Trawińscy, Strawińscy, Graużalis?

Strawińscy a może...Trawińscy?

 

Przeglądając stare metryki z Wilkonosów doszedłem do wniosku, że więcej niż prawdopodobne było, iż rodzina Strawińskich z tej miejscowości przechodziła zmiany jeżeli chodzi o samo nazwisko. Wynika z tego, że w latach 40-tych XIX wieku, rodzina ta mogła nazywać się Trawiński! Skąd ten wniosek? Sporo zapisów ( co najmniej kilka) osób o nazwisku Trawiński kojarzonych jest z nazwiskiem Graużalis. Jakiś czas później, czyli w okresie od roku około 1860 nazwisko Trawiński przeobraziło się w Strawiński znów w parze rodziną Graużalis. Dla mnie to ciekawostka i wynikający stąd fakt, że albo rodzina Graużalis spokrewniona była ze Strawińskimi, albo to byli jedynie bliscy znajomi i sąsiedzi. Jednakże kilka zapisów podanych mi przez Pana Laurenysa Barkauskasa z Litwy temu przeczy...
Coś jest na pewno na rzeczy. Będę to wnikliwie badał wraz z kolejnymi metrykami, które powoli będę tu prezentował.
Przedstawiam fotografię domu rodzinnego naszego litewskiego przyjaciela Laurenysa Barkauskasa w Wilkonosach. Podobno w tym budynku była niegdyś szkoła wiejska:


















Na początek przedstawiam tę oto metrykę zgonu Dominika Graużalisa:
" Działo się to we wsi Kościelnej Lejpunach, 11 sierpnia 1849 roku, o godzinie piątej wieczorem. Stawili się : Adam Graużalis, gospodarz lat trzydzieści dwa i Szymon Trawiński lat trzydzieści pięć liczący, obydwaj we wsi Wiłkonostrach zamieszkali i oświadczyli, że w dniu dziesiątym bieżącego miesiąca o godzinie dziesiątej  z rana umarł Dominik Graużalis gospodarz lat sześćdziesiąt liczący, syn Stefana i Maryanny małżonków Graużalisów z Wiłkonostrów. Po przekonaniu się naocznie o zejściu Graużalisa . Akt ten przeczytany stawającym z których pierwszy jest synem zmarłego i przez nas podpisany został. Stawający zaś pisać nie umieją..."






Miałem tego nie robić ( skromne ramy czasowe) ale postanowiłem zrobić to dla przejrzystości naszej strony. Postaram się w miarę posiadanego wolnego czasu, aby odczytywać i publikować kolejne metryki. Zdaję sobie sprawę, że nie każdy potrafi odczytać niejednokrotnie bardzo niewyraźne pismo dawnych proboszczów i tylko wprawne i wyćwiczone oko może sobie poradzić z tym problemem. Proszę nie myśleć, że się chwalę, ale kilka lat praktyki w odczytywaniu niemieckiego gotyku czy dawnego pisma, zrobiły swoje i jak na razie wychodzi mi to poprawnie. Robię to też nie tylko dla Małgorzaty ale i dla naszego litewskiego przyjaciela- Laurynasa, który dał nam ostatnio natchnienie do dalszych poszukiwań...

Pora na kolejne metryki. Metryka zgonu Adama Strawińskiego z roku 1864:

" Działo się to we wsi Kościelnej Lejpunach dnia dwudziestego szóstego marca 1864 roku o godzinie jedenastej z rana. Stawili się Jerzy Strawiński gospodarz lat trzydzieści siedem i Adam Graużalis  gospodarz lat czterdzieści pięć mający, we wsi Wiłkonostrach zamieszkali i oświadczyli że w dniu dwudziestym piątym bieżącego miesiąca i roku, o godzinie ósmej z rana umarł Adam Strawiński we wsi Wiłkonostrach zamieszkały, pół roku mający, urodzony tamże z Jerzego i Elżbiety z Mikielanisów małżonków Strawińskich. Po przekonaniu się naocznie o zejściu Adama Strawińskiego, akt ten stawającym przeczytany, z których pierwszy jest ojcem zmarłego, przez nas podpisany został. Stawający zaś pisać nie umieją.
Xiądz Xawery Darewski, proboszcz Lejpuński utrzymujący Akta Stanu Cywilnego."












Kolejny dokument- metryka ślubu Adama Graużalisa i Katarzyny Strawińskiej z roku 1846:

" Działo się we wsi Kościelnej Lejpunach dnia drugiego lutego 1846 roku o godzinie jedenastej z rana. Wiadomo czynimy, że w przytomności świadków Jana Rakucia gospodarza we wsi Kamieńcach zamieszkałego lat dwadzieścia pięć i Szymona Trawińskiego gospodarza we wsi Wiłkonostrach zamieszkałego lat czterdzieści cztery mającego. W dniu dzisiejszym zawarte zostało religijnie małżeństwo między Adamem Graużalisem młodzianem gospodarzem w e wsi Wiłkonostrach zamieszkałym urodzonym w tejże wsi z Dominika jeszcze żyjącego i Rozalii z Baziuków już nieżyjącej, małżonków Graużalisów w Wiłkonostrach zamieszkałych, lat dwadzieścia sześć mającym a panną Katarzyną Trawińską córką Wincentego i Anny z Buczanisów obu w życiu bądących małżonków Trawińskich gospodarzy w Wiłkonostrach zamieszkałych lat dwadzieścia liczącą, w tejże wsi urodzoną i przy rodzicach zostającą. Małżeństwo to poprzedziły trzy zapowiedzi w dniach jedenastym, osiemnastym i dwudziestym piątym stycznia roku bieżącego w Parafii Lejpuńskiej jako też zezwolenie ustne obecnych aktowi małżeństwa rodziców nowo zaślubionej , ze strony zaś Adama Graużalisa ojca było oświadczone, tamowanie małzeństwa nie zaszło, które pobłogosławił ksiądz Xawery Darewski komendarz Kościoła Lajpuńskiego. Małżonkowie nowi oświadczają że nie zawarli zadnej umowy przedślubnej . 
Akt ten stawającym i swiadkom przeczytany przez nas i podpisany został. Osoby zaś w Akcie wyrażono, pisać nie umieją.
Xiądz Xawery Darewski komendarz Koscioła Lejpuńskiego." 



























Kolejne metryki:
Metryka ślubu Jana Mikielanisa z Regina Nowicką:
















Metryka ślubu Jana Szerksznisa z Marcellą Trawińską:



















Kolejne nazwiska...
 Wraz z kolejnymi odczytywanymi metrykami dotyczącymi Wilkonostrów Lejpunów i okolic, poznaję kolejne nazwiska pośrednio lub bezpośrednio związane z rodziną Strawińskich.
Pierwsze nazwisko zbieżne ze Strawińskimi to wspomniana już rodzina Graużalis, teraz dochodzi Szerksznis, Kolejne to Mikielianis, Buczanis. Do tego na pewno dojdą jeszcze zapewne kolejne. Problemem jest poznanie tych osób, aby móc stwierdzić kto był sąsiadem, a kto był z nimi spokrewniony. To wymaga już jednak dłuższej i bardziej dogłębnej analizy, ale na to   przyjdzie jeszcze czas...

Pytanie do naszych Czytelników- czy mam odczytywać i zapisywać kolejne metryki, czy tylko umieszczać je w wersji oryginalnej? Przyznaję, że zwłaszcza ostatnie metryki, są w miarę czytelne. Jeżeli jednak zechcecie, abym nadal odczytywał metryki, będę to robił w miarę moich możliwości...

Dalsze metryki. 











"Działo się  we wsi Kościelnej Lejpunach, dnia dwudziestego czwartego lipca tysiąc osiemset trzydziestego szóstego roku o godzinie ósmej z rana, stawili się Szymon Trawiński lat trzydzieści pięć i Józef Trawiński lat dwadzieścia osiem mający, obydwaj gospodarze we wsi Wiłkonostrach zamieszkali i oświadczyli, że w dniu tymże samym o godzinie drugiej z rana umarła we wsi Wiłkonostrach Katarzyna Trawińska córka Wawrzyńca i Katarzyny z Gaydzisów małżonków Trawińskich gospodarzy ze wsi Wiłkonostrów lat szesnaście mająca, - po przekonaniu się o zejściu Trawińskiej, akt ten przeczytany stawającym, którzy są braćmi .........zmarłej i przez nas został podpisany, świadkowie zaś pisać nie umieją- Xiądz Floryan Milewski proboszcz Parafii Lejpuńskiej."











" Działo się we wsi Kościelnej Leipunach dnia trzeciego marca tysiąc osiemset trzydziestego siódmego roku o godzinie siódmej z rana, stawili się Wincenty Trawiński lat czterdzieści trzy i Dominik Graużalis lat pięćdziesiąt dwa mający obydwaj gospodarze we wsi Wiłkonostrach zamieszkali i oświadczyli, że w dniu wczorajszym o godzinie dziesiątej w nocy umarł we wsi Wiłkonostrach Jan Mizer wyrobnik, syn Jerzego i Agaty z Tarasewiczów małżonków Mizerów juz nieżyjących gospodarzy ze wsi Mizer lat piećdziesiąt dwa mający - zostawiwszy po sobie owdowiałą żonę Agatę z Tartanisów, po przekonaniu się naocznie o zejściu Mizera Akt ten został przeczytany stawającym, którzy są sąsiadami umarłej i przez nas został podpisany, świadkowie zaś pisać nie umieją.
Xiądz Floryan Milewski- proboszcz Parafii Lejpuńskiej." 











"Działo się we wsi Kościelnej Lejpunach dnia dwudziestego drugiego grudnia tysiąc osiemset trzydziestego ósmego roku o godzinie dwunastej w południe- stawili się Dominik Graużalis lat czterdzieści pięć i Michał Strawiński lat czterdzieści pięć liczący obydwaj gospodarze we wsi Wiłkonostrach zamieszkali i poświadczyli, że dnia wczorajszego o godzinie drugiej z południa tamże we wsi Wiłkonostrach umarła Rozalia córka Augustyna i Reginy z Janukiewiczów małżonków Bleyzgisów ........życia swego rok......- po przekonaniu sie naocznie o zejściu Rozalii Bleyzgisówny  Akt ten stawającym świadkom przeczytany a przez nas podpisany został, osoby wyrażone w  Akcie pisać nie umieją.
Xiądz Archipewicz (?) Administrator Parafii Lejpuńskiej." 











" Działo się we wsi Kościelnej Lejpunach czternastego marca tysiąc osiemset czterdziestego pierwszego roku  o godzinie dziesiątej przed południem, stawili się- Augustyn Bleyzgis gospodarz lat pięćdziesiąt trzy, Józef Trawiński gospodarz lat trzydzieści siedem liczący, obydwaj we wsi Wiłkonostrach zamieszkali i zaświadczyli, że w dniu dziewiątego marca roku biezącego o godzinie siódmej rano umarł we wsi Wiłkonostrach Mateusz Piotrowski, wyrobnik, żonaty, syn rodziców stawającym nie wiadomych, lat osiemdziesiąt jeden mający, zostawiwszy owdowiałą żonę Maryannę z Gawialisów . Po przekonaniu sie naocznie o zejściu Piotrowskiego Akt ten przeczytany stawającym, którzy sa sąsiadami zmarłego i przez nas został podpisany , świadkowie zas pisać nie umieją.
Xiądz Archipewicz Administrator Parafii Lejpuńskiej." 

 Kolejne metryki nie tylko Strawińskich...

"Działo się to we wsi Kościelnej Lejpunach dnia dziewiątego dwudziestego pierwszego lutego o godzinie dziesiątej rano. Stawili się Jan Graużalis gospodarz lat trzydzieści osiem i Jan Strawiński gospodarz lat czterdzieści liczący, obydwaj we wsi Wilkonostrach zamieszkali, i oświadczyli, że w dniu dwudziestym bieżącego miesiąca o godzinie szóstej wieczorem umarła Marta Graużalisówna we wsi Wiłkonostrach zamieszkała lat dwa licząca, córka Jana i Wiktorii małżonków Graużalisów z Wilkonostrów -  po przekonaniu się naocznie o zejściu Graużalisównej akt ten przeczytany stawającym z których pierwszy jest ojcem zmarłej i przez nas podpisany został . Stawający zaś pisać nie umieją.
Ks. Ksawery Darewski- Pleban Parafii Lejpuńskiej."


  







"Działo się we wsi Kościelnej Lejpunach dnia czternastego i dwudziestego ósmego października tysiąc osiemset pięćdziesiątego piątego roku o godzinie dwunastej w południe. Stawili się Adam Graużalis gospodarz lat trzydzieści sześć i Antoni Szerksznis gospodarz lat trzydzieści jeden mający i oświadczyli, że w dniu wczorajszym biężącego miesiąca i roku o godzinie ósmej rano zmarła Franciszka Graużalis, wyrobnica, córka nieznanych z imienia i nazwiska małżonków lat czterdzieści pięć licząca. Po przekonaniu się naocznie o jej zejściu Akt ten stawającym przeczytany, z których pierwszy jest pasierbem zmarłej, przez nas podpisany został. Osoby w Akcie wyrażone pisać nie umieją.
Ksiądz Ksawery Darewski Parafia Lejpuńska."













"Działo się we wsi Kościelnej Lejpunach dnia siódmego stycznia tysiąc osiemset pięćdziesiątego dziewiątego roku o godzinie dziewiątej z rana. Stawili się Jan Mikielanis gospodarz lat trzydzieści sześć i Benedykt Strawiński gospodarz lat czterdzieści trzy mający we wsi Wilkonostrach zamieszkali i oświadczyli, że w dniu szóstym bieżącego miesiąca i roku o godzinie drugiej rano umarła Katarzyna Mikielanisowa, późno przy synie we wsi Wilkonostrach zamieszkała, lat sześćdziesiąt sześć licząca, urodzona tamże, córka Krzysztofa i Katarzyny z Graużalisów małżonków Strawińskich. Po przekonaniu się naocznie o zejściu Katarzyny Mikielanisowej, Akt ten przeczytany stawającym, z których pierwszy jest synem rodzonym zmarłej, przez nas został podpisany, stawający zas pisać nie umieją.
Ksiądz Ksawery Darewski proboszcz Parafii Lejpuńskiej."












" Działo się we wsi Kościelnej Lejpunach dnia dziewiątego lutego tysiąc osiemset pięćdziesiątego dziewiątego roku o godzinie trzeciej po południu. Stawili się Maciej Mikielanis wyrobnik lat trzydzieści dziewięć i Kazimierz Subacz gospodarz lat czterdzieści dwa mający, we wsi Wilkonostrach zamieszkali i oświadczyli, że w dniu dziewiątym bieżącego miesiąca i roku o godzinie piątej wieczorem umarł Tomasz Mikielanis we wsi Wilkonostrach przy rodzicach zamieszkały, miesięcy pięć liczący, urodzony tamże z Macieja i Petroneli - małżonków Mikielanisów. Po przekonaniu sie naocznie o zejściu Tomasza Mikielanisa Akt ten stawającym przeczytany, z których pierwszy jest ojcem zmarłego, przez nas został podpisany, stawający zaś pisać nie umieją.
Ksiądz Ksawery Darewski proboszcz Parafii Lejpuńskiej utrzymujący Akta Stanu Cywilnego."












" Działo się we wsi Kościelnej Lejpunach dnia trzydziestego stycznia tysiąc osiemset sześćdziesiątego roku o godzinie pierwszej z południa. Stawili się Franciszek Muzykiewicz gospodarz lat czterdzieści trzy i Antoni Szerksznis lat czterdzieści mający, we wsi Wilkonostrach zamieszkali i oświadczyli, że w dniu dwudziestym ósmym bieżącego miesiąca i roku o godzinie o godzinie piątej wieczorem umarł Maciej Mikielanis we wsi Wilkonostrach przy matce zamieszkały, tygodni trzy mający, urodzony tamże niegdy (?)Jana i Reginy z Nowickich , małżonków Mikielanisów. Po przekonaniu się naocznie o zejściu Macieja Mikielanisa Akt ten stawającym przeczytany, z których pierwszy jest ojcem zmarłego, przez nas został podpisany, stawający zaś pisać nie umieją.
Ksiądz Ksawery Darewski proboszcz Parafii Lejpuńskiej utrzymujący Akta Stanu Cywilnego."












" Działo się we wsi Kościelnej Lejpunach dnia osiemnastego czerwca tysiąc osiemset sześćdziesiątego roku o godzinie drugiej z południa. Stawili się Augustyn Strawiński gospodarz lat trzydzieści sześć i Antoni Szerksznis gospodarz lat czterdzieści jeden mający obydwaj we wsi Wilkonostry zamieszkali i oświadczyli, że w dniu szesnastym bieżącego miesiąca i roku o godzinie dziewiątej rano umarł Wincenty Strawiński gospodarz we wsi Wiłkonostrach zamieszkały, lat siedemdziesiąt dwa liczący, urodzony tamże w Wiłkonostrach z niegdy Jakóba i Agnieszki z Czarniawskich małżonków Strawińskich. Po przekonaniu się naocznie o zejściu Wincentego Strawińskiego  Akt ten stawającym przeczytany, z których pierwszy jest ojcem zmarłego, przez nas został podpisany, stawający zaś pisać nie umieją.
Ksiądz Ksawery Darewski proboszcz Parafii Lejpuńskiej utrzymujący Akta Stanu Cywilnego."













