest metryka aktu zgonu Marcina Czupajło, ojca Stanisława Czupajło



































 

Ciekawy dokument- manifest przewozowy, gdzie wymienionych jest kilka osób z rodziny Gejno.


















Od pozycji 24-26 wymienione są tu trzy osoby: Helena Gejno lat 40, Weronika Gejno lat 8 i Ewa Gejno lat 15. Manifest jest z roku 1913.


Te osoby już znamy.
Teraz trochę ogólnych danych na temat tej rodziny. Okazuje się, że w Polsce mieszka 248 osób o tym nazwisku. Największe skupiska tych rodzin są w takich miejscowościach jak: Koszalin, Bartoszyce, Braniewo, Elbląg, Olesno, Lidzbark Warmiński.

 Z ciekawostek dotyczących tego rodu, wypada przedstawić osobę z tego rodu, a jest nią Marcela Czepajło z domu Mamielewska, która wyszła za mąż za Jana Czupajło. Mieli oni córkę Zofię, która wyszła później za mąż za Juliana Fiedorowicza. Fakty te uzyskałem na podstawie wglądu do drzewa genealogicznego rodziny Jelińskich z Wileńszczyzny i Nowogródka.
Mamy sporo informacji o tej rodzinie na podstawie wpisów członków tej rodziny żyjących w naszym kraju. Może informacje te są trochę chaotyczne, ale po dokładnym przeanalizowaniu, można wyłowić z tego interesujące nas dane.
Oto informacje od osób również tak jak my, poszukujących czegokolwiek na temat swych przodków z rodziny Czupajło.
                  *                                   *                                     *
"Mój ojciec (ur.1899,zm.1966) Aleksander Czupajłło pochodzil z Troków na Litwie.Po wojnie zamieszkał,początkowo na wsi Siciny, skąd przeprowadził się do Góry i tam już mieszkał do swojej śmierci.Wiem tylko ,że miał brata Jana w Górze(po wojnie), który był chyba listonoszem? Drugi brat mieszkał na Litwie,w Miciunach koło Trok-imienia nie pamiętam, ale postaram się dowiedzieć....
Druga ,bardzo ważna sprawa-mój ojciec był żonaty przed wojną i z tego związku miał córkę Danutę!Nie wiem kiedy i gdzie się urodziła, ale chyba ten ślad wiedzie do Białegostoku?
I jeszcze jedna uwaga-to nazwisko,podobno przed wojną pisało się przez dwa "łł"."

              *                                *                            *
"Moja rodzina pochodzi z okolic Trok i Rudziszek. Po wojnie z tamtych stron przyjechało do Sianowa k/Koszalina kilka rodzin Czupajłów. Byli wśród nich: mój dziadek Szymon Czupajło (ur.1872, zm. 1956), moi rodzice Jan i Marianna z domu Satkowska, stryjowie: Piotr (żona Genowefa), Stanisław (żona Władysława), stryjenka Janina Brundo. Druga córka dziadka Szymona - stryjenka Zofia Użdawinis zamieszkiwała po wojnie w Elblagu. Wszyscy oprócz stryjenki Janiny Brundo już nie żyją, są pochowani na cmentarzach w Sianowie i w Elblągu.
W Sianowie mieszkały jeszcze trzy inne rodziny Czupajłów, którzy również pochodzili z okolic Trok i Rudziszek. Tak więc rzeczywiście korzenie rodu czy klanu Czupałów prowadzą do dawnego kresowego województwa wileńskiego, w rejon powiatu trockiego.
Obecnie w Koszalinie,Sianowie i okolicy mieszka liczna grupa Czupajłów - ja wiem może nawet i 80 osób. Ich rodzice i dziadkowie byli pionierami i jednymi z pierwszych osadników na ziemi koszalińskiej i pomorskiej."

                   *                                        *                                   *
"

"Mój Tata zawsze mi mówił, że nasza rodzina wywodzi się z Trok i Rudziszek. A Taty rodzice nazywali się Piotr Czupajłło i Genowefa. Mieli siedmioro dzieci."
                *                              *                             *
                 
"Mój Dziadek - Szymon Czupajło (ur. się 18 maja 1886 r.) w Drozdówce, gm. Troki, jako syn Konstantego i Julii z domu Dąbrowskiej . Konstanty wziął ślub z Julią 15 lutego 1870 roku w nowotrockim kościele parafialnym. Wraz ze swoim najstarszym bratem Józefem Konstantynowiczem ( ur. 03 stycznia 1871 roku w Drozdówce) wyjechali do Ameryki w 1910 roku (Pensylwania). Po 3 latach Szymon wrócił - Józef pozostał.
Dziadek Szymon ożenił się z Marią Rusowicz i mieszkali w Błotni (30 km od Drozdówki).
W 1946 Szymon wraz z dziećmi przeprowadził się do Polski. Wieś Niedbałki koło Ornety.
Dzieci Szymona to:
- Stanisława Czupajło, z mężem Edwardem Mieczkowskim - osiedlili się w Górze Śląskiej (woj. dolnośląskie)
- Stefania Czupajło, wyszła za mąż za Zenona Sosnowskiego, przenieśli się do Mingajn k. Ornety, do roku ok. 1970, a następnie do Oświęcimia.
- Witold Czupajło (mój tata) w latach pięćdziesiątych przeniósł się z rodziną w okolice Braniewa.
- Tomasz Czupajło pozostał w Błotni. Żyją tam jeszcze jego córki."

                 *                              *                           *


"Mój ojciec nazywał się Witold Czupajło i urodził się w Rudziszkach-gmina Troki. Miał siostrę Genowefę, a ich ojciec nazywał się Michał, a matka Karolina. Mieszkali w Rudziszkach. Po wojnie ojciec z siostra osiedlili się w Sianowie. "

                   *                            *                             *
Dziadek Szymon ożenił się z Marią Rusowicz i mieszkali w Błotni (30 km od Drozdówki).
W 1946 Szymon wraz z dziećmi przeprowadził się do Polski. Wieś Niedbałki koło Ornety.
Dzieci Szymona to:
- Stanisława Czupajło, z mężem Edwardem Mieczkowskim - osiedlili się w Górze Śląskiej (woj. dolnośląskie)
- Stefania Czupajło, wyszła za mąż za Zenona Sosnowskiego, przenieśli się do Mingajn k. Ornety, do roku ok. 1970, a następnie do Oświęcimia.
- Witold Czupajło (moj tata) w latach pięćdziesiątych przeniósł się z rodziną w okolice Braniewa.
- Tomasz Czupajło pozostał w Błotni. Żyją tam jeszcze jego córki.

Mój ojciec nazywał się Witold Czupajło i urodził się w Rudziszkach-gmina Troki. Miał siostrę Genowefę, a ich ojciec nazywał się Michał, a matka Karolina. Mieszkali w Rudziszkach. Po wojnie ojciec z siostra osiedlili się w Sianowie. "

                 *                              *                               *
 "
Moim pradziadkiem był Szymon Czupajło ur. w 1872 r., imienia prababci nie pamiętam, pochodził z okolic Trok i Rudziszek. Moja Babcia Bronisława Pawłowska z d.Czupajło była najstarszą córką Szymona /urodz.w 1901 r.zm w 1967 r./ Była siostrą Piotra Czupajło, Zofii Uzdawinis, Janiny Brundo- więcej imion rodzeństwa babci nie pamiętam,mimo ,że babcia mi bardzo dużo opowiadała o swoim rodzeństwie, latach spędzonych na Ziemi Wileńskiej. Babcia moja wyszła za Władysława Pawłowskiego / oficer policji - ofiara Katynia/ mieli 4 dzieci -syn Czesław, Edward- który z niewoli w Kassel wyjechał do USA /obydwaj już nie żyją oraz córkę Alicję i Henrykę.Moja mama Henryka jest najmłodszą córką babci Broni.Babcia z trójką dzieci po wojnie zamieszkała w Lubuskim, najpierw zamieszkała niedaleko Świebodzina, później w Iłowej Żagańskiej.Tak w kilku zdaniach wygląda moja przynależność do rodziny Czupajło.A jeszcze najważniejsze chyba, chcę się pochwalić, że mam zdjęcie mojego pradziadka Szymona Czupajło wykonane w 1906 roku w Wilnie w Zakładzie J.Chorowicza, podobne zdjęcie prababci widziałam u Cioci Janiny Brundo w Sianowie. "
                 *                               *                               *       

 "Mam na imię Wiktor,jestem wnukiem dziadka Szymona, synem Jana brata twojej babci Bronisławy, mam 66 lat.Żona Szymona miała na imię Kazimiera z domu Bronikowska, zmarła w 1926 roku w Rudziszkach. Dziadkowie mieli wiele dzieci : Bronisława (Pawłowska), Jan, Helena(Sieniawska), Janina (Winiarska),Zofia(Użdawinis),Stanisław, Piotr, Janina(Brundo). Sieniawska i Winiarska pozostały w Rudziszkach. Pozostali przyjechali w 1946 roku do Polski - Sianów, Elbląg, lubuskie. Dziadek zmarł w 1956 roku w Sianowie u syna Jana. Pochowany jest na cmentarzu w Sianowie we wspólnej mogile z moim ojcem Janem. Bardzo się cieszę z tych informacji, które przekazałaś. Wiedziałem o cioci Broni i jej synu Edwardzie, który był w USA. Nie wiedziałem, że wuj Władysław zginął w Katyniu. A zdjęcie dziadka z 1906 roku to cenna pamiątka."



Etymologia i naukowe wyjaśnienie pochodzenie nazwiska Czupajło i nazwisk pokrewnych


Wg Pana prof.dr hab. Stanisława Borawskiego  z Uniwersytetu Zielonogórskiego:

" Nazwisko Czupajło jest oparte na rdzeniu 'czup- // cup- (ta druga forma jest zmazurzona).
Rdzeń ten występował w prymarnie w czasowniku czup'eti (=czup'eć) i niósł w prasłowiańszczyźnie podstawowe znaczenie 'przyjmować pozycję przykucniętą, przycupniętą

Na gruncie polskim lub ruskim (tj. ukraińskim) i białoruskim ten rdzeń 'czup' występuje w sporej liczbie wyrazów, o znaczeniach modyfikowanych różnymi przyrostkami lub przedrostkami.



        Ale na tym samym rdzeniu oparte są m. in. wyrazy odnoszące się do włosów: czub, czupryna, czupiradło, czupurność.

Jak z tego widać, o ile rdzeń niosący znaczenie wyjściowe w przypadku nazwiska Czupajło wątpliwości słowotwórczych nie budzi, to z motywacją semantyczną nazwiska sprawa tak oczywista nie jest.

Przyrostek, którym derywowano nazwisko Czupajło to: '-ajło', który jest (moim zdaniem) sperintegowaną formą dwóch przyrostków: -aj- + -l / ł. Ten przyrostek służył do tworzenia wyrazów nazywających osobę wykonującą jakąś czynność często lub z upodobaniem, lub mającą jakąś cechę o dużej intensywności; por. rębajło, strachajło, wykidajło, poszturchajło, popychajło, zapiewajło.



Nie ulega też wątpliwości, że nazwisko Czupajło jest odapelatywne, czyli powstałe od przezwiska lub przydomka pochodzącego od przezwiska.



Najprawdopodobniej nazwisko ma więc rdzeń czup- i (wg wzoru motywacyjnego) rdzeń + przyrostek '-ajło', jaki widać w wyliczonych innych określeniach ludzi od ich czynnościowych charakterystyk.

Jednakże w rachubę wchodzi także semantycznie motywowanie takie, jak w wyrazach: 'czupurność', czupryna.



        Zatem: w tym przypadku jest jasne, że nazwisko pochodzi od przezwiska (tzw. apelatywu). Ale czy przezwisko zostało wywiedzione od czupania // cupania (przycupania), czy od czupryny, czupurności - to całkowicie jednoznaczne nie jest.

Bardziej jestem skłonny sądzić, że od cupać (=kucać), ale nie można wykluczyć, że chodzi o znaczenia związane z włosami (czupryną) lub cechą mentalną (czupurność).



        W takich przypadkach na podstawie brzmienia lub zapisu nazwiska nie można rozstrzygać kategorycznie. Dobrze jest, jeśli dysponuje się jakimś odpowiednim co do czasu zapisu kontekstem - wówczas można rozstrzygać z większą dozą pewności."


        W dalszej części prof. dr hab. S. Borawski pisze, że ród Czupajłów ma polskie tradycje i wywodzi się albo bezpośrednio z Korony albo z dawno spolonizowanego rodu Białoruskiego (lub Żmudzińskiego). Na pewno natomiast prof. S. Borawski wyklucza litewskie, ukraińskie czy ruskie pochodzenie rodu.

( powyższe zmiany w tekście odnośnie rodziny Czupajło, jak i zaprezentowanie opinii p. Profesora otrzymałem dzięki pomocy Pana Bolesława Czupajło, za co mu w tym miejscu serdecznie dziękuję.)
 
I na koniec mały fotoreportaż ze zjazdu rodziny Czupajłów, który miał miejsce 18 września 2010 roku.























Trochę statystyk:
 W Polsce jest 248 osób o nazwisku Czupajło.
Zamieszkują oni w 33 różnych okręgach i miastach. 

Najwięcej zameldowanych jest w Koszalinie- 57
Dalsze okręgi/miasta ze szczególnie dużą liczbą osób o tym nazwisku :

 Bartoszyce (37), 
 Koszalin (20), - powiat
 Braniewo (18), 
 Elbląg (17), 
 Olesno (14),
 Lidzbark Warmiński (12), 
 Sławno (8), 
 Pruszków (7) 
 Inowrocław (6)  


 O rodzinie Czupajło wg Pana Przemka.

 
Rodzina Czupajło interesuje mnie z racji nazwiska panieńskiego mojej praprababci Johanny Kondratowicz (zd. Czupajło,personalia ustaliłem na podstawie dowodu osobistego z II RP jej córki a mojej prababci- Franciszki Grygajtis zd.Kondratowicz).
Razem z mężem (Tomaszem) pochodzili i mieszkali w Rudziszkach. Tomasz zginął pod Witebskiem ok.1917r. ). Mój dziadek opowiadał,iż babcia (Johanna) posiadała "pół wsi"-ze 100 hektarów.Kiedy umarła -nie wiem, ale na pewno przeżyła o wiele lat swojego męża.
Moja wiedza o rodzinie Czupajło poza szczątkowymi danymi  w internecie jest mizerna.Nie mam żadnego punktu zaczepienia poza dokładną datą urodzenia jej córki z potwierdzeniem,że urodziła się w Rudziszkach .Mam natomiast spisane dane wszystkich dzieci Johanny.Mam też przedwojenne pozwolenie na budowę domu mojej prababci i pradziadka w Rudziszkach, gdzie wymienia się za sąsiada "Czupajłę". 

                          Wspomnienia Kazimierza Czupajło. 



W  ponad  sześćdziesięcioletniej  powojennej
historii  Sianowa  są  ludzie,  którzy  swe  życie  i             
umiejętności poświęcili dla tego miasta. Wśród nich
jest mój dziadek Kazimierz Czupajło.
Jako  honorowy  obywatel  Sianowa  był
zaproszony na uroczystości poświęcone osadnictwu w
Sianowie. Dziadek wiele razy opowiadał mi o swoim
życiu w oswobodzonym Sianowie. Popijając herbatkę
malinową  kolejny  raz  z  ciekawością  słucham  jego
opowieści.

" Urodziłem  się  10  stycznia  1939  roku  w  Rudziczkach  na  terenie
Rzeczpospolitej.  Obecnie  ta  miejscowość  znajduje  się  na  Litwie.  Kiedy  miałem
siedem lat, przyjechałem z liczną rodziną transportem kolejowym do stacji Skibno.
Jazda trwała cały miesiąc, była bardzo trudna i ciężka, ponieważ zabraliśmy ze sobą
zwierzęta. Ze Skibna zostaliśmy skierowani do Sianowa. Na podstawie Aktu Nadania
ur 1282 moi rodzice zostali właścicielami domu przy ulicy Łużyckiej 18.
We wrześniu 1946 r. rozpocząłem naukę w szkole, w której obecnie mieści się
Gimnazjum Gminne w Sianowie. Pierwszym moim nauczycielem był Józef Buklis,
później dyrektor szkoły. Chociaż brakowało książek, zeszytów i przyborów szkolnych
uczyliśmy się pilnie. Po lekcjach bawiliśmy się w wojnę w spalonym czołgu, który
stał przy ulicy Morskiej. Od wiosny 1947 roku rozpocząłem treningi w drużynie
piłkarskiej  „Spójnia”.  Latem  w  upalne  dni  kąpaliśmy  się  w  rzece  przy  młynie.
Wspaniałą rozrywką była „sobotnia kąpiel” w łaźni parowej, którą prowadził Piotr
Czupajło
przy ulicy Młyńskiej, obecnie Mickiewicza. Przy Placu pod Lipami było
kino, w którym wyświetlano czasem filmy. Lata dziecinne wspominam mile.
21
Po  ukończeniu  nauki  pracowałam  jako  goniec  w  Zarządzie  Miejskim  w
Canowie - obecnie Urząd Gminy i Miasta w Sianowie. Miałem zaszczyt pracować z
Bolesławem Kurzawińskim, Leonem Woźniakiem, Janem Trzeciakowskim, którzy byli
zasłużonymi  obywatelami  Sianowa.  Później  pracowałem  w  Fabryce  Zapałek,  a
następnie w słynnej Fabryce Wozów. Ukończyłem także wiele kursów zawodowych
m.in. kowalstwo, ślusarstwo, a po ukończeniu kursu operatora gazów technicznych w
1970  r.  zatrudniłem  się  w  koszalińskim  ,,Kazelu”,  gdzie  pracowałem  aż  do
emerytury. W 1960 r. ożeniłem się z Janiną Rabczewską. Mamy trójkę dzieci, a także
doczekaliśmy się sześciu wspaniałych wnucząt – Dziadek obejmując mnie szeroko
się uśmiecha.
Obecnie  dziadek  jest  na  emeryturze,  zajmuje  się  hodowlą  gołębi,  papug
falistych i uprawą ogródka oraz jest zapalonym grzybiarzem. W Sianowie mieszka
do dziś. Jest dumny z tego miasta, bo sam przyczynił się do jego rozwoju. A ja
jestem bardzo dumna ze swojego dziadka."


Opracowanie na podstawie rękopisu: Paulina Ruszczak


 Rodzina Czupajło w spisie rewizyjnym.

W spisie rewizyjnym obejmującym miasto Troki i okolice z roku 1811, znajdujemy kilka zapisów dotyczących osób z tego rejonu o nazwisku Czupajło, pisane wtedy jako Czupayło.


Jan Czupayło, syn Macieja, poddany, lat 30,  zm. w r. 1800, zam. wieś Rudziszki
Andrzej Czupayło, syn Jana, poddany, lat 3, zam. wieś Rudziszki
Mateusz Czupayło, syn Macieja, poddany, lat 25, zm. w r. 1802, zam. wieś Rudziszki
Wawrzyniec Czupayło, syn Macieja, poddany, lat 18, zam. wieś Rudziszki
Szymon Czupayło, syn Mateusza, nowonarodzony, zam. wieś Rudziszki
Maciej Czupayło, lat 70, poddany, zm. w r. 1796, zam. wieś Rudziszki

O Rudziszkach i rodzinie Czupajło wg Pana Wiktora.

Pan Wiktor Łozowski, autor doskonałej strony o Rudziszkach -  https://www.facebook.com/Dym-Ma%C5%82ej-Ojczyzny-dzieje-miasteczka-Rudziszki-i-jego-okolic-383007902166152/  
przysłał nam cały pakiet rewelacyjnych materiałów pochodzących z  jego książki. Ale może po kolei. Najpierw chciałbym przedstawić kilka interesujących nas skanów. Dotyczą one osób z rodziny Czupajło. Pochodzą zapewne z tzw. teczek dowodowych. Oto one:























































































Poniżej prezentuję dwa wyodrębnione przeze mnie skany dotyczące rodziny Czupajło, a to po to, aby były bardziej czytelne.































Taka ciekawostka- przy okazji szukania metryk "naszych " Czupajłów, przez przypadek znalazłem metrykę urodzenia wspomnianej powyżej Stefanii Czupajło. mam nadzieję, że komuś się to przyda.
 Stefania Czupajło, urodzona 17 czerwca 1901 roku w Nowosadach jako córka Władysława i Józefy z domu Snarskiej, rodzicami chrzestnymi byli Franciszek Czupajło i Helena Taszkun.
( naturalnie, że nie mam 100 % pewności, że to jest ta Stefania, gdyż miejsce urodzenia jest trochę inne niż miejsce zamieszkania)






 



Są to dwa dokumenty dotyczące zapewne sióstr Czupajło ( zwróćcie uwagę na ich podobieństwo). Z lewej jest dokument Stefanii Czupajło lat 16, obok niej Helena Czupajło. Obie zamieszkałe w Rudziszkach.











































Dokument Aleksandra Czupajło lat 18, z zawodu rolnika, zam. w miejscowości Uzolej (?), dokument z 03.06.1920 roku. Wynika więc z tego, że Aleksander urodził sie w 1902 roku.
Być może Aleksander był synem Dominika Czupajło ur. w 1881 r., którego metrykę umieściłem poniżej. 

I kolejna niespodzianka- metryka urodzenia Aleksandra Czupajło. Pytanie jednak, czy to jest ten sam Aleksander?
Metryka urodzenia Aleksandra Czupajło, ur. 20.08.1901 roku, we wsi Użolejach, syn Dominika i Zofii z domu Małachowskiej, rodzicami chrzestnymi byli Jerzy Czupajło i Katarzyna Użdanowicz (?).






 

Kolejne dokumenty są równie rewelacyjne. Oto ciekawsze wydarzenia z międzywojennej historii Rudziszek, opisane na łamach "Kuriera Wilenskiego":



"18. 11 .1926-czwartek

Przeprowadzone dochodzenie ustaliło, że dom mieszkalny i stodoła Czupajły Michała, zam. w kolonii Rudziszki, spłonęła dnia 29 ub.m. wskutek wadliwego stanu komina. Straty wynoszą 12000 zł. Akta skierowano do sędziego śledczego.



26. 11. 1926-piątek

W ostatnich tygodniach prześladują gminę Rudziską pożary. Spaliły się wszystkie zabudowania gospodarza Czupajły w Kolonii Rudziszki wraz ze zbiorami i sprzętami domowymi. Dnia 19 b.m. w nocy w tej że wsi spłonął dom mieszkalny Aleksandra Kozłowskiego. Właściciela ciężko poparzonego wyniesiono z ognia. Z dobytku nic nie uratowano. Pod protektoratem proboszcza Jurkiewicza nawiązał się komitet pomocy pogorzelcom.

W pierwszych dniach grudnia mają się odbyć wybory wójta i zastępcy wójta. Ludność z niecierpliwością oczekuje dnia wyborów, wierząc, że „duch święty” natchnie Radę Gminną wyborem człowieka energicznego i uczciwego.

Prezesem Kółka Rolniczego wybrany został p. Fr. Krawczun, który wiele pracy położyć musi nad uporządkowaniem stosunków w Kół. Rol. Poprzedni prezes, osławiony Witold Kucewicz, pozostawił interesy kółka tak zabagnione, że została, na wniosek instruktora Kółek Rolniczych p. Makowskiego wybrana specjalna komisja likwidacyjna „afer Kucewicza”. Ze względu na toczące się dochodzenie bliższych szczegółów na razie nie podajemy. W ogóle ciemna osoba Witolda Kucewicza chociaż zakulisowo, lecz w dalszym ciągu mąci spokój ludności. Ciekawe jest, kiedy skończone zostaną śledztwa wytyczone b. zarządowi gminy, którym jak wiadomo dyktatorował Kucewicz. A może wtedy ręka sprawiedliwości ukróci działalność szkodliwą Kucewicza.

Powstało na terenie parafii Rudziskiej Koło Młodzieży Wiejskiej. Może umiejętne kierowanie umysłami rozpuszczonych jak dotąd młodzieńców ukróci pijaństwo i demoralizację i nie powtórzą się gorszące zajścia przed kościołem w czasie procesji.

Dzięki energii prezesa kooperatywy p. Skrzyńskiego spółdzielnia w Rudziszkach rozwija się coraz lepiej, tak że uchwalono już powiększyć lokal, jako niewystarczający obecnemu ruchowi w sklepie.



22. 12. 1926-środa

Bolączka straży ogniowej.

W dniu 17 grudnia r.b. o g. 22 od niewiadomej przyczyny spalił się w m. Rudziszkach tartak i młyn należący do p. M. Kronika, reszta zaś budynków rozłożonych o kilkanaście metrów od ognia dało się uratować miejscowej Ochotniczej Straży Ogniowej, która pracowała nie szczędząc swego zdrowia. Sam pożar zaledwo został zlikwidowany do g. 11 rano dnia 18 grudnia. Na młynie dużo spaliło się zboża miejscowej ludności, które było przygotowane do mliwa. Dla bystrej pracy przy pożarach daje się odczuwać brak co najmniej dwóch beczek młodemu oddziałowi Straży pożarnej, o których otrzymanie Straż stara się kilka miesięcy i nie może otrzymać od władz samorządowych, czy beczek czy zapomogi pieniężnej na ten cel.



22. 12. 1926-środa

Pożar.

W Rudziszkach, pow. Wileńsko-Trocki, spłonęły tartak i młyn parowy, na szkodę Kronika Miszulina. Straty i przyczyny pożaru na razie nie ustalono. Należy jednak przypuszczać, że pożar powstał od iskry z lokomobili."


Teraz kilka wybranych artykułów z gazety "Słowo" z 1924 roku:
 
"2. 10. 1924-czwartek

Napad.

Dnia 29 b.m. na drodze pomiędzy wsią Popiszki a Rudziszkami 3 bandytów uzbrojonych w karabiny dokonało napadu na Michała Czupajło, któremu zrabowano 10 butelek wódki, 5 kilo słoniny i 4 metry materiału po czym zbiegli do lasu.



18. 09. 1928-wtorek

Tragiczne zakończenie zabawy tanecznej.

We wsi Jelszczyzna gm. rudziskiej na polu walki w Sali tanecznej został trup Michała Dojlido, oraz ciężko potłuczony Wacław Abulewicz. Goście uciekli, a z nimi i sprawcy morderstwa. Policja wszczęła dochodzenie, w rezultacie którego aresztowano dwu nieznanych sprawców Jana i Stanisława Czupajło.


14. 09. 1936-poniedziałek

Strzały do zbierających grzyby.

Stefan Pawłowski, kapral czynnej służby, będąc na urlopie u swojej rodziny w Rudziszkach, udał się wraz z innymi do lasu państwowego na grzyby w okolicę gajówki Barak Ozierańce, gm. rudziskiej. W lesie spotkał ich gajowy Aleksander Czupajło i zażądał opuszczenia lasu ze względu na nieposiadanie karty wstępu. W czasie sprzeczki gajowy Czupajło wystrzelił z rewolweru, lecz nikogo nie zranił. Zachodzi przypuszczenie, że gajowy użył broni na postrach."


Wykaz mieszkańców Rudziszek z 1909 roku:

Mieszkańcy m. Rudziszki w 1909 roku
Mazon-Rudziszki

1. Zalecki Zygmunt s. Ludwika 55 lat
ż. Eleonora z Kolendów 36 lat
s. Aleksander 31 lat
s. Stanisław 28 lat
s. Hippolit 25 lat
s. Piotr 21 lat
s. Michał
s. Wacław
c. Adela 21
c. Franciszka 17
c. Sofia 16

Czupajła Szymon s. Kazimierza 38
żona. Kazimiera z Siedlikowskich 30
c. Bronisława 8
c. Sofia
s. Jan 7
s. Stanisław

Jankowski Bronisław
ż. Kazimiera z Januszewskich
c. Anna
c. Sofia

Lebiednik Jan s. Jerzego
ż. Aniela z Sobolewskich
s. Dominik

Macewicz Stanisław s. Adama
ż. Franciszka z Orłowskich
s. Stanisław 16 lat
s. Bolesław 3
c. Olimpia 18
c. Franciszka 8

Paszkowski Florian s. Kazimierza
ż. Rozalia z Chorużych
s. Zygmunt 11
s. Władysław 2

Ilewicz Leonora z Rodzewiczów ( wdowa )
c. Malwina 10

Wierzbicki Julian s. Wincentego
ż. Petronela z Kozłowskich
s. Piotr 4 lata
c. Skolestyka 7

Lipnicki Franc
ż. Józefa z Osińskich
s. Wacław 7
c. Genowefa

Daukszewicz Józef s. Michała
ż. Sofia z Mieczkowskich
s. Władysław 16 lat
s. Józef 12
c. Maria 4
c. Stanisława 2

Naszlenis Antoni s. Tadeusza
ż. Tekla z Ogulewiczów
s. Fabian 20
s. Ignacy 17
s. Antoni 11
s. Józef 10
s. Władysław 7
s. Wincenty 2
c. Mariana 14

Matulewicz Wincenty s. Jana
ż. Emilia z Staszewskich
s. Franc 9
s. Józef 7
s. Witold 4
c. Mariana 10

Marciulonis Sylwestr s. Jakuba
ż. Katarzyna z Żydonisów
s. Stanisław 15
s. Józef 11

Slimska Agata

Kozłowski Kajetan s. Konstantego
ż. Agata z Karasiewiczów
c. Józefa 6

Sadowska Rozalia
c. Anna 3

Aziulewicz Michał

Narynkiewicz Jan s. Jerzego
ż. Agata z Leszczyńskich
s. Jan

Nowicki Julian s. Antoniego
ż. Anna z Antonowiczów

Leszczyńska Katarzyna
s. Piotr 14
c. Józefa 9
c. Adela 4

Ludwinowicz Piotr
ż. Paulina z Matulewiczów
c. Mariana 3
c. Jadwiga 1
c. Władysława 1

Leszczyński Michał s. Michała
ż. Joanna z Kozłowskich
s. Stanisław 16
s. Jan 14
s. Józef 1
c. Weronika 6
c. Helena 3

Michałowski Stanisław s. Jakuba
c. Teofilia z Mickiewiczów
s. Władysław 7 lat

Górska Kamilia wdowa
c. Maria 15
c. Elżbieta 12
c. Józefa 10
c. Jadwiga 8

Leszczyński Nikodem s. Michała
ż. Michalina z Zinkiewiczów
s. Antoni 11
c. Jadwiga 8

Morozow Jan s. Antoniego
ż. Weronika z Karpiczów
c. Franciszka 7
s. Jan 2

Szarejko Romuald s. Antoniego
ż. Anna z Sobolewskich
s. Stanisław 6
s. Bolesław 1

Sobolewski Adam s. Antoniego
ż. Sofia z Simonowiczów
s. Józef 4
c. Sofia 2

Aziulewicz Malwina wdowa
c. Stefania 14
c. Jadwiga 12
c. Sofia 9
s. Aleksander 8

Matulewicz Aleksander s. Aleksandra
ż. Ewa z Orańskich
s. Stanisław 6
c. Michalina 4
c. Anna ½

Michałowski Wincenty s. Mikołaja
ż. Rozalia z Szłacionisów

Jankowski Jegor s. Jana
ż. Helena z Orłowskich
c. Petronela 12
s. Piotr 7
s. Stanisław 5

Siedlewicz Stanisław s. Mateusza
ż. Leonora z Chorążych
s. Piotr 8
c. Józefa 3

Bartoszewicz Aleksandra wdowa
c. Sofia 22
c. Anna 18
c. Wiktoria 14
c. Stefania 11
s. Kazimierz 16

Ciełkowski Witold s. Wincentego
ż. Pelagia z Kurowskich 21
s. Marcelin 17
c. Mariana 18
c. Józefa 15

Naszlinis Józef s. Józefa
ż. Emilia z Łozarewiczów
s. Bolesław 10
s. Ilja 3
s. Piotr 1
c. Maria 5

Urbanowicz Michał s. Wincentego
ż. Stanisława z Wilczewskich
c. Jadwiga 5
c. Stefania 4
s. Stanisław 2

Kolendo Michał s. Nikodema
ż. Felicja z Romerżdowskich
c. Maria 18
s. Michał 16
s. Jan 14
s. Antoni 9

Malinowski Benedykt s. Hieronima
ż. Maria z Sadowskich

Kondratowicz Tomasz s. Tomasza
ż. Joanna z Czupajłów
c. Franciszka 13
c. Katarzyna 12
s. Bolesław 3
s. Stanisław 1

Kondratowicz Jan s.Jana
ż. Franciszka z Bartoszewiczów
c. Aniela 12
c. Stanisława 3
s. Wincenty 10
s. Piotr 8
s. Władysław 4

Chorąży Józef s. Mateusza
ż. Gryzelda z Sławińskich
c. Maria 16
c. Juzefa 13

Stodolski Michał s. Michała

Rodzewicz Józef s. Piotra
ż. Antonina z Chorążych
Rudkowska Anna wdowa
c. Aleksandra 21
c. Jadwiga 15
s. Anton 18

Boguszewicz Aleksander s. Antoniego 20
ż. Helena z Pawszyńskich 25

Dymso Józefa z Nowaszewskich

c. Józefa 19
s. Stanisław 21
s. Aleksander 18

Sawicki Józef 40
ż. Aleksandra z Leszczyńskich 30
s. Narm 30 drugiego małżeństwa
Matka Karoliny z Atowskich Leszczyńskiej 60 lat

Wilczewski Władysław s. Konstantego 32
ż. Julia z Siniawskich 22
s. Julian 2
c. Stanisława 1

Czyżewski Franciszek s. Wincentego 30
ż. Leonora z Czupajłów 22

Grzybowski Michał s. Justyniana
ż. Antonina z Lubertowiczów
s. Zygmunt 16
s. Michał 14
s. Justynian 8
c. Sofia 6

Waweris Zygmunt
ż. Weronika z Krupowiesów

Waszkiewicz Jadwiga

Markowski Stanisław s. Cypriana

Gendejprojch Adolf s. Władysława 44
ż. Ludwika z Juniewiczów 38
c. Maria 14
c. Irena 10
s. Michał 8
s. Stanisław 2
służąca Okuniewicz Jadwiga

Maciejewski Stanisław s. Konstantego
ż. Maria z Warsockich
s. Jan 5
c. Stefania 2

Jagowski Jan s. Jana 45
ż. Weronika z Andruszkiewiczów 39
c. Helena 18
c. Stefania 14
c. Józefa 10
s. Witold 8

Klejewski Wincenty s. Wincentego 35
ż. Sofia z Szumskich 28
s. Piotr 12
c. Jadwiga 10
s. Józef 7
s. Kazimierz 3
s. Jan 1

Kondratowicz Piotr s. Andrzeja 66
ż. Anna z Daukszewiczów 50
c. Maria 16
c. Stanisława 9
s. Michał 28

Durycki Ignacy s. Michała 45
ż. Kazimiera z Podisów 39
c. Anna 16
s. Wacław 15
c. Stefania 14
c. Bronisława 9
c. Regina 6
c. Jadwiga 4
s. Stanisław 3

Jakucionis Tekla z Sadowskich 60 wdowa
s. Aleksander 30

Kucko Jan s. Tomasza 34
ż. Leonora z Jakucionisów 25
c. Skolestyka 8
s. Józef 2
s. Jan ½

Dukszto Aleksander s. Jerzego 55
ż. Michalina z Sadowskich 50
c. Aleksandra 25
s. Piotr 22

Rymszo Izydor s. Mateusza 45
ż. Pietrunela z Woronowiczów 45
s. Władysław 19
c. Józefa 14
c. Franciszka 7

Rode Czerwiński Aleksander s. Jana 30
ż. Stefania z Staszewskich Maria z Rodow 23

Stankiewicz Alfons s. Roberta 31
ż. Stefania z Staszewskich 23
s. Jan 1/2

Sobolewski Adolf s. Karola
ż. Grysilda z Zajkowskich
siostra Tekla Zajkowska

Smilgin Michał s. Piotra 53
ż. Filomena z Adomowiczów 46
s. Kazimierz 28
s. Wacław 26
s. Józef 21
s. Romuald 19
s. Jan 16
c. Franciszka 14
c. Jadwiga 9
s. Franciszek 14
s. Klemens 9

Gliński Paweł s. Wincentego 40
ż. Michalina z Mickiewiczów 34
s. Fabian 17
s. Stanisław 12
s. Franciszek 10
c. Katarzyna 14
c. Pawlina 7
s. Jan ½

Górski Antoni s. Stanisława 50
ż. Józefa z Siemionowiczów 50
s. Mieczysław 24
s. Kazimierz 22
s. Bolesław 17
c. Helena 17

Ostrowski Aleksander s. Floriana wdowiec
c. Helena 20
s. Franciszek 18
s. Paweł 17

Orłowski Jan s. Adama 31
ż. Wincenta z Duksztów 23
s. Józef 5
c. Jadwiga 4
c. Kazimiera 1

Daukszto Antoni s. Wincentego
ż. Jadwiga z Winckiewiczów

Michalski Adolf s Jana 60
ż. Michalina z Wołodowskich 46
c. Maria 9
siostra Emilia z Wołłochowiczów Wołochowicz
c. Sofia 17

Sobolewski Piotr s. Jana 40
ż. Wiktoria z Żołów 40
s. Szymon 20
s. Adam 15
s. Aleksander 10
c. Weronika 7
c. Genoefa

Krzywicki Michał s. Ksawerego
ż. Aniela z Cichanowiczów
s. Jan 19
c. Helena 15

Staszewski Andrzej s. Tomasza 26
ż. Józefa z Użdawinisów 20
s. Wacław 2

Rudkowski Piotr s. Jana 30
ż. Józefa z Krawczunów 28
s. Stanisław 7
s. Konstanty
s. Jan

Lidź Apolinary s. Augustyna 72
ż. Wincenta z Jachimowiczów 62

Budkiewicz Czesław s. Franciszka 27
ż. Anna z Kuczerskich 23
s. Aleksander 3
s. Stefan 2
c. Anna ½

Bogdziewicz Edward s. Franciszka
ż. Kazimiera z Maciejewskich
s. Edward 3

Budkiewicz Jan s. Teodora
ż. Józefa z Wierbickich
s. Aleksander

Trusewicz Michał
ż. Petronela

Tranujła Józefa z Urbanowiczów wdowa
s. Władysław 22

Maciejewski Jan s. Michała 26
ż. Maria z Mieczajów 19

Krzywicki Piotr s. Sewerynego 37
ż. Dominika z Jałyńskich 36
c. Jadwiga 2

Przewodzki Józef s. Andrzeja
ż. Sofia z Taraszkiewiczów
s. Józef 17

Kondratowicz Marcin 45
ż.. Marciana z Marcilonisów 40
s. Józef 15
s. Michał 14
s. Aleksander 7
s. Bolesław 5
s. Antoni 2

Budkiewicz Paulina z Januszewskich 38 wdowa
c. Maria
c. Józefa
c. Bolesława
c. Weronika
s. Bronisław

Jurewicz Piotr s. Zygmunta 29
ż. Aleksandra z Czerwińskich 25
c. Genoefa 3
s. Wacław 1

Kraszewski Władysław s. Kajetana
ż. Maria z Czepłów 37
s. Stanisław 23
s. Antoni 8
s. Franciszek 4
c. Waleria 2
c. Józefa ½

Malinowski Antoni s. Jana 39
ż. Jadwiga z Turskich 21

Dukszto Józef s. Aleksandra 28
ż. Helena z Zabołońskich 19
s. Jan 2

Gajdukiewicz Franciszek s. Mateusza 30 wdowiec
s. Konstanty 23
s. Jan 16
c. Sofia 19
c. Weronika 14


Świąckiewicz Karol s. Fulgenta 45
ż. Konstancja z Możejków 33
c. Pawlina 12
c. Helena 10
c. Maria 7
c. Aleksandra 3
c. Genoefa 5

Malinowski Antoni s. Jana 39
ż. Jadwiga z Turskich 21

Dukszto Józef s. Aleksandra 23
ż. Emilia z Zabołońskich 19
s. Jan 2

Gajdukiewicz Franciszek s. Mateusza 50 wdowiec
s. Konstanty 23
s. Jan 16
c. Sofia 19
c. Weronika 14

Świąckiewicz Karol s. Fulgenta 45
ż. Konstancja z Możejków 39
c. Paulina 12
c. Helena 10
c. Maria 7
c. Aleksandra 3
c. Genowefa 5


 
Tabela. Wykaz uczniów Szkoły w Rudziszkach w 1911 roku
N.p.
Imię, nazwisko
Klasa
Narodowość
Wiek
1
Konstanty Ziniewicz
I klasa
Rosjanin
10
2
Kazimierz Jacewicz
I klasa
Polak
10
3
Jan Błażewicz
I klasa
Polak
10
4
Ignacy Czechowicz
I klasa
Polak
12
5
Aleksander. Woronowicz
I klasa
Polak
12
6
Stanisław Kraszewski
I klasa
Polak
11
7
P. Zalewski
I klasa
Polak
10
8
Konst. Rutkowska
I klasa
Polka
12
9
Jan Radzewicz
I klasa
Polak
11
10
Wacław Czupajła
I klasa
Polak
13
11
Paulina Swiacewicz
I klasa
Rosjanka
13
12
Zofia Sadowska
I klasa
Polka
12
13
Józef Uklejewski
I klasa
Polak
10
14
Jadwiga Uklejewska
I klasa
Polka
8
15
Borys Poczykowski
I klasa
Rosjanin
8
16
Zinaida Poczykowska
I klasa
Rosjanka
8
17
Frania Rymszo
I klasa
Polka
10
18
Aleksander Rutkowski
I klasa
Polak
11
19
Adam Symowicz
I klasa
Polak
10
20
Weronika Szymaniuk
I klasa
Rosjanin
12
21
Bronisława Jankowska
I klasa
Polka
10
22
Józef Jankowski
I klasa
Polak
12
23
Konstanty Semenczuk
II klasa
Rosjanin
11
24
Agafia Semenczuk
II klasa
Rosjanka
10
25
Józef Czupajło
II klasa
Polak
13
26
Michaił Fiodorow
II klasa
Rosjanin
13
27
Frania Urbanowicz
II klasa
Polka
14
28
Anna Wasiljewa
I klasa
Rosjanka
7
29
Zofia Grzybowska
I klasa
Polka
9
30
Franciszek Gliński
II klasa
Polak
11
31
Zofia Dokuniewicz
II klasa
Polka
10
32
Michał Ziniewicz
II klasa
Rosjanin
10
33
Michał Hejdenrich
III klasa
Polak
10
34
Kirił Jewsiej
III klasa
Rosjanin
13
35
Józef Krupowies
III klasa
Polak
13
36
Antoni Kolenda
III klasa
Polak
10
37
Józef Czerwiński
III klasa
Polak
12
38
Jelena Cwietkowa
III klasa
Rosjanka
11
39
Józef Grzybowski
III klasa
Polak
11
40
Al. Antonowicz
II klasa
Polak
13
41
Maria Dobyszewska
II klasa
Polka
10
42
Maria Michajłowska
II klasa
Polka
12


Tabela. Kuratorzy szkół gminy Rudziskiej, 30 10 1919 F 172 Ap 1 N 28

Nr
Miejscowość
Nauczyciele
Kuratorzy
1

2
3
4
5
6
Rudziszki

Ołona
Obali
Warszawka
Ożerańce
Ismańcy
2

1
1
1
1
1
Ks. Adam Żemajtis
Apolonijus Sawicki z Rudziszek
Kucko z Wisztelan
Ludwinowicz z Ismańców
Markowski z Barankowa
H. Krawczun z Ożerańców
Ludwinowicz z Ismańców

Tabela. Oddziały szkoły w Rudziszkach, 1 12 1919 F 172 Ap 1 N 28

Oddziały
Dziewczynek
Chłopców
Ogółem
I
II
II
28
16
17
25
10
17
53
26
34

Dorosłych analfabetów: 26. Nauczyciele: M. Pieślak, Kazimiera Obrocka.

Działalność szkół w pierwszych latach po I wojnie światowej nadzorował Komitet szkolny, który sprawował opiekę nad dziećmi wieku szkolnego. Oto wypis z protokołu N1 Szkolnego komitetu rodzicielskiego Szkoły Kolejowej w Rudziszkach sporządzony 7 12 1919 roku.

Członkowie komitetu:

1. Jerzy Milunas

2. Andrzej Auksztuolis

3. Hipolit Sawicki

4. Jan Kondratowicz

5. Wincenty Czupajło

6. Teodor Monkiewicz

7. Adam Jankowski

8. Karol Swieckiewicz

Prezes komitetu opieki nad dziećmi: ks. Adam Żemajtis

Wice prezes: J. Milunas

Skarbnik: A. Sawicki

Sekretarz: A. Auksztuolis

Członkowie zarządu: Teodor Monkiewicz, Jan Orłowski, Józefa Buławina

Członkowie komisji rewizyjnej: Konstancja Swiadkiewicz, Paweł Ostrowski, Franciszek Pawłowski

Czasy powojenne wywołały trudności w systemie oświaty i zaopatrzenia miejscowej ludności. Aby sprostać wymogom tego czasu przedstawiciele społeczności miasteczka postanowili uaktywnić działalność Komitetu i odnowić jego skład. Oto odpis protokołu Ogólnego zebrania mieszkańców m. Rudziszki od 2 marca 1920 roku i nowy skład Komitetu:

1. Jan Paszkiewicz

2. Jerzy Jankowski

3. Aleksander Szabarow

4. Józef Buławin

5. Władysław Andrzejewski

6. Bronisław Kalukiewicz

Prezes, wiceprezes, skarbnik i sekretarz zostali ci sami.

Pozostały nam jeszcze do opublikowania dwa najbardziej obszerne dokumenty- są to spisy rewizyjne z Rudziszek z 1811 roku, które opublikujemy jako osobne dokumenty.


Metryki rodziny Czupajło znalezione w internecie.

 Oto metryki z rodziny Czupajło, które udało mi się dziś znaleźć. Niektóre z nich dotyczą bliskich krewnych Czupajłów, o których pisałem wcześniej. Niektóre z nich to osoby przynajmniej na razie, niespokrewnione, czego nie wykluczamy w przyszłości.





 













Metryka ślubu Antoniego Czupajło syna Józefa i Katarzyny z domu Kozłowskiej z 1881 roku, który w wieku 24 lat ożenił się z Józefą Bartoszewicz lat 20.



















Metryka urodzenia Marcjanny Czupajło, ur. 20 kwietnia 1847 roku w zaścianku Rudziszkach, córki Józefa i Katarzyny z Kozłowskich, rodzicami chrzestnymi byli Stanisław Urbanowicz i Anna Kozłowska.
( wynika z tego, że Marcjanna była siostrą Antoniego Czupajło, którego metryka ślubu widnieje powyżej)























Metryka urodzenia Jana ( Iwana) Czupajło, ur. 23.04.1901 roku w Rudziszkach, syna Juliana i Michaliny z domu Kozłowskiej, rodzicami chrzestnymi byli Wincenty Kozłowski i Katarzyna Czupajło.










Metryka urodzenia Michała Czupajło, ur. 22.05.1880 roku w Rudziszkach, syna Juliana i Michaliny z domu Batrowej (?), rodzicami chrzestnymi byli Józef Tomaszewicz i Marianna Krupowska.













Metryka urodzenia Dominika Czupajło, syna Dominika i Zofii z domu Małachowskiej ur. 29.11.1881 r w Użolejach (?), rodzicami chrzestnymi byli Jerzy Rapled ( Rapleb?) i Marianna Satkowska.


















Metryka urodzenia Józefa Czupajło, syna Ludwika i Rozalii z domu Janczewskiej, ur. 17.01.1881 r. w Ożerańcach, rodzicami chrzestnymi byli Kazimierz Janczewski i Rozalia Czupajło.
Wg nas Józef Czupajło był bratem Marcina Czupajło, który był ojcem Stanisława Czupajło.






















Metryka ślubu Ludwika Czupajło lat 30 syna Karola i Marianny z domu Owie...( nieczyt.),  z 20 stycznia 1880 roku, który wziął ślub z Rozalią Janczewską lat 23 ze wsi Ożerańce.
Z metryki tej dowiadujemy się, że Ludwik urodził się około 1850 roku a Rozalia w 1857 roku.
 
Po długim czasie udało się znaleźć metrykę urodzenia Rozalii Janczewskiej. Rozalia urodziła się 20 sierpnia 1857 roku w zaścianku Anklaryszki w parafii starotrockiej jako córka Tomasza i Heleny z domu Ilcewicz.
 

 



















Metryka urodzenia Pauliny Czupajło, córki Józefa i Marianny z domu Raplej, ur. 26.12.1880 roku w Rudziszkach, rodzicami chrzestnymi byli Józef Tomaszewski i Józefa Jurgielewicz.

Mam jeszcze nadzieję na odnalezienie metryki urodzenia Marcina Czupajło.

Wydaje mi się, że znalazłem metrykę urodzenia Ludwika Czupajło . Jest jednak pewien problem z nazwiskiem w tej metryce, gdyż zostało zapisane jako Czupałowicz. Nie wiem skąd ta zmiana, być może była to pomyłka księdza piszącego metrykę, poza tym nazwisko panieńskie matki jest inne, bo zostało podane jako Piotrowska. Zakładam jednak, że jest to metryka Ludwika.






















Metryka jest mało czytelna, ale spróbuję ją odczytać.
Metryka urodzenia Ludwika Czupałowicza ( Czupajło?), urodził się 23 lutego 1850 roku w majątku Dołkitanach (?) jako syn Karola i Marianny z domu Piotrowskiej (?), rodzicami chrzestnymi byli szlachetny  Onufry Łukaszewicz i szlachcianka Franciszka Bazylewiczówna.













Kolejna niespodzianka! Metryka zgonu siostry Ludwika- Józefy! Zmarła w wieku lat 4, dnia 10 marca 1849 w Ożerańcach, tzn. że urodziła się około 1845 roku.


Nareszcie mamy metrykę ślubu Karola Czupajło! 
















 Metryka ślubu Karola Czupajło- ślub odbył się 7 lutego 1843 roku w Nowotrockim kościele parafialnym. Karol Czupajło, młodzian lat 23 ( ur. ok. 1820 r.) z Ożerańców ożenił się z Ewą z domu Piotrowska lat 20 ze wsi Gudziszki. Rodzice Karola- Bartłomiej i Anna , rodzice Ewy- Jakub i Rozalia, świadkowie- Andrzej Krawczun, Marcin Kondratowicz, Józef Krawczun.

Kolejne metryki Czupajłów raczej nie związane z "naszymi", ale mam nadzieję, że komuś się przydadzą w poszukiwaniu swych przodków.









Metryka urodzenia Józefy Czupajło, ur. 19.03.1902 roku we wsi Budniki (?), córki Ignacego ( syna Marcina) i Petroneli z domu Ignatowicz, rodzicami chrzestnymi byli Wincenty Mieczkowski i Marianna Niewiadomska.







Metryka urodzenia Kazimiery Czupajło, ur. 27.02.1902 roku w Drozdowiczach (?), córki Wincentego i Ludwiki z domu Witkowskiej, rodzicami chrzestnymi byli Piotr Liber i Kazimiera  Witkiewicz.








Metryka urodzenia Teresy Czupajło, ur. 06.06.1901 roku w Nowosadach, córki Franciszka i Aleksandry ze Snarskich, rodzicami chrzestnymi byli Fie ...Taszkun i Adela Czupajło.

Kolejne metryki.












Metryka zgonu Ewy Czupajło z Rudziszek, która zmarła 18 marca 1870 roku w wieku 28 lat, pozostawiła męża ( nieczyt.) i dzieci- Michała i Józefę. Urodzona około 1842 roku.

















Metryka ślubu Antoniego Czupajło z 1842 roku ze wsi Słobody z Marianna Ignatowicz.













Metryka Jana Czupałowicza ( Czupajło), syna Jana i Katarzyny z d.Kozłowskiej, ur. 09.06.1842 w Rudziszkach.















Metryka urodzenia Kazimierza Czupajło, syna Jerzego i Ewy z d. Rodziewicz, ur. 06.02.1844 w Rudziszkach.












Metryka zgonu Wawrzyńca Czupajło z Rudziszek, lat 73, męża Marianny z d. Urbanowicz, pozostawił po sobie dzieci: Jerzego, Józefa i Wincentego.


 




Metryka urodzenia ze wsi Miodowańce z roku 1799, gdzie wśród rodziców chrzestnych wymieniony jest Laurentius Czupałowicz, czyli Wawrzyniec Czupajło ze wsi Rudziszki. Prawdopodobnie jest to ten sam Wawrzyniec, którego metryka zgonu jest powyżej, gdyż zmarł w roku 1841 w wieku 73 lat, tzn. że urodził się około 1768 roku.


















Metryka urodzenia Wincentego Czupałowicza ( Czupajło), ur. 17.07.1819 roku w Rudziszkach, syna Wawrzyńca i Marianny.





















Metryka ślubu Anieli Czupajło z Augustynem Dmochowskim z dnia 24 .08.1869 roku. Aniela córka Józefa i Katarzyny z Kozłowskich lat 19 urodzona w Rudziszkach.























Metryka ślubu Karola Czupajło, wdowca lat 45, syna Bartłomieja i Anny z Wierzbickich z Anną z Mokrzyckich z Ożerańców.













Metryka urodzenia Wincentego Czupajło, ur. 19.06.1840 roku w Rudziszkach, syna Jerzego i Ewy z Rodziewiczów.

Kolejne metryki z rodziny Czupajło.








Metryka urodzenia Jana Czupałowicza ( Czupajło), ur. 23.06.1822 w Rudziszkach, syna Wawrzyńca i Marianny, rodzice chrzestni Dominik Urbanowicz i Katarzyna Michałowska.















Metryka zgonu Augustyna Czupałowa ( Czupajło), syna Józefa i Katarzyny, zm. 09.02.1840 roku w Rudziszkach, w wieku lat 3.


Tym razem XVIII- wieczne metryki osób z rodziny Gajno i Czupajło. Zauważmy, że w XVIII wieku i do połowy XIX wieku nazwisko Czupajło ewoluowało i przybierało bardziej spolszczoną formę czyli Czupałowicz lub zruszczoną formę Czupałow.
Osoby w przedstawionych poniżej metrykach zamieszkiwały wieś Ożerańce lub pisane wcześniej jako Żerańce i oczywiście Rudziszki.







Metryka urodzenia Macieja, syna Kazimierza i N. Czupałów, urodzonego 22 września w  Żerańcach ( Ożerańcach), rodzice chrzestni- Antoni Karpowicz i Elżbieta Czupałówna.










Metryka urodzenia Wincentego Gajno, syna Jerzego i Krystyny, urodzonego 27 października 1793 roku w Żerańcach, rodzicami chrzestnymi byli Jan Gutowski i Marianna Czupałowa.










Metryka urodzenia Andrzeja Czupałowa, syna Jana i Katarzyny Czupałow, urodzonego 1 grudnia 1793 roku w Rudziszkach, rodzicami chrzestnymi byli Mikołaj Łukaszewicz i Elżbieta Bielewiczowa.







Metryka urodzenia Michała Czupałowa, syna Jerzego i Krystyny, urodzonego 21 września 1794 roku w Żerańcach, rodzicami chrzestnymi byli Michał Kuczyński i Elżbieta Leszczyńska.








Metryka urodzenia Szymona Czupałowicza, syna Macieja i Marianny, urodzonego 23 października 1796 roku w Rudziszkach, rodzicami chrzestnymi byli Maciej Sawicki i Elżbieta Anukiewicz.








Metryka urodzenia Marianny Czupałow, córki Jerzego i Katarzyny, urodzonej 21 stycznia 1797 roku w Żerańcach, rodzicami chrzestnymi byli Józef Gryncewicz i Marianna Maciejewska.


Tym razem prezentuję wszystkie metryki jakie znalazłem w przedziale lat 1800-1818 dotyczące rodzin Czupajło i Gejno z Rudziszek i Ożerańców. 








Metryka urodzenia Elżbiety Czupałowicz, córki Jerzego i Krystyny, urodzonej 15 stycznia 1802 roku w Ożerańcach, rodzicami chrzestnymi byli Jan Kuczyński i Elżbieta Leszczyńska.









Metryka urodzenia Szymona Czupajło, syna Kazimierza i Marianny, urodzonego 25 września 1803 roku w Ożerańcach, rodzicami chrzestnymi byli Mateusz Wysocki i Marianna Gurowska.







Metryka urodzenia Andrzeja Gajno, syna Jerzego Krystyny, ur. 2 października 1803 roku, rodzicami chrzestnymi byli Maciej Stankiewicz i Marianna Gurowska.







Metryka urodzenia Romualda Mateusza Czupajło, syna Wawrzyńca i Marianny, ur. 7 stycznia 1804 roku w Rudziszkach, rodzicami chrzestnymi byli Piotr Janowicz i Elzbieta Harasimowicz.







Metryka urodzenia Marianny Czupałowicz, córki Wawrzyńca i Marianny, ur. 26 sierpnia 1807 roku w Rudziszkach, rodzicami chrzestnymi byli Jan Kaczyński i Anna Hatowska.






Metryka zgonu Jerzego Gejno ( Gejło?), lat 60, zmarłego w Ożerańcach 12 lutego 1809 roku.








Metryka urodzenia Jerzego Czupałowicza, syna Wawrzyńca i Marianny, ur. 14 kwietnia 1810 roku, rodzicami chrzestnymi byli Wielmożny Pan Ignacy Hatowski i Wielmożna Pani Katarzyna Juniewiczowa.








Metryka urodzenia Józefa Czupałowicza, syna Wawrzyńca i Marianny, ur. 28 marca 1814 roku w Rudziszkach, rodzicami chrzestnymi byli Dominik Urbanowicz i Marianna Urbanowiczowa.








Metryka urodzenia Róży Justyny Czapołowicz, córki Wawrzyńca i Marianny, ur. 3 sierpnia 1815 roku w Rudziszkach, rodzicami chrzestnymi byli Jan Kuczyński i Marianna Urbanowicz.

Mam nadzieję, że dzięki powyższym metrykom uda się komuś z was być może znaleźć swych przodków. Jeśli tak, to mój cel zostanie osiągnięty.
 
 
Zajmiemy sie teraz inną linią rodziny Czupajło. Rodzicami byli Kazimierz Czupajło i Marianna z domu Lewandowska. Urodzeni około 1850 roku. Mieli następujące dzieci:
Szymona urodzonego w 1873 roku, urodził się 12 stycznia 1873 roku w Rudziszkach.
 

 
 

Kolejnym ich dzieckiem był Michał urodzony 6 maja 1882 roku w Rudziszkach, rodzicami 
chrzestnymi byli Augustyn Januszewski i Katarzyna Czupajło.
 


Następne dziecko to Andrzej Czupajło urodzony tez w Rudziszkach 2 listopada 1886 roku, rodzicami chrzestnymi byli: Józef Lebiednik i Rozalia czupajło ( byc może żona Ludwika).
 


 Jak na razie, najmłodszym dzieckiem była Petronela urodzona 15 grudnia 1887 roku, rodzicami chrzestnymi byli: Piotr Ludwinowicz i Józefa Rusiecka.
 



Niestety, Petronela zmarła 12 lipca 1895 roku.
 



Mamy dalszy ciąg naszej układanki. Okazało się, że Kazimierz i Marianna Lewandowska mieli jeszcze jedno dziecko- Różę. Urodziła się 23 września 1879 roku.
 


*                                  *                            *                          *
 

Postanowiliśmy zająć sie poszukiwaniami krewnych Franciszka Czupajło urodzonego w 1892 roku w Rudziszkach. Był on synem Wincentego i Marianny z domu Dziękiewicz. Franciszek urodził się 27 marca 1892 roku w Rudziszkach jako syn Wincentego i Marianny Dziękiewicz a rodzicami chrzestnymi byli Szymon Żamojtel i Teodora Dziękiewicz. Oto jego metryka urodzenia.




Mam nadzieję, że za jakis czas znajdziemy rodzeństwo Franciszka. Myślę, że to kwestia czasu...

Juz mamy dalszy ciąg... Dnia 3 sierpnia 1893 roku w Rudziszkach urodził się im syn Jan Czupajło, rodzicami chrzestnymi byli Andrzej Kondratowicz i Agata Kasperowicz


Udało się odnaleźć metrykę urodzenia być może ich najstarszego dziecka Jana. Jan Czupajło urodził się 7 sierpnia 1888 roku w Rudziszkach, jako syn Wincentego i Marianny Dziekiewicz, rodzice chrzestni: Bartłomiej Staniewski i Helena Dziekiewicz, żona Marcina. 



Informacja ta  zaczyna się pokrywać z tym o czym pisała Michelle Lund z USA, gdyż stwierdziła, że rodzicami Józefy Czupajło byli Wincenty i Maria ( Marianna). Mam nadzieję, że niedługo znajdziemy metrykę urodzenia Józefy.

Na razie mamy kolejne ich dziecko. To syn Józef urodzony 20 sierpnia 1894 roku, rodzice ci sami, rodzicami chrzestnymi byli Jan Traskowski i Józefa Czupajło.




Ciąg dalszy niewątpliwie nastąpi!

Już jest! Oto metryka urodzenia Aleksandra Czupajło.  Urodził się 20 sierpnia 1899 roku, rodzicami chrzestnymi byli Szymon Czupajło i Tekla Modwinowska.



Kolejne ich dziecko- Witold. Urodzony 16 sierpnia 1903 roku jako syn Wincentego i Marianny Dziękiewicz w Rudziszkach, rodzice chrzestni: Jakub Gryguć i Rozalia Czupajło.



Tym razem metryka zgonu ich dziecka- Stanisława. Stanisław Czupajło zmarł w wieku zaledwie 1 roku dnia 13 lutego 1903 roku.



Udało się nam znaleźć metrykę ślubu Bolesława Czupajło z Drozdówki. Ślub odbył się 8 lutego 1909 roku w Starych Trokach. Bolesław Czupajło lat 25, zamieszkały w Drozdówce syn Konstantego i Julii Dąbrowskiej z Weroniką Leszczyńską lat 19 z parafii starotrockiej, córką Pawła i Marianny Żarskiej, świadkami byli: Karol Dąbrowski, Wincenty Leszczyński, Franciszek Czupajło, Jan Czupajło.



Kontynuujemy wątek przodków Pana Bolesława. Szczęśliwie udało się znaleźć metrykę urodzenia jego prapradziadka Wincentego Czupajło.



Wincenty Czupajło urodził się 17 lipca 1819 roku w Rudziszkach jako syn Wawrzyńca i Marianny, rodzicami chrzestnymi byli Dominik Urbanowicz i Katarzyna Juniewiczowa.

Jeszcze większą niespodzianką jest fakt, że mamy też metrykę ślubu Wincentego.



Ślub Wincentego odbył się dnia 16 lutego 1847 roku. Wincenty wziął ślub ze Scholastyką Sadowską. Na podstawie tego dokumentu potwierdzają się  dane jego rodziców znane nam z metryki urodzenia. Byli nimi: Wawrzyniec Czupajło i Marianna . Rodzicami jego żony Scholastyki byli: Jan i Elżbieta.

Kontynuując ten wątek, przedstawiam fragment spisu parafian ze wsi Drozdówka z 1909 roku. Znajdujemy tu znajome osoby.



Myslę, że warto odczytać i przetłumaczyć ten zapis.

Zaścianek Drozdówka.

Konstanty Czupajło syn Wincentego lat 59, żona Julia z domu Dąbrowska lat 57, syn Bolesław lat 25, jego żona Weronika z Leszczyńskich lat 19, Szymon lat 24, Stanisława lat 19, Franciszek lat 26.

Wincenty Czupajło syn Wincentego lat 49, jego żona Ludwika z domu Witkowska lat 41, ich dzieci:

Jan lat 21, Antoni lat 13, Józef lat 5, Helena lat 23, Józefa lat 18, Emilia lat 15, Zofia lat 11.

Aleksander Czupajło syn Wincentego lat 47, jego żona Antonina z domu Dawidowicz lat 42, dzieci:

Jan lat 19, Adolf lat 16, Zygmunt lat 13, Aleksander lat 10, Józef lat 5.

I jeszcze ciekawy zapis z Rudziszek, także z 1909 roku.


Niestety zapis nie jest najlepszej jakości. 

Szymon Czupajło syn Kazimierza lat 38, jego żona Kazimiera z domu Siedlikowska (?) lat 30, dzieci:

Bronisława lat 8, Zofia, Jan lat 7, Stanisław.

Mamy dalszy ciąg ostatniego zapisu. Otóż całkiem przypadkowo udało mi się odnaleźć metrykę urodzenia Jana Czupajło, syna Szymona Czupajło i Kazimiery Siedlikowskiej! Urodził się on 26 lipca 1902 roku w...Wilnie w parafii Wszystkich Świętych, jako syn Szymona i Kazimiery z domu Siedlikowskiej, rodzicami chrzestnymi byli Jan Pietraszczuk i Maria Stankiewicz. Najciekawsza jest adnotacja z lewej strony aktu : Jan Czupajło dnia 10 lutego 1931 roku w Rudziszkach wziął ślub z Marianną Sadkowską. Być może jego siostra Bronisława też urodziła się w Wilnie.


Udało mi się znaleźć metrykę urodzenia syna Szymona i Kazimiery- Piotra ur. 1914 r.
Piotr Czupajło urodził się w Rudziszkach dokładnie 10 kwietnia 1914 roku a ochrzczony 13 lipca. Był synem Szymona i Kazimiery z domu Siedlikowskiej, rodzicami chrzestnymi byli: Aleksander Daukszewicz i Scholastyka Marcewicz żona Józefa. Jest dopisek o tym, że Piotr Czupajło ożenił się w Rudziszkach dnia 10.04.1939 roku z Genowefą Czupajło.





20 komentarzy:

  1. Jak z powyższych zapisów widać wiadomości o rodzinie Czupajłów powoli rozrastają się coraz bardziej.
    Ja również poszukuję wszelkich informacji o potomkach rodziny Czupajło, którzy zamieszkiwali w Drozdówce od 1850 roku. Mój prapradziadek Wincenty 1819 - 4.3.1869 ożenił się ze Scholastyką Sadowską (1830 - 24.4.1859) w dniu 16.11.1847 roku. Udało mi się odszukać imiona ich dzieci, myślę, że nie wszystkich: Aleksander *1859, Karol, Jan *1857, Wincenty *1854, Julia, Paulina *1852 oraz mój pradziadek Konstanty * 6 luty 1851. Odszukałem również wiele imion dzieci pradziadka Konstantego i Julii z Dombrowskich ur. 1852 r a mianowicie: Józef ur. 1871, Scholastyka, ur. 1873, Aleksander 1876 - 1882, Franciszek ur. 1882, Bolesław ur. 1883, Adam 1888 - 1889, Stanisław ur. 1889 oraz mój dziadek Szymon 1886 - 1959. Jeżeli udałoby się poszerzyć podane wyżej informacje o jakiekolwiek fakty związane z moimi przodkmi byłbym bardzo wdzięczny i z góry dziękuję.

    Bolesław Czupajło
    dbc.dom@wp.pl

    OdpowiedzUsuń
  2. W dalszym ciągu zbieram informacje o rodzinie Czupajło. Tym razem chodzi mi o krewnych, kuzynów, rodzeństwo Franciszka z Rudziszek ur. 1892 roku, syna Wincentego i Marii. Był najstarszym synem w rodzinie i wyjechał do USA a rodzeństwo pozostało. Prawdopodobnie był kuzynem którejś rodziny Czupajło z Drozdówki.
    Proszę o kontakt gdyby ktoś cokolwiek mógł dodać do rodzinnej układanki..
    Pozdrawiam serdecznie
    Bolesław Czupajło

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hello, My name is Michelle Laramie Lund and I'm working on my family tree - Czupailo. I was born in the USA. My grandmother was Ludwika Siniawska born in Vilna, 27 May 1884. Ludwika's mother was Josefa (Josephine) Czupailo, the daughter of Vincent Czupailo and Mary Dzkewicz! Josephine Czupailo married Bartholomew Siniawski. Josephine had a brother: Franciszek (Frank) Czupailo 1892-1982. Frank married Stefania Aszaka, and they had 3 children in the USA. I can help you with information. Please help me find Vincent, Mary and Josephine's family. I will try to send you an e-mail. Sincerely, Michelle

      Usuń
    2. moja mama urodzila sie w RUDZISZKACH -babcia Julia Kondratowicz urodzila sie w Orany-mama babci nazywala sie Stanislawa Czupajlo.-krystyna.

      Usuń
  3. Mój dziadek, Michał Czupajło urodził się w Rudziszkach gmina Troki w 1882 roku. Ożenił się z Marianną z domu Karpicz urodzoną w Łukiszkach. Jego ojciec miał na imię Kazimierz, natomiast matka Marianna. Swoich dzieci nie mieli, natomiast adoptowali 2-letnią dziewczynkę, Aleksandrę,(moja mama) która była córką siostry dziadka Michała - Stefanii. Stefania przed wojną jechała z młodszą córką - Maryną do Leningradu, gdzie był wtedy jej mąż, i zostawiła swoją starsza córkę Aleksandrę (moją mamę) po drodze u swojego brata Michała (mojego dziadka) w Rudziszkach. Zawirowania wojenne spowodowały, że moja mama Aleksandra została u swojego wujka już na stałe, a oni ją pokochali jak swoją córkę.
    Dziadek Michał, miał jeszcze jedną siostrę,( imienia nie znam), która wyszła za Sadkowskiego, a z kolei jej córka po mężu jest Przypkowska, i chyba (?) mieszkała w Olkuszu.
    W 1946 roku dziadek Michał z babcią Marianną, moja mama Aleksandra i tata Aleksander Wróblewski (ur. w Bobrówce koło Trok w 1919 roku) w lutym 1946 roku przyjechali transportem do Pasłęka.
    Dziadek Michał Czupajło i babcia osiedlili się w Robitach, gdzie dziadek był drugim polskim sołtysem, ale po latach przenieśli się do Pasłęka i zamieszkali blisko swojej córki w Pasłęku.
    Anna

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam, Mój dziadek Szymon Czupajło miał brata Michała. Rodzicami Szymona byli:Kazimierz Czupajło i Marianna Czupajło z domu Lewandowska. Z moich danych wynika, że dziadek Szymon miał 4 rodzeństwa: Wincentego, Michała,, siostrę Kazimierę i Michalinę. Michał mieszkał w Pasłęku i wraz z żoną (brak danych) wychowywał córkę swojej siostry Olgę, która mieszkała w Elblągu, a siostra Olgi mieszkała w Leningradzie. Natomiast brat Michała i Szymona Wincenty mieszkał w okolicach Pasłęka i miał 4 córki: Helenę, Weronikę, Mariannę i Józefę.Informacje, które podaje pani są bardzo podobne do moich, tylko nie zgadza mi się imię siostry: Stefania. Mój ojciec często opowiadał że w okolicach Pasłęka i Elbląga mamy daleką rodzinę. Jak byłam dzieckiem jeździłam do cioci w Elblągu, mieszkała tam siostra mojego ojca. Być może mamy te same korzenie. Serdecznie pozdrawiam i proszę o kontakt: Lusiek5@poczta.onet.pl

      Usuń
    2. jestem z Elblaga,moja babcia mieszkala w Pasleku ul.Westerplatte na przeciwko dworca-nazywala sie JULIA KONDRATOWICZ -mama babci nazywala sie STANISLAWA CZUPAJLO. babcia urodzila sie w 23.03.1904-a zmarla 20.10.1999 roku.

      Usuń
    3. Lusiek5@poczta.onet.pl10 kwietnia 2021 11:57

      Pani Aniu bardzo proszę o kontakt. Michał, który wychowywał Aleksandrę to brat mojego dziadka. Mam zdjęcie Aleksandra Wróblewskiego z Bobrówki. Pozdrawiam.

      Usuń
  4. Pani Anno, Aleksander Wróblewski o którym Pani pisze to brat mojego pradziadka Stanisława Wróblewskiego, mam nadzieje że zaglądnie tu Pani jeszcze, prosze o kontakt bardzo chętnie wymienię sie informacjami. Pozdrawiam
    eliza.siemionowska@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
  5. Dear Boleslaw and others,

    My name is Michelle Laramie Lund and I'm working on my family tree - Czupailo.

    My grandmother was Ludwika Siniawska who was born in Vilna in 1884, married John Staffen (Stefanowicz) died as Ludwika (Siniawska) Staffen in America 1964.

    My great grandmother was Josephine (Josefa?) Czupailo, wife of Bartholomew Siniawska and mother of Ludwika.

    Josephine Czupailo is the daughter of Vincent Czupailo and Mary Dzkewicz.

    Josephine had a brother: Frank (Franciszek?) Czupailo (1892-1982). He married Stefania (Stefanzi?) Aszaka. They had 3 children in the USA.

    Josephine also had a sister Catherine. She married Martin Kotwicki and had 7 children. We also know this family.

    Would you like more information about these families?

    Do you have any information on Vincent, Mary and Josephine Czupailo? Who are Josephine's brothers and sisters? We have been searching for many years! Will you please help us?

    Please contact Michelle: michelle.lund@me.com

    OdpowiedzUsuń
  6. o jest automatyczne tłumaczenie Google: Nazywam się Michelle Laramie Lund i pracuję na moim drzewie genealogicznym - Czupailo.

    Moja babcia Ludwika Siniawska urodzony w Wilnie w 1884 roku, żonaty John Staffen (Stefanowicz) i zmarła Ludwika (Siniawska) Staffen w Ameryce 1964 roku.

    Moja prababcia była Josephine (Josefa?) Czupailo, żona Bartłomieja Siniawska i matka Ludwika.

    Josephine Czupailo jest córką Wincentego Czupailo i Mary Dzkewicz.

    Josephine brata: Frank (Franciszek) Czupailo (1892-1982). Ożenił Stefania (Stefanzi) Aszaka. Mieli 3 dzieci w USA.

    Josephine miała również siostrę Katarzynę. Poślubiła Martina Kotwicki i AD 7 dzieci. Chcesz więcej informacji?

    Czy macie jakieś informacje na temat Vincent, Maryi i Josephine Czupailo? Kim są bracia i siostry Josephine? Szukaliśmy przez wiele lat! Czy mógłbyś nam pomóc?

    Proszę skontaktować się z Michelle: michelle.lund@me.com

    OdpowiedzUsuń
  7. Dear Michelle! I hope that someone will help you! Best regards!

    OdpowiedzUsuń
  8. Dzień dobry.
    Nazywam się Elżbieta Siemienkiewicz z domu Czupajło. Mój śp.Ojciec nazywał się Bolesław Czupajło. Urodził się w 1931 roku w Zwierzyńcu powiat Troki. Jego Ojciec miał na imię Jan. Zmarł kiedy mój Ojciec miał 18 lat. Jest pochowany na cmentarzu w Południu, powiat Troki.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  9. Czy można uzyskać więcej informacji na temat tych tzw. "teczek dowodowych"? Co to dokładnie za księgi, jak się one formalnie nazywają (po jakiej nazwie szukać)? Rozumiem, że znajdują się do wglądu w LCVA? To są księgi dokumentujące całą ludność gminy Rudziszki? Interesują mnie z przyczyn genealogiczno-poszukiwawczych inne miejscowości gminy Rudziszki, ściślej np. zaścianki Dołkitany i Moczułajki.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety, Litwini nie prowadzili teczek dowodowych tak jak u nas. Jeżeli mogę w jakiś sposób pomóc, to proszę podać o jakie nazwiska chodzi.
      Pozdrawiam serdecznie

      Usuń
  10. Szanowni Państwo . Otrzymałam link z informacją o rodzinie Czupajło, która chce dotrzeć do swoich korzeni . Nazywam się Wiktoria Jasińska z domu Kopeć . Urodzilam się w Lidzbarku Warmińskim z matki Wandy z domu Rusowicz i ojca Kazimierza Matką mojej mamy byla Franciszka Rusowicz z domu Czupajło , jej matką Karolina . Wiem , ze rodzina byla w Ameryca Moja prababcia chorowala i jej dzieci i wrócila do Polski . Jedna z córek zmarla na zapalenie pluc Rodzina przybyla do lidzbarka warm z obecnej Litwy . Brzmią mi w uszach miejscowości Rudziszki , Troki, Ulkiszki, Kirkieliszki.. W Pruszkowie mieszka brat cioteczny mojej mamy wandy , Stanislaw Czupajło, podrawiam serdecznie Wiktoria Jasińska

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za wpis. Stanisław Czupajło urodzony w 1917 roku był jedynakiem-synem Marcina i Rozalia z domu Gejno. Do Polski przyjechali kuzyni z Rudziszek i okolic. Czupajło z Lidzbarka jest dalekim kuzynostwem. Niestety nie wiem jakim, bo Małgorzata była wtedy za mała i nie znała jeszcze wtedy dalszych koneksji rodzinnych. Może to ktoś od jej prapradziadka Ludwika Czupajlo.
      Stanisław przyjechał do Lidzbarka w styczniu 1946 roku.
      Pozdrawiam serdecznie!

      Usuń
  11. Dziękuję za odpowiedź. Moja mama Wanda ur 06.10 1935 r, jej mama Franciszka Rusowicz z domu Czupajlo ur. 1914r ., zm 24 maja 1986r leży na cmentarzu komunalnym w Lidzbarku Warmińskim ze swoim ojcem Konstantym Czupajło ur . 1871r., zm. w 1952r. Jego żona Karolina , nie wróciła do Polski , zm na kresach . Stanisław o którym wspominałam ur się w latach trzydziestych . Jest synem brata Franciszki . Losem rodziny jest bardzo zainteresowana moja córka, Zosia Jasińska . Chce dotrzeć do Korzeni Karoliny . Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
  12. Pani Wiktorio! Prosiłbym o podanie kontaktu do Pani lub do córki na gmail, aby można było prowadzić w nieskrępowany sposób korespondencję między nami. Myślę, że jest szansa cos znaleźć na temat genealogii Pani rodziny. Pozdrawiam ciepło
    Józek

    OdpowiedzUsuń
  13. Witam , podaję mój adres :wjasinska@wp.pl,do uslyszenia ,Wiktoria

    OdpowiedzUsuń