Zasłyszane, zapisane...

W tym dziale postaramy się pisać o różnych ciekawostkach rodzinnych, starych zapiskach, może pojawią się też zdjęcia. Nie zabraknie na pewno ciekawych opowieści. Być może to one naprowadzą nas na właściwy trop w naszych poszukiwaniach?

Na początek trochę wiadomości od Pani Gejno:
 
"Nasz pradziadek mieszkał koło Rudziszek, był bogaty i miał bardzo dużo ziemi, później wyjechał ze swoimi braćmi do Ameryki. Tam zarobili dużo pieniędzy i wrócili na Litwę. Bracia pradziadka zostali w rodzinnej miejscowości, natomiast mój pradziadek Wincenty za zarobione w Ameryce pieniądze kupił majątek w Gudełki. Ożenił się i tam mieszkał, później został wdowcem. Z pierwszego małżeństwa miał 5 córek – Józefę, Malwinę, Paulinę i Marynię i jeszcze jedną, ale nie wiem, jak miała na imię. Z drugiego małżeństwa miał 4 synów: Józefa, Antoniego, Piotra i Alfonsa. Alfons służył w wojsku, był ułanem i tam zachorował, po powrocie z wojska zmarł w młodym wieku. Natomiast Józef, Antoni i Piotr mieszkali w Gudełkach. W 1957 roku mój dziadek Józef i bracia – Antoni i Piotr – przyjechali do Polski."
-Tyle się dowiedziałam od cioci, żony Antoniego, która w ubiegłym roku obchodziła 90. urodziny. A propos pradziadków: wiem jeszcze, że oprócz tego, że pradziadek Wincenty miał dużo ziemi, to jeszcze miał dużą pasiekę z pszczołami, i mój dziadek, jak jeździł w tamte strony (swoich rodziców), to przywoził beczki z miodem- to już narracja Małgorzaty, współgospodyni tej strony. Na pewno bez jej pomocy ta strona by nie powstała...

Gudełki.



Etymologia i pochodzenie Strawińskich.

Jest kilka hipotez tłumaczących pochodzenie tego nazwiska i warto byłoby zająć się każdą z nich. Nie będę przesądzał w tym miejscu, która z nich jest najbardziej prawidłowa, bo sam tego nie wiem.

Pierwsza hipoteza głosi, że siedzibą rodową Strawińskich były Strawniki i stąd wzięło się to nazwisko. Czy tak było faktycznie? Druga wersja ( mojego znajomego p. Stankiewicza) głosi, że to na pewno od Strawienników pochodzi to nazwisko. Z tym bym polemizował, bo gdyby tak było, to nazywaliby się prędzej Strawienniccy niż Strawińscy.
Bardziej pragmatyczni genealodzy tłumaczą to nazwisko od słowa - strawa-, czy tak było w istocie?
Za jakiś czas przedstawie bardziej dokładną analizę tego nazwiska, czekam na materiały źródłowe...

Wiłkonostry w 1883 roku.
Oto co pisał znany już nam " Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i Krajów Słowiańskich" w roku 1883 o Wiłkonostrach ( tak wtedy nazywanych):
" Wiłkonostry, wś, pow. sejneński, gm. i par. Lejpuny, odl. 40 w. od Sejn, ma 19 dm., 137 mk., 712 mr. Wchodziła w skład dóbr Lejpuny. W 1827 r. było 8 dm., 41 mk."
Warto wyjaśnić ten tekst dla niewtajemniczonych, bo sporo tu skrótów:
Wiłkonostry- wieś powiat sejneński, gmina i parafia Lejpuny, odległość 40 wiorst ( w tamtym czasie wiorsta miała 1077 m długości), ma 19 dymów ( czyli gospodarstw), 137 mieszkańców, 712 morgów ( czyli około 500 ha ziemi). Wchodziła w skład dóbr Lejpuny. W 1827 roku było 8 dymów, 41 mieszkańców.
Widzimy więc, że pod koniec XIX wieku, wieś ta była całkiem spora jak na tamte warunki.


* * *
Oto co pisał nasz współpracownik Laurynas o rodzinach Strawińskich z Wilkonostrów:
"W jednej rodzinie było dwóch braci o imionach Antanas i Adomas. Pierwszy nie miał żony ani dzieci, ale Adomas miał córkę i dwóch synów, którzy zostawili dzieci: Ramunasa i Daivę (wnuki Adomasa). Czasami przychodzą do Wilkonostrów.
W drugiej rodzinie jest Ona Stravinskiene który ma dwoje dzieci: Arunasa Stravinskasa i Astę Stravinskaite-Cerniauskiene. Asta jest dyrektorem gimnazjum w Lejpunach."
* * *

Nasza litewska znajoma, pani Gasparavieciene, przesłała nam taka oto sensację:
" Ignacy Niewieras był synem Krzysztofa Niewierasa, urodził się w 1893 roku w Zwirżdenach."

                                                                       * * *


Ciekawy anons z 1841 roku o niejakim Konstantym Tomkiewiczu z Micewiczów...





5 komentarzy:

  1. Najsmutniejsze jest to, że odczuwam brak kontaktu z naszymi Czytelnikami. Szkoda, że niczego nie komentujecie, nie wyrażacie swojego zdania o tematyce bloga, o jego zawartości, jakości itd. Nie wiem, czy ta tematyka bloga do kogoś trafia? Oglądalność jest taka sobie. Ciężko znaleźć motywację do pisania, gdy nie wiem, czy ktoś to czyta...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Boniecki pisał, powołując się na Kojałowicza, o wojewodzie Mińskim (Balcerze) Krzczonowiczu Starawińskim, który miał być "od dóbr Strawna przezwany".

      Usuń
  2. Tak, wiedziałem o tym. Dziękuję za komentarz i zainteresowanie tematem.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jestem ciekawa ,czy ktoś ,coś wie o rodzinie Dorniaków zamieszkałych przed wojną w Lejpunach

    OdpowiedzUsuń
  4. Witam! Czy sprawdzała Pani metryki na stronie epaveldas.lt gdzie umieszczone są metryki on-line także z Lejpunów?

    OdpowiedzUsuń