niedziela, 23 grudnia 2012

Wesołych Świąt!

Wszystkim naszym Czytelnikom, Przyjaciołom i kibicującym tej stronie, najserdeczniejsze życzenia świąteczno-noworoczne!


wtorek, 4 grudnia 2012

Mamy rodziców Michaliny Strawińskiej!



Wg informacji ustalonych przez pana Licau, rodzicami Michaliny Strawińskiej byli na pewno Paweł Strawiński i Agata z domu Kulesza.  Teraz na pewno nasze poszukiwania nabiorą tempo i być może łatwiej będzie te dane skonfrontować i porównać z tymi metrykami, które już posiadamy z Wilkonostrów. Odkrycie kolejnego pokolenia wstecz to już chyba kwestia czasu...
Oto kolejne informacje dostarczone nam dzięki współpracy z panem Jerzym.


Ślub Pawła Strawińskiego z Agatą z domu Kulesza odbył się  12.06.1884 r.
Mieli następujące dzieci:
- Pawła  ur. 16 lutego 1892 roku


- Michaliny ur. 13 lutego 1894 roku


- Antoniego ur. 12 czerwca 1896 roku


- Wacława ur. 18 października 1898 roku


- Adolfa ur. 14 stycznia 1901 roku


- Wiktora ur. 23 marca 1903 roku


Mamy jeszcze inny dokument: zapis o ślubie córki Pawła i Agaty Strawińskich - Antoniny z Bartłomiejem Tomkiewiczem w dniu 9 września 1909 roku.



 Wynika więc z tego, ze Antonina musiała się urodzić przed 1890 rokiem i na pewno była najstarsza z rodzeństwa Strawińskich.
Za jakiś czas postaram się o przetłumaczenie i odczytanie tych metryk...















niedziela, 4 listopada 2012

Tajemnica Rozalii Witkowskiej.

Dzięki pomocy naszej nowej amerykańskiej znajomej o rzadkim imieniu Ceil ( czy to od Cecylii?), mamy możliwość dodania nowych faktów o Rozalii Witkowskiej nazywanej z amerykańska Rose Witkowski.
Na początek wycinek z księgi imigracyjnej z roku 1935. Jest tam cała rodzina Witkowskich:

Name: Rose Witkowski
Respondent: Yes
Age: 52
Estimated Birth Year: abt 1888
Gender: Female
Race: White
Birthplace: Lithuania
Marital Status: Married
Relation to Head of House: Wife
Home in 1940: Hamtramck, Wayne, Michigan
View Map
Street: Saint Aubin Street
House Number: 12051
Inferred Residence in 1935: Hamtramck, Wayne, Michigan
Residence in 1935: Same House
Citizenship: Having First Papers
Sheet Number: 2A
Neighbors: View others on page
Household Members:
Name Age
Bruno Witkowski 52
Rose Witkowski 52
Albina Witkowski 23
Vincent Witkowski 30
Jean Witkowski 25



-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Rozumiem więc, że gdy przybyła do USA miała 47 lat i przyjechała tam w roku 1935. Wiemy też, że miała dzieci o imionach: Albina ( o niej już coś wiemy), Wincenty i Jan. Ślub wzięła z Brunonem Witkowskim. Zakładam, że jej panieńskie nazwisko to Strawińska. To jednak tylko przypuszczenie.
Kolejnym problemem z którym musimy się zmierzyć, to ustalenie stopnia pokrewieństwa Rozalii w stosunku do Michaliny. Pewne jest, że bratem Michaliny Strawińskiej był Wiktor Strawiński, a kim była dla nich Rozalia Witkowska? Wiadomo, że była matka chrzestną ich córki- Heleny Biruty. Mogła być prawdopodobnie osobą bardzo blisko związaną z tą rodziną. Czy była np. kuzynką Michaliny? Wszystko możliwe. Bez dotarcia do metryk z końcówki XIX wieku możemy sobie tylko gdybać. Na razie wciąż błąkamy się po omacku i to jest bardzo frustrujące.

Rozwikłaliśmy na razie jedną z głównych zagadek nas nurtujących- jednak Rozalia Witkowska nie była siostrą Michaliny Strawińskiej. Wg pana Licau ( genealoga współpracującego z nami), Rozalia była tylko matką chrzestną małej Birute.


                                       Kolejne ciekawostki o Rozalii.

Otrzymaliśmy niespodziewanie fotografie nagrobków Rozalii Witkowskiej i jej męża Brunona Witkowskiego, które nadesłała nam Valerie Koselka. Naturalnie cieszymy się z tych zdjęć, ale mamy też ten problem, że nie jesteśmy pewni, że chodzi tu o tę, właściwą Rozalię, matkę chrzestną małej Helenki. Wg opowiadań rodzinnych i niepodważalnych faktów, Rozalia zmarła dopiero w roku 1984. Wszystko to musimy zweryfikować. Być może okaże się, że Rozalia zmarła w 1957 roku, której nagrobek prezentujemy, była całkiem inną osobą o identycznym imieniu i nazwisku. Kto wie...


poniedziałek, 1 października 2012

O Strawińskich na Litwie- życiorys St. Strawińskiego.

Chciałbym przedstawić bardzo ciekawy artykuł, który znalazłem na stronie "Naszej Gazety" z roku 2000 autorstwa Alwidy Antoniny Bajor o Stanisławie Strawińskim- prapradziadku wielkiego kompozytora Igora Strawińskiego.
Oto kilka fragmentów tej ciekawej pracy:

Latem 1771 roku pojawił się w Częstochowie szlachcic trocki Stanisław Strawiński. Spotkał się tam z Kazimierzem Pułaskim, naczelnikiem konfederacji barskiej i poinformował go o możliwościach porwania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Śmiały pomysł Strawińskiego przypadł Pułaskiemu do gustu. Oprócz motywów politycznych w grę wchodziła tu jeszcze kobieta. Kazimierz Pułaski pozostawał pod urokiem Franciszki Krasińskiej, dla której zobowiązał się dostawić koronowaną głowę (żywego lub martwego króla) na imieniny jej męża. 
Nie tajono więc królobójczych zamiarów. Manifest, który wzywał do skończenia z królem, wybrał nawet rodzaj kary - "utopienie żelaza we krwi". Późniejszy manifest konfederacki (9 sierpnia 1770 r.) już nie przemawiał za królobójstwem, tylko za detronizacją. Karkołomny pomysł odważnego trockiego szlachcica, Stanisława Strawińskiego, zyskał aprobatę w generalności konfederackiej. Ktoś jednak musiał podjąć ostateczną decyzję o jego zrealizowaniu. Podjął ją Kazimierz Pułaski, czego później gorąco się wypierał.
Napadu na króla dokonano w Warszawie 3 listopada 1771 roku, późnym wieczorem, kiedy król wracał po odwiedzinach chorego krewniaka, kanclerza Michała Fryderyka Czartoryskiego. Całą akcją dowodził Stanisław Strawiński. Uczestniczyło w niej 26 żołnierzy specjalnie zaprzysiężonych na okoliczność zamachu. Działały trzy grupy. Na czele pierwszej stanął sam dowódca - Stanisław Strawiński, na czele drugiej - Walenty Łukawski, szlachcic, "rosły zawadiaka z kresów", na czele trzeciej - Jan Kuźma (pseudonim konfederacki - Kosiński), urodzony na Wołyniu, doskonale zaprawiony w bojach partyzanckich podchodów. Łukawski i Kuźma wzięli udział w akcji za namową Stanisława Strawińskiego.
Króla porwano i wleczono do okopów, okalających miasto. Forsowanie przeszkody sprawiło, iż koń pod królem złamał nogę, król wpadł w błoto. "Napastnicy króla z wielką trudnością z błota dobyli i na innego konia wsadzili, w tym zdarzeniu król futro swoje w błocie zostawił" - donosił później warszawski "Monitor". Nie tylko futro, bo król utopił wtedy również jeden but, który zrodzi później historię drugiego buta. Ten but będzie szczegółem najważniejszym w całym wydarzeniu, bowiem wtedy właśnie odważnemu zawadiace Kuźmie, który przed chwilą do króla strzelił i chybił, zmiękło kresowe serce - podarował królowi swój but własny, oby ten jednej nogi nie przemoczył i nie przeziębił się. Noc była ciemna, konie grzęzły w błotnistych ścieżynach, zatem zamachowcy część drogi zmuszeni byli pokonywać pieszo. Błądzili po rozległych polach, oddział się wykruszał i w końcu, nie wiedzieć dlaczego - król i Kuźma zostali sam na sam w lesie. Król w dwóch butach, Kuźma w jednym, klucząc i pomagając sobie nawzajem trafili w końcu przypadkowo do młyna pod Marymontem. Młynarzowi przedstawili się jako uciekinierzy napadnięci przez zbójców. Tak tedy ofiara i zbrodniarz zostali z sobą sam na sam. Król Staś, choć "Ciołek", wszak nie w ciemię był bity. Zorientowawszy się, że Kuźma miał serce dobre (wszak własny but mu podarował), wszczyna z zamachowcem rozmowę mądrą, łagodną. Kuźmie serce do końca zmiękło, zrozumiał, że jego przysięga dana konfederatom "niegodziwą była". Król za uwolnienie obiecuje Kuźmie przebaczenie i wstawiennictwo przed sądem. Kuźma się rozczula i zaprzysięga królowi wierność. Król skreśla kilka słów na kartce papieru i posyła młynarczyka do Karola Cocciego, generała wojsk polskich.  W trymiga wyleciał generał z Warszawy z konnicą 150 gwardzistów i już przed godziną 5 z rana razem z ocalałym królem wrócił do Warszawy.
 Król był cały i zdrów, ale zamach rozniósł się szerokim echem po całej Europie. Rodziła się legenda największego w dziejach polskich królobójstwa. W Warszawie wielki proces "królobójców" rozpoczął się 7 czerwca 1773 r., wyrok zapadł 28 sierpnia 1773 r. Wyrok głosił, że: "bezecni Kazimierz Pułaski, Stanisław Strawiński i Walenty Łukawski powinni być nie tylko pozbawieni honorów i czci, lecz i ciała ich jako narzędzia sromotnej zbrodni okrutnym karom poddane być muszą, przeto chociaż za tak wielką zbrodnię na kary o wiele większe i surowsze zasłużyli, za wstawieniem się Królewskiego Majestatu u naszego sądu, skazujemy zostającego w więzieniu Walentego Łukawskiego i zbiegłych Kazimierza Pułaskiego i Stanisława Strawińskiego na karę śmierci przez ścięcie. Ręce przy drogach publicznych i po niejakim czasie spalone, ciało zaś zaraz po ścięciu rozćwiartowane, spalone i na wiatr rozwiane".
 Nie lada odwagę wykazał Stanisław Strawiński, który z powodu manifestu Pułaskiego w kwietniu 1773 roku przyjechał z Rzymu (ukrywał się tam pod obcym nazwiskiem) do Wilna i "pod bokiem" Warszawy, gdzie miał być sądzony i ścięty, ogłosił z kolei swój manifest, z którego wynikało, że to właśnie Kazimierzowi Pułaskiemu zależało na Poniatowskim, a nie jemu - Strawińskiemu. W obronie własnej Strawiński przedstawił list Pułaskiego do niego (Strawińskiego) pisany na dwa tygodnie przed zamachem na króla. List ten (znajduje się w Archiwum Watykańskim) wyraźnie wskazuje na głównego autora "sprawy". Pisał więc Pułaski do Strawińskiego: "Na list Waszmość Pana odpisuję, dukatów 50 posyłam, gdyż dla ubogiej kasy więcej dać nie mogę. Staraj się Kochany Panie, abyś przed pierwszym przyszłego miesiąca uskutkował w Naszych zamysłach, bo już po pierwszym mieć będziesz przeszkodę. Ordynans P. Łukawskiemu i list do P. Zembrzuