Strony

sobota, 31 grudnia 2022

Kolejny rok za nami!

 Kończy się rok, tak więc czas na podsumowanie naszych dokonań w minionym roku. Przedtem jednak chciałbym złożyć naszym Czytelnikom i osobom nas odwiedzających, wszystkiego najlepszego w Nowym Roku, spełnienia marzeń i realizacji planów i zamierzeń.

Tak więc sporo się działo na naszym blogu przez ostatni rok czasu. Ale zacznijmy po kolei.

W styczniu umieściliśmy notkę z parafii stare Troki.

W trakcie przeglądania akt metrykalnych z parafii Stare Troki z 1798 roku, trafiłem na taką oto osobliwą notę sporządzoną przez księdza Grzegorza Rymszę benedyktyna z klasztoru starotrockiego.

W lutym i marcu pokazaliśmy dwa krótkie filmy- pierwszy o zwalonym moście w Kruklankach. Drugi był o cmentarzu w Wiejsiejach.

W kwietniu był spory artykuł o genealogii rodziny Wincentego i Marianny Czupajło.

Od pewnego czasu pomagaliśmy Pani Lucynie w genealogii jej rodziny. Jej przodek Wincenty Czupajło ożenił się z Marianną z domu Dziekiewicz (bądź Dziękiewicz). Wiemy już, że mieli co najmniej ośmioro dzieci. Do tej pory ustaliliśmy dane kilkoro z nich. 

Wiemy o Franciszku Czupajle urodzonym 27 marca 1892 roku w Rudziszkach. 3 sierpnia 1893 roku urodził się jego brat Jan. Nie wiemy dlaczego dziecko urodzone 7 sierpnia 1888 roku nazwano też Jan? Prawdopodobnie dlatego, że zmarł w dziecięcym wieku a rodzice postanowili mieć jednak syna o imieniu Jan. Kolejny ich syn to Józef urodzony 20 sierpnia 1894 roku. Dalej mamy syna Aleksandra urodzonego 20 sierpnia 1899 roku, też urodzonego w Rudziszkach. Kolejnym dzieckiem był Stanisław urodzony w 1902 roku, niestety, zmarł już 13 lutego 1903 roku. Dalej był syn Witold urodzony 16 sierpnia 1903 roku. Byli jeszcze: Eleonora urodzona w 1886 roku i Katarzyna urodzona w 1884 roku. Zauważmy, że dzieci rodziły się na przestrzeni...20 lat!

Z kolei w maju zajelismy się ponownie genealogia rodziny Pieczul.

Oto tylko fragment tego artykułu:

O tej rodzinie pisaliśmy już dosyć sporo. Jednak w związku z tym, że pojawił się nowy wątek, postanowiłem o tym napisać.

Przedtem jednak muszę wrócić do tego co już mieliśmy wcześniej, czyli do metryki ślubu Jana Pieczula z Józefatą Mumińską. Ślub odbył się w parafii bogusławiskiej w 1828 roku. Jan miał w dniu ślubu 21 lat i był synem Jerzego i Marianny z Podskarbiów. Jego żona Józefata Mumińska miała 18 lat i pochodziła z tej parafii ze wsi Zwyrble ( Zwirble), była córką Antoniego i Anny z Bogdanów.



W czerwcu był dosyć duży artykuł o Puciatyckich z folwarku Rusingi.

Przy okazji indeksacji parafii Liszków odkryliśmy taką ciekawostkę. Otóż pojawił się tam ród Puciatyckich z folwarku Rusingi. Najpierw może przedstawię mapkę z tym majątkiem, to ułatwi nam lokalizację tego folwarku.



W lipcu umieściliśmy fragment listy parafian z Mejszagoły z interesującymi zapisami o rodzinie Bogdanowiczów. Tak samo jeszcze w lipcu pojawił się artykuł o spisie parafian, w tym o rodzinie Niewierasów. Pod koniec lipca umieściliśmy kolejny ciekawy film- znów o zwalonym moście w Kruklankach. Bardzo ciekawy moim zdaniem... Pojawił się tez spis parafian z kiernowskiej parafii z 1808 roku, wśród innych zapisów było sporo o rodzinie Pieczul.

1 sierpnia ukazał się bardzo ciekawy i obszerny artykuł na temat poszukiwań Zofii Pieczul. Oto niewielki fragment tego artykułu:

Mamy przed sobą bardzo tajemniczą i frapującą historię, z gatunku tych najtrudniejszych do rozwikłania.

Ale zacznijmy od początku. Było małżeństwo Józefa Pieczula z Ludwiką Łapuszko. O tym pisaliśmy wcześniej na podstronie o rodzinie Pieczul. Józef z Ludwiką mieli następujące dzieci: Stanisława ur. 1879 ( ożenił się z Urszulą Lisowską), Kajetana ur. 1882, Bolesława ur. 1884, Wincentego ur. 1886 i Zofię ur. 1886. O prawie wszystkich dzieciach wiedzieliśmy całkiem sporo, najmniej zaś o Zofii. Wiedzieliśmy tylko, że urodziła się w Pakielnii 16 grudnia 1888 roku jako córka Józefa Pieczula i Ludwiki z domu Łapuszko. Rodzicami chrzestnymi byli Feliks Czeszus i Marianna Pieczul, żona Adama.

Oto ta metryka:



Był też artykuł o Wincentym Pieczulu o którym już wcześniej pisaliśmy, ale pojawił się dalszy ciąg tej ciekawej historii.

Jeszcze w sierpniu podjęliśmy temat Józefa Czupajło.

 O Józefie Czupajło urodzonym w roku 1881, wiedzieliśmy do tej pory tylko tyle, że był synem Ludwika Czupajło i jego żony Rozalii z Janczewskich. Dzięki odkryciu jego metryki ślubu, wiemy już o nim całkiem sporo. Ale po kolei- Józef Czupajło ożenił się z Marianną z domu Matonis 21 lutego 1899 roku. Oto ta metryka:

Z metryki tej dowiadujemy się m.in., że Józef Czupajło lat 18 liczący ze wsi Żerańce, syn Ludwika i Rozalii z domu Janczewskiej, wziął ślub w kościele starotrockim z panną Marianną Matonis z zaścianka Kuraliszki lat 19 liczącą, córką Andrzeja i Franciszki z domu Stupak; świadkami byli: Kazimierz Janczewski ( zapewne brat jego matki Rozalii), Jan Matonis ( prawdopodobnie brat panny młodej) i Wacław Stankiewicz.

Dzięki temu, że poznaliśmy ich datę ślubu, łatwiej było odnaleźć ich dzieci. I tak pierwszym ich dzieckiem była Franciszka urodzona 10 lutego 1900 roku w zaścianku o nieznanej dla nas nazwie Paszedule (?) w parafii starotrockiej, rodzicami chrzestnymi byli: Andrzej Krawczun i Aleksandra Pucis. 


Wśród ciekawostek, jakie często pojawiają się podczas indeksacji ksiąg metrykalnych, pojawiły się informacje o mezaliansie czy fakcie porzucenia żony przez męża.

We wrześniu cofnęliśmy się do historii o Marcie Strawińskiej.

Wydawałoby się, że gdy mamy już akta metrykalne danej osoby, to nic już więcej nie znajdziemy. Tak jednak nigdy nie jest. Rzecz dotyczy Marty Strawińskiej urodzonej w 1840 roku w Wilkonostrach, córki Szymona i Józefy z Zubrzyckich. Są jednak jeszcze dowody do aktów małżeństw i tam można znaleźć wiele ciekawych dokumentów. W taki właśnie sposób znalazłem interesujący dokument- zaświadczenie o zapowiedziach przedślubnych pomiędzy Maciejem Nowickim ze wsi Szadziuny a Martą Strawińską z Wilkonostrów z dnia 9 lipca 1860 roku. Przedtem jednak metryka ślubu Marty z 1860 roku ( w dwóch częściach) :




W październiku pojawił się np. wpis o samobójstwie wśród indeksowanych metryk.

W listopadzie w nostalgicznym nastroju przedstawiliśmy niektóre nagrobki z rodziny Strawińskich i Pieczulów z różnych cmentarzy.
Pojawiła się też mapka z 1827 roku przedstawiająca okolice nas najbardziej interesujące:

Przedstawiam dziś kartograficzną ciekawostkę. Jest to mapa okolic Sejn i Serejów ( w tym Lejpuny i okolice) z roku 1827! Jest tu wiele znajomych miejscowości. Są i Wilkonostry, oznaczone tutaj jako Wilkia.



Jeszcze w listopadzie pojawił się artykuł o pobliskim Jasieńcu. Na prośbę jednego z internautów.
W tym samym miesiącu umieściliśmy dosyć duży artykuł o historii niektórych mazurskich wsi.

Postanowiliśmy odejść na chwilę od litewskiej genealogii i zajmiemy się archiwaliami dotyczącymi mazurskich wsi położonych w gminie Kruklanki i w pobliżu.

Najwięcej w tym temacie pisaliśmy o Boćwince ( niemiecka nazwa Neu Freudenthal), co zrozumiałe.

Zrobiliśmy też zestawienie miejscowości gdzie zamieszkiwali niegdyś Strawińscy.

W grudniu napisaliśmy poważny ( tak mi sie wydaje) artykuł o rodzie Grudzińskich. To było spore wyzwanie.


Zwrócił się do nas, (pośrednio wprawdzie, gdyż napisał do zaprzyjaźnionego portalu Jamiński Zespół Indeksacyjny - https://jzi.org.pl/ poprzez Małgosię, członka tego szacownego stowarzyszenia, gdyż to ona jako członek JZI otrzymała wiadomość od niego) Pan Giedyminas Dubonikas z prośbą o pomoc w odnalezieniu przodków i informacji o Aleksandrze Grudzińskim z Liszkowa. W związku z tym, że Małgosia indeksowała tę parafię a ja z kolei lubię łamigłówki genealogiczne, postanowiliśmy zająć się tą sprawą.

A więc punktem wyjścia była informacja, że Aleksander Grudziński urodził się 17 lipca 1861 roku w Liszkowie. Oto ta metryka urodzenia.



Drugi artykuł był też o Grudzińskich ale z Lejpunów.

W poprzednim artykule o Grudzińskich wspomniałem, że wspólnym przodkiem Grudzińskich zarówno z Liszkowa jak i z Lejpunów, był Tadeusz Grudziński. Był mężem Marianny Jankowskiej. Ślub odbył się prawdopodobnie na początku XIX wieku, gdyż ich syn Andrzej urodził się około 1805 roku. Tak więc Tadeusz Grudziński mógł urodzić się około 1780 roku.