" Działo się we wsi Kościelnej Lejpunach dnia osiemnastego sierpnia tysiąc osiemset sześćdziesiątego roku o godzinie trzeciej z południa. Stawili się Karol Szerksznis wyrobnik lat trzydzieści dziewięć mający i Antoni Mikielanis gospodarz lat czterdzieści pięć mający we wsi Wiłkonostry zamieszkali i oswiadczyli, że w dniu szesnastym bieżącego miesiąca i roku o godzinie szóstej rano umarła Rozalia Szerksznisówna we wsi Wiłkonostrach przy rodzicach zamieszkała, lat dwa mająca, urodzona tamże z Karola i Katarzyny z Mikielanisów małżonków Szerksznisów. Po przekonaniu się naocznie o zejściu Macieja Mikielanisa Akt ten stawającym przeczytany, z których pierwszy jest ojcem zmarłego, przez nas został podpisany, stawający zaś pisać nie umieją.
Ksiądz Ksawery Darewski proboszcz Parafii Lejpuńskiej utrzymujący Akta Stanu Cywilnego."













" Działo się we wsi Kościelnej Lejpunach dnia dwudziestego szóstego stycznia tysiąc osiemset sześćdziesiątego pierwszego roku o godzinie trzeciej z południa. Stawili się Antoni Szerksznis gospodarz lat czterdzieści i Szymon Strawiński gospodarz la pięćdziesiąt siedem mający we wsi Wiłkonostrach zamieszkali i oświadczyli, że w dniu dwudziestym czwartym bieżącego miesiąca i roku o godzinie dwunastej w nocy umarł Paweł Szerksznis wyrobnik we wsi Wiłkonostrach zamieszkały lat pięćdziesiąt mający we wsi Wilkinikach urodzony z niegdy Macieja i Rozalii z Mizerów małżonków Szeksznisów, pozostawiwszy po sobie owdowiałą żonę Magdalenę z Blejzgisów. Po przekonaniu się naocznie o zejściu Pawła Szerksznisa  Akt ten stawającym przeczytany, z których pierwszy jest bratem zmarłego, przez nas został podpisany, stawający zaś pisać nie umieją.
Ksiądz Ksawery Darewski proboszcz Parafii Lejpuńskiej utrzymujący Akta Stanu Cywilnego."













" Działo się we wsi Kościelnej Lejpunach dnia dwudziestego stycznia tysiąc osiemset sześćdziesiątego trzeciego roku o godzinie jedenastej z rana. Stawili się Józef Szerksznis syn zmarłej lat czterdzieści sześć i Kazimierz Subacz lat czterdzieści pięć mający, obydwaj gospodarze we wsi Wiłkonostrach zamieszkali i oswiadczyli, że w dniu dziewiętnastym bieżącego miesiąca i roku o godzinie czwartej rano umarła Róża Szerksznisowa wdowa we wsi Wiłkonostrach zamieszkała lat siedemdziesiąt sześć licząca urodzona w Mizerach córka z imion i nazwisk rodziców stawającym niewiadomych.
Po przekonaniu się naocznie o zejściu Róży Szerksznisowej   Akt ten stawającym przeczytany, z których pierwszy jest synem zmarłej, przez nas został podpisany, stawający zaś pisać nie umieją.
Ksiądz Ksawery Darewski proboszcz Parafii Lejpuńskiej utrzymujący Akta Stanu Cywilnego."


























































   
" Działo się we wsi Kościelnej Lejpunach dnia trzynastego lutego tysiąc osiemset sześćdziesiątego trzeciego roku o godzinie pierwszej z południa. Stawili się Tomasz Rakuć lat czterdzieści i Adam Graużalis lat czterdzieści pięć mający obydwaj gospodarze we wsi Wiłkonostrach zamieszkali i oświadczyli, że w dniu dwunastym bieżącego miesiąca i roku o godzinie piątej rano umarł Antoni Rakuć przy rodzicach we wsi Wiłkonostrach zamieszkały, miesięcy sześć liczący. Urodzony tamże z Tomasza i Ewy z Strawińskich małżonków Rakuciów. Po przekonaniu się naocznie o zejściu Antoniego Rakucia   Akt ten stawającym przeczytany, z których pierwszy jest ojcem zmarłego , przez nas został podpisany, stawający zaś pisać nie umieją.
Ksiądz Ksawery Darewski proboszcz Parafii Lejpuńskiej utrzymujący Akta Stanu Cywilnego."










1 komentarz:

  1. Pojawia się tutaj nazwisko Mizer. Co można o nich powiedzieć? Skąd pochodzą? (Mizery k. Druskienik?), czym się zajmowali (wyrobnik, gospodarz)? Polacy?, Litwini?

    OdpowiedzUsuń