Zajmijmy się jednak linią lejpuńską tej rodziny. Zaczniemy od drugiego Aleksandra Grudzińskiego urodzonego w 1861 roku.


Aleksander Grudziński urodził się w okolicy Stroczuny w parafii lejpuńskiej dnia 18 grudnia 1861 roku, jako syn Józefa Grudzińskiego, dziedzica cząstkowej szlachty, jak to określono,  w okolicy Stroczunach liczącego 27 lat i jego żony Łucji z Radziwiłowiczów lat 28 liczącej. Rodzicami chrzestnymi byli: Edward Radziwiłowicz i Alberta Grudzińska.

I artykuł najnowszy, śmiem twierdzić, że najbardziej merytoryczny, o słynnej rodzinie Ogińskich.

W trakcie indeksacji parafii wiejsiejskiej trafił się nam taki oto rarytas- metryka ślubu księcia Tadeusza Ogińskiego z Marią Borewicz. Obie osoby były nad wyraz dystyngowane, ale o tym później. Chciałbym w całości przedstawić Wam komplet dokumentów czyli zapowiedzi samego aktu małżeństwa, a to po to, abyście zobaczyli jak bardzo rozwlekłe były metryki ślubne miedzy 1808 rokiem a połowa XIX wieku. Utrapienie dla genealoga!

To byłoby na tyle, jeśli chodzi o posty tegoroczne. Całkiem sporo jak na jeden rok. Oprócz tego jak zwykle aktualizowaliśmy informacje na kolejnych podstronach. Powstały tez nowe, np. indeksacja rosyjskich metryk z parafii lejpuńskiej. Na razie idzie opornie i powoli. Mamy nadzieję ruszyć z tym projektem do przodu, zwłaszcza po Nowym Roku!

Uff! Udało się zdązyć przed północą!

Jeszcze raz dziękujemy, że odwiedzacie nas. Bez Waszej obecności ten blog byłby pusty i martwy!

poniedziałek, 26 grudnia 2022

Książę Ogiński.

 W trakcie indeksacji parafii wiejsiejskiej trafił się nam taki oto rarytas- metryka ślubu księcia Tadeusza Ogińskiego z Marią Borewicz. Obie osoby były nad wyraz dystyngowane, ale o tym później. Chciałbym w całości przedstawić Wam komplet dokumentów czyli zapowiedzi samego aktu małżeństwa, a to po to, abyście zobaczyli jak bardzo rozwlekłe były metryki ślubne miedzy 1808 rokiem a połowa XIX wieku. Utrapienie dla genealoga!

Najpierw jednak przedstawię zapisy o zapowiedziach przedślubnych. W tamtym czasie obowiązywał przepis o obowiązku ogłoszenia tylko dwóch zapowiedzi.


Oto treść pierwszej zapowiedzi. Starałem się zachować ówczesną pisownię.

" Roku tysiącznego Ośmsetnego dwudziestego piątego dnia ośmnastego miesiąca września w Niedziele, My Proboszcz Wiejsiejski, sprawuiący obowiązki Urzędnika Stanu Cywilnego Gminy Wiejsiejskiej Obwodu Seyneńskiego w Woiewództwie Augustowskim, udawszy się pod drzwi Główne wniścia, do Naszego Domu Gminnego o godzinie dwunastej w południe donieśliśmy i ogłosiliśmy po pierwszy raz iż zaszło przyrzeczenie małżeństwa między Jaśnie Oświeconym Xięciem Tadeuszem Antonim Michałem Leonem czterech imion de Kozielsk Ogińskim, maiącym lat dwadzieścia siedm Jaśnie Oświeconego Michała de Kozielsk Ogińskiego Xiecia i Izabelli z domu Lasockiej Małżonków Podskarbich Wielkich Litewskich synem z jednei- a Jaśnie Wielmożną Maryą z Baronów Rönnów Borewicz, Sędziną wdową mającą lat dwadzieścia siedm, Jaśnie wielmożnego Felixa de Rönne i Antoniny z Giełgudów Małżonków córka z drugiej strony, która to zapowiedź po przeczytaniu oney głośno i przybita została na drzwiach domu Gminnego czego Akt spisaliśmy. Xiądz Łukasz Zubrzycki Urzędnik Stanu Cywilnego."






"Roku Tysiącznego Ośmsetnego dwudziestego piątego dnia Pierwszego Miesiąca Października- Przed nami, Proboszczem Wiejsiejskim Powiatu Seyneńskiego w Woiewództwie Augustowskim stawili się: Jaśnie Oświecony Tadeusz Antoni Michał Leon czterech imion Xiąże de Kozielsk Ogiński, kawaler maiący lat podług złożonej Metryki wyiętey z ksiąg Kościoła Brujeńskiego ( ?)- dwadzieścia siedm, Jaśnie Oświeconego Michała Xięcia de Kozielsk Ogińskiego, Senatora Państwa Rosyjskiego i Izabelli z domu Lasocka Wlatyńków (?) Podskarbich wielkich Litewskich, syn zamieszkały w Wiejsiejach- Tudzież Jaśnie Wielmożna Marya z Baronnów Rönnow i Antoniny z Giełgudów dziedziców dóbr Światoszyna i Renowa Małżonków córka: wdowy Borewicz, Sędzina Trybunału Cywilnego Woiewództwa Augustowskiego, dowodząca wyiętą Metryką z ksiąg Kościoła Balwierzyskiego, że ma lat dwadzieścia siedm, zamieszkała w majętności Klujwach. Strony stawaiące żądają abyśmy do ułożonego między nimi Obchodu Małżeństwa przystompili, którego zapowiedzi uczynione były przede drzwiami naszego Domu Gminnego, to iest Pierwsza dnia ośmnastego miesiąca września, druga dwudziestego piątego o godzinie dwunastej w południe Niedzielami, i że zaślubiona Marya Borewicz Sędzina Trybunału iest zamieszkała  w Gminie i Parafii Seyneńskiej, przetto i w Gminie tameyszey wyszły zapowiedzi przedślubne, iak Akt Urzędnika Stanu Cywilnego Gminy Seyneńskiej zatwierdza. Gdy o zatamowaniu Rzeczonego Małżeństwa uwiadomieni nie zostaliśmy w wyrażonych gminach, przychylaiąc się zatem do żądania stron przyiąwszy Akt Uszanowania zdziałany przez Notaryusza Powiatu Seyneńskiego  pod dniem dwudziestym dziewiątym Miesiąca Września Roku Tysiąc Ośmset Dwudziestego Piątego- Jaśnie Oświeconego Xięcia Tadeusza de Kozielsk Ogińskiego wstempuiącego w związki małżeńskie- a zaś Maryą z Baronów Rönnów Borewicz od takowego Aktu Uszanowania Prawo uwalnia, po przeczytaniu wszystkich stosujacych sie do tego Aktu Papierów i Działu Szóstego w Tytule Kodexu Cywilnego o Małżeństwie, zapytaliśmy sie przyszłego małżonka i przyszłej Małżonki, czyli chcą połonczyć się ze Sobą Związkiem Małżeńskim? Na co gdy każde z Nich oddzielnie odpowiedziało iż taka jest Ich wola. Ogłaszamy przetto w Imieniu Prawa, że Jaśnie Oświecony Tadeusz Antoni Michał Leon czterech imion Xiąże de Kozielsk Ogiński i Jaśnie Wielmożna Marya Tekla Franciszka trzech imion z Baronów Rönnow Sędzina Trybunału Cywilnego Woiewództwa Augustowskiego wdowa, są połączeni z sobą węzłem małżeństwa, czego wszystkiego Akt spisaliśmy w przytomności Jaśnie Oświeconego Xięcia Xawerego de Kozielsk Ogińskiego liczącego lat dwadzieścia pięć, rodzonego brata wstępującego w związki małżeńskie Xięcia Tadeusza de Kozielsk Ogińskiego, zamieszkałego w stolicy Królestwa w Warszawie, Wielmożnego Ludwika Mioduszewskiego dziedzica maiętności zwaney Komoruńce w Obwodzie Seyneńskim położoney, maiącego lat dwadzieścia pięć, niemniej Wincentego Lutkiewicza Administratora maiętności Kleywy i Woyta Gminy liczącego lat trzydzieści i Kacpra Romanowskiego maiącego lat dwadzieścia pięć- Pisarza Powiatowego, obydwóch zamieszkałych w Kleywach. Poczem ninieyszy akt przeczytany i przez wyrażone w Akcie Ossoby czy świadków podpisany został. Tadeusz Xiąże z Kozielska Ogiński z Rönne Maryia Borewicz. ( podpisy...) "

Jak to u nas często bywa, jest ciąg dalszy na temat księcia Tadeusza Ogińskiego. Otóż zmarł on w 1844 roku w Wiejsiejach w wieku 46 lat.


Tadeusz Ogiński zmarł dnia 21 lutego 1844 roku w Wiejsiejach w wieku 46 lat. Zgon jego zgłosili: wójt gminy wiejsiejskiej i rządca dóbr wiejsiejskich JPan Piotr Bartolewski i były rządca tychże dóbr JPan Dominik Jankowski. Pozostawił owdowiałą żonę księżnę Marię. 

Tadeusz Ogiński był synem znanego kompozytora Michała Kleofasa Ogińskiego i Izabeli Lasockiej. Urodził się w 1798 roku. Ojciec jego Michał Kleofas Ogiński tak pisał o sobie w swych pamiętnikach:

" Urodziłem się 25 września 1765 roku w należącej do rodziców wsi Guzów, w województwie rawskim, starostwie sochaczewskim, siedem mil od Warszawy. Ojciec mój, Andrzej Ogiński, pod koniec życia wojewoda trocki, a gdy się urodziłem- starosta oszmiański, miecznik Wielkiego Księstwa Litewskiego i kawaler orderów polskich, opuściwszy Litwę osiadł w Polsce, gdzie ożenił się z wdową po staroście guzowa- Potockim. Matka moja Paulina, urodzona hrabianka Szembek, po raz pierwszy wyszła za mąż za Potockiego, który zaledwie po roku uczynił ją ponownie wdowa. W końcu została żoną mego ojca- Ogińskiego."

A oto treść metryki urodzenia Michała Kleofasa.

„Guzów, dnia 26 października. Dwór. Ja, Adam Markiewicz, prepozyt wiskitski, ochrzciłem dziecko, chłopca, któremu nadano imiona Kleofas Michał Franciszek Feliks Antoni Ignacy Józef i Tadeusz, Jaśnie Wielmożnych Andrzeja hrabiego Ogińskiego, miecznika Wielkiego Księstwa Litewskiego, starosty guzowskiego, i Pauli z Szembeków, prawnych małżonków. Rodzicami chrzestnymi byli Jaśnie Wielmożny Józef Siemianowski, kasztelan rawski, i Jaśnie Wielmożna Barbara z Gajewskich Radojewska, kasztelanowa inowrocławska”

Dzięki indeksowaniu parafii Wiejsieje przez Małgosię, mamy kolejny wiejsiejski wątek o Ogińskich. Tym razem trafił się nam akt zgonu Wiktorii Ogińskiej.


Może najpierw treść metryki dla tych osób, które mogą mieć problem z odczytaniem jej treści:

" Działo się w Wieysieiach dnia dwudziestego czwartego czerwca tysiąc ośmset trzydziestego roku o godzinie szóstej wieczorem. Stawili się: Wielmożny Józef Baranowski Plenipotent Jeneralny i Rządca Dóbr Wieysieje lat pięćdziesiąt sześć i Wielmożny Bonifacy Jastrzębski Wójt gminy Wieysiejskiej lat trzydzieści cztery maiący, obadway w Wieysieiach zamieszkali i oświadczyli, że w dniu tymże samym biezącego miesiąca i roku o godzinie czwartey po południu umarła Jaśnie Wielmożna Wiktorya z Xiążąt Ogińskich Hrabina Zyniew Starościna Berżnicka, Dziedziczka Dóbr Wieysiey wdowa, lat ośmdziesiąt maiąca, córka Michała i Marianny z Poźniaków Małżonków Ogińskich. Po przekonaniu się o zejściu Jaśnie Wielmożnej Hrabini Akt stawaiącym przeczytawszy wspólnie podpisaliśmy. X. Ł. Zubrzycki urzędnik s.c." ( podpisy).

Jeszcze krótka informacja naszej koleżanki z portalu genealodzy.pl  o hrabinie:
W roku 1822 Wiktoria z Ogińskich Zyniew pisze testament, w którym zapisuje swój majątek po pierwsze, synom podskarbiego Ogińskiego, Tadeuszowi i Ksaweremu, a po drugie, synom Bazylego Zyniewa, Leo i Bronisławowi, dalekim krewnym jej męża, Mateusz Zyniewa.
Chodzi o majątek Wiejsieje oraz Dumbel.

Wydaje się nam, że wątek rodziny Ogińskich z tej parafii jeszcze zapewne się pojawi...

Pojawił się nowy element dotyczący rodu Ogińskich. Oto metryka urodzenia Amelii Marii Elżbiety Ogińskiej, córki Tadeusza i Marii, urodzonej w Wiejsiejach w 1834 roku. Tym razem nie przedstawiam transkrypcji tego aktu, bo wydaje mi się, że jest wyjątkowo czytelny i pięknie napisany.




Kolejny element dotyczący rodu Ogińskich. Mamy metrykę zgonu księcia Tadeusza Ogińskiego.



Zmarł 21 lutego 1844 roku w wieku 46 lat w pałacu w Wiejsiejach. Pozostawił po sobie owdowiałą żonę Marię z Baronów Roenne.

Dalszy ciąg tropu o rodzinie Ogińskich z parafii Wiejsieje. Tym razem mamy metrykę ślubu z dnia 2 marca 1856 roku między hrabią Edmundem Krasickim, synem Leona i Michaliny Sutkowskiej z Hłuszy w powiecie kowelskim a księżniczką Gabrielą Ogińską, córką księcia z Kozielska, Tadeusza Ogińskiego. Oczywiście, jak to bywało wielokrotnie w przypadku ślubu z tzw. wyższych sfer, świadkami i asystą były naprawdę znamienite osobistości. W związku z tym, że akt jest dosyć czytelny, nie ma potrzeby dokonywania transkrypcji wymienionego aktu. Potraktujmy ten dokument jako swego rodzaju ciekawostkę historyczną ale i genealogiczną też.




Mamy kolejny dokument dotyczący rodu Ogińskich. Oto metryka ślubu wspomnianej wcześniej Amelii Marii Elżbiety Ogińskiej z 21 lipca 1867 roku z hrabią Witoldem Wołowiczem.




sobota, 24 grudnia 2022

Wesołych Świąt!

 Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru przyniesie Wam spokój i radość.

Niech każda chwila świąt Bożego Narodzenia żyje własnym pięknem,
a Nowy Rok obdaruje Was pomyślnością i szczęściem.
Najpiękniejszych świąt Bożego Narodzenia!

Wszystkim Znajomym i Przyjaciołom naszego bloga, moc najserdeczniejszych życzeń wraz z podziękowaniami za to, że od czasu do czasu nas odwiedzacie!



sobota, 3 grudnia 2022

O Grudzińskich z parafii Lejpuny.

 W poprzednim artykule o Grudzińskich wspomniałem, że wspólnym przodkiem Grudzińskich zarówno z Liszkowa jak i z Lejpunów, był Tadeusz Grudziński. Był mężem Marianny Jankowskiej. Ślub odbył się prawdopodobnie na początku XIX wieku, gdyż ich syn Andrzej urodził się około 1805 roku. Tak więc Tadeusz Grudziński mógł urodzić się około 1780 roku.

Zajmijmy się jednak linią lejpuńską tej rodziny. Zaczniemy od drugiego Aleksandra Grudzińskiego urodzonego w 1861 roku.


Aleksander Grudziński urodził się w okolicy Stroczuny w parafii lejpuńskiej dnia 18 grudnia 1861 roku, jako syn Józefa Grudzińskiego, dziedzica cząstkowej szlachty, jak to określono,  w okolicy Stroczunach liczącego 27 lat i jego żony Łucji z Radziwiłowiczów lat 28 liczącej. Rodzicami chrzestnymi byli: Edward Radziwiłowicz i Alberta Grudzińska.

Teraz metryka ślubu rodziców Aleksandra.


Ślub odbył się 27 stycznia 1861 roku . Świadkami byli: Kazimierz Dymsza i Adam Micewicz. Pan młody- Józef Grudziński, wdowiec, gospodarz urodzony w Liszkowie, syn nieżyjącego już Józefa i żyjącej jego żony Katarzyny z Junków, lat 26 liczący, zamieszkały w Micewiczach; panna młoda- Łucja Radziwiłłowicz, urodzona w Stroczunach, córka nieżyjących już Józefa i Rozalii z Dymszów, licząca 23 lata i będąca na służbie.

Poszukamy teraz metryki urodzenia ojca Aleksandra, czyli Józefa. Powinien urodzić się około 1835 roku.


Józef  Maciej Grudziński urodził się w Lipiszkach w parafii liszkowskiej dnia 20 lutego 1836 roku, jako syn Józefa Grudzińskiego lat 26 liczącym, na kącie zamieszkałym w Lipiszkach i jego żony Katarzyny z Junków lat 20 liczącej, rodzicami chrzestnymi byli: Wielmożny Pan Augustyn Wejkszner z Antoniną Zinkowiczową.

Mamy tez metrykę ślubu Józefa Grudzińskiego z Katarzyną Junk.


Według tej metryki ślub odbył się 27 listopada 1832 roku w Liszkowie. Świadkami byli: Mateusz Zub i Mateusz Łukaszewicz. Pan młody: Józef Grudziński lat 21, urodzony w Liszkowie, syn Tadeusza Grudzińskiego kątnika z Liszkowa i Marianny z Jankowskich już zmarłej; panna młoda: Katarzyna Junk ( Junkówna) lat 17, urodzona w Sejnach, córka Marcina i Anny z Nowickich, służąca w Liszkowie.

Taka ciekawostka: udało się odnaleźć metrykę urodzenia Katarzyny Junk w Sejnach. Urodziła się ona 2 marca 1816 roku w Sejnach jako córka Marcina i Anny z Nowickich.



Wiemy już, że Józef  Grudziński ojciec urodził się zapewne około 1810 roku. Spróbujemy znaleźć jego metrykę urodzenia. Oto jego metryka w dwóch częściach.




Józef Grudziński urodził się 28 maja 1810 roku w Liszkowie w domu pod numerem 15, jako syn Tadeusza Grudzińskiego organisty z Liszkowa lat 29 liczącego i jego żony Marianny Jankowskiej lat 30 liczącej.  Stąd wniosek, że Tadeusz Grudziński urodził się około 1781 roku a jego żona Marianna około 1782 roku. Niestety, nie mamy dostępu do akt z XVIII wieku.
W późniejszym czasie spróbujemy poszukać informacji na temat małżeństwa Aleksandra i jego dzieci. To jednak za jakiś czas...
Wracamy więc do Aleksandra i jego rodzeństwa. Urodzili się w Stroczunach. oprócz Aleksandra urodzonego w 1861 roku, byli jeszcze: Julian ur. 05.10.1863 roku ( zmarły po pół roku 14.10.1864 roku) i Marianna Justyna ur. 15.04.1865 roku. Akty te załączę już jutro.

piątek, 2 grudnia 2022

O genealogii rodu Grudzińskich.

 Zwrócił się do nas, (pośrednio wprawdzie, gdyż napisał do zaprzyjaźnionego portalu Jamiński Zespół Indeksacyjny - https://jzi.org.pl/ poprzez Małgosię, członka tego szacownego stowarzyszenia, gdyż to ona jako członek JZI otrzymała wiadomość od niego) Pan Giedyminas Dubonikas z prośbą o pomoc w odnalezieniu przodków i informacji o Aleksandrze Grudzińskim z Liszkowa. W związku z tym, że Małgosia indeksowała tę parafię a ja z kolei lubię łamigłówki genealogiczne, postanowiliśmy zająć się tą sprawą.

A więc punktem wyjścia była informacja, że Aleksander Grudziński urodził się 17 lipca 1861 roku w Liszkowie. Oto ta metryka urodzenia.


Według tej metryki, Aleksander urodził się 17 lipca 1861 roku w Liszkowie, jako syn Jerzego Grudzińskiego, cieśli z Liszkowa mającego 25 lat i jego żony Rozalii z Tokarzewskich lat 24 liczącej, rodzicami chrzestnymi byli: Augustyn Łukaszewicz i Rozalia Kosikowska.

 Aleksander Grudziński dnia 30 czerwca 1891 roku w Gudelach poślubił Helenę Wiaczkis. Według tego dokumentu, Aleksander Grudziński był gospodarzem zamieszkałym we wsi Grodziszcze i miał 29 lat, syn Jerzego i Rozalii Tokarzewskiej, jego wybranka Helena Wiaczkis liczyła 19 lat, urodzona i zamieszkała w Gudelach, córka Jana i nieżyjącej już Petroneli z domu Żekas.


Z ich związku narodziły się następujące dzieci: Jan urodzony w 1892 roku, Anna urodzona w 1895 i Jerzy urodzony w 1897 i drugi Jan urodzony w 1900 roku. Stąd wniosek, że Jan urodzony w 1892 roku musiał przedwcześnie umrzeć. Zmarł prawdopodobnie w roku 1893, ale nie mamy dostępu do tego rocznika.


Jan Grudziński urodził się we wsi Grodziszcze 13 października 1892 roku, jako syn Aleksandra Grudzińskiego lat 30 i Heleny z domu Wiaczkis lat 19, rodzicami chrzestnymi byli: Aleksander Maciejunas i Władysława Grudzińska ( prawdopodobnie siostra Aleksandra).


Anna Grudzińska urodziła się we wsi Gudele dnia 14 grudnia 1895 roku, jako córka Aleksandra lat 33 i jego żony Heleny Wiaczkis lat 23, rodzicami chrzestnymi byli: Hipolit Wiaczkis i Agata Wiaczkis.


Jerzy Grudziński urodził się we wsi Gudele dnia 26 września 1897 roku, jako syn Aleksandra lat 36 i jego żony Heleny  Wiaczkis lat 26, rodzicami chrzestnymi byli: Leonard Grudziński i Konstancja Wiaczkis.


Jan Grudziński urodził się we wsi Gudele dnia 13 kwietnia 1900 roku, jako syn Aleksandra Grudzińskiego lat 38 i jego żony Heleny Wiaczkis lat 30, rodzicami chrzestnymi byli: Karol Wiaczkis i Konstancja Wiaczkis.

Kolejne dziecko, być może najmłodsze, tego małżeństwa to Anna urodzona w 1911 roku.


Urodziła się w Gudelach 5 października 1911 roku. Jej ojciec Aleksander miał już 50 lat a matka Helena 38 lat, rodzicami chrzestnymi byli Jan Smoluk i Michalina Wiaczkis.

Przedtem jednak była pierwsza Anna urodzona w 1895 roku, dokładnie 14 grudnia 1895 roku w Gudelach, córka Aleksandra i Heleny.



Starszym bratem Anny był Sylwester Grudziński urodzony w 1909 roku.


Sylwester urodził się 29 maja 1909 roku w Gudelach. Ojciec Aleksander miał 47 lat a matka Helena 40 lat ( spora niedokładność wieku!), rodzice chrzestni: Wincenty Wiaczkis i Ludwika Maltis.

Przed Sylwestrem była Rozalia urodzona w 1905 roku.


Rozalia Grudzińska urodziła się 29 września 1905 roku w Gudelach, jej ojciec Aleksander miał wtedy 44 lata a matka Helena Wiaczkis 38 lat, rodzicami chrzestnymi byli: Piotr Masznos? i Agata Marcinanis.

Kolejna metryka jest dosyć zastanawiająca. Jest to akt urodzenia Petroneli Grudzińskiej z 1904 roku.


Petronela Grudzińska urodziła się w Gudelach dnia 27 lipca 1904 roku jako córka Aleksandra lat 42 i ...Julianny Wiaczkis lat 29? Właśnie, zastanawia mnie ta Julianna. To nie pomyłka? Tak mi się wydaje.

Kolejna metryka- Ambroży Grudziński urodzony tez w Gudelach w 1902 roku.


Ambroży urodził się 7 grudnia 1902 roku w Gudelach jako syn Aleksandra lat 40 i Julianny Wiaczkis lat tym razem 32 lata, rodzice chrzestni: Piotr Kibildzis i Rozalia Wiaczkis.

W tej sprawie mam hipotezę- a może Aleksander Grudziński maż Julianny Wiaczkis, był synem Józefa i Łucji Radziwiłowicz ze Stroczunów? Być może tak było.


Później zajęliśmy się poszukiwaniem metryki ślubu rodziców Aleksandra. Oto i ona.


Ślub odbył się dnia 17 stycznia 1860 roku w Lejpunach. Świadkami byli: Jakub Aleksandrowicz i Franciszek Jasiński. Pan młody: Jerzy Grudziński, wyrobnik ze wsi Liszkowa i tamże urodzony, syn Andrzeja i Wiktorii z domu Narkiewicz, lat 22 liczący; panna młoda: Rozalia Tokarzewska urodzona w Sejnach, córka zmarłego już Michała i żyjącej Anastazji z domu Danowicz, zamieszkała w Lejpunach, lat 19 licząca.

Teraz metryka urodzenia Jerzego Grudzińskiego, który urodził się w 1838 roku.


Jerzy Grudziński urodził się we wsi Liszkowie dnia 20 kwietnia 1838 roku, jako syn Andrzeja Grudzińskiego, kowala z Liszkowa lat 33 liczącego i jego żony Wiktorii z Narkiewiczów lat 32 liczącej, rodzicami chrzestnymi byli: Jan Piotrowski i Marianna Rzymalt (?).

A tu jest niespodzianka- wypis z aktu chrztu Jerzego. Znajdował się wśród dokumentów do akt małżeństw.




Teraz metryka ślubu rodziców Jerzego, czyli Andrzeja i Wiktorii.


Ślub odbył się dnia 25 listopada 1824 roku w Liszkowie. Świadkami byli: Wawrzyniec Bałyński i Leon Moroz. Pan młody: Andrzej Grudziński lat 19 zamieszkały i urodzony w Liszkowie, syn Tadeusza Grudzińskiego organisty i jego żony Marianny z domu Jankowskiej ; panna młoda: Wiktoria Narkiewicz lat 19 licząca, urodzona w Prenach, zamieszkała w Liszkowie, córka Antoniego Narkiewicza i Rozalii z domu Szymonowicz.

Wypis z aktu urodzenia Wiktorii Narkiewicz.


Wiktoria Narkiewicz urodziła się 18 września 1805 roku w Prenach jako córka Antoniego i Rozalii z domu Szymonowicz, rodzicami chrzestnymi byli Józef Fiodorowicz i Agata Rokicka.


Na podstawie tego dokumentu wiemy już, że rodzicami Andrzeja Grudzińskiego byli- Tadeusz, który był organistą w kościele w Liszkowie i Marianna z domu Jankowska. Andrzej Grudziński, tak samo jak jego wybranka, urodził się około 1805 roku. Niestety, nie mamy dostępu do wcześniejszych metryk z Liszkowa. Zaczynają się dopiero od 1808 roku.

Niespodzianki jednak się zdarzają. Zawsze podkreślałem, że warto przeglądać dokumenty do aktów małżeństw, tzw. alegaty. Przeczucie mnie nie myliło. W ten sposób mamy więc wypis z aktu urodzenia Andrzeja Grudzińskiego!


Andrzej Grudziński urodził się 28 grudnia 1805 roku jako syn Tadeusza i Marianny Jankowskiej, rodzicami chrzestnymi byli Józef Wroński i Brygida Micewicz.

Oczywiście to nie są wszystkie osoby znalezione przez nas. Na pewno pojawią się inne dzieci Tadeusza i Marianny, np. Józef, który w roku 1832 brał ślub z Katarzyną Junk i który zapoczątkował linię Grudzińskich z Lejpunów. Ale o tej linii napiszemy w oddzielnym artykule.

Kolejna niespodzianka- nie wiedzieliśmy do tej pory o istnieniu Antoniego Grudzińskiego. Był on synem Andrzeja i Wiktorii Narkiewicz. Oto jego metryka drugiego ślubu, gdyż był wdowcem.


Ślub odbył się 7 listopada 1882 roku. Antoni Grudziński był wdowcem po zmarłej w kwietniu tego samego roku Petroneli z domu Micewicz, urodzonym w Liszkowie, lat 54 liczącym ( urodzony około 1828 roku), ożenił się z Reginą Nanartanis, córką Antoniego i Wiktorii Walentukiewicz, lat 44 liczącą.

A tu juz metryka urodzenia Antoniego, a właściwie to Wincentego Antoniego Grudzińskiego.


Urodził się w Lipiszkach 19 stycznia 1828 roku jako syn Andrzeja Grudzińskiego lat 20 i Wiktorii Narkiewicz lat 20, rodzicami chrzestnymi byli: Marcin Rudziński i Anna Zienkowicz.

Niestety, 21 maja 1841 roku umiera Wiktoria Narkiewicz w wieku 36 lat, żona Andrzeja Grudzińskiego.


Andrzej nie był jednak długo samotny. Już 6 września 1841 roku poślubił Ludwikę Walentynowicz lat 25 liczącą.



Kolejną niespodzianką jest metryka ślubu Konstantego, o którym do tej pory nie wiedzieliśmy. Konstanty Grudziński syn Andrzeja i Wiktorii Narkiewicz wziął ślub w Karolinowie w 1846 roku. Oto ta metryka, niestety kiepskiej jakości.


Ślub odbył się 25 listopada 1846 roku w Karolinowie w parafii liszkowskiej. Konstanty Grudziński był synem żyjącego Andrzeja i nieżyjącej już Wiktorii ( to ważna wskazówka!) i miał lat 21. Jego wybranką była Wiktoria Bukielewicz córka Ignacego i Ewy z Hałaburdów, lat 20 licząca. 

Zwróćmy uwagę na to, że są podpisy w tym akcie. To  jednak rzadkość w tamtych czasach...

Teraz tylko jeden krok do odnalezienia metryki urodzenia Konstantego. Powinien urodzić się około 1825 roku.


Tak naprawdę to Konstanty Ignacy Grudziński urodził się 2 lutego 1826 roku . Był synem Andrzeja Grudzińskiego, szlachetnie urodzonego, lat 21 liczącego we Wsi Kościelnej na Ogrodzie zamieszkałego i jego małżonki ślubnej Wiktorii Narkiewiczówny szlachetnie urodzonej lat 21 liczącej. Konstanty Ignacy urodził się w domu pod numerem ósmym. Rodzicami chrzestnymi byli: ksiądz Józef Zienkowicz proboszcz z panna Wiktorią Boguszewską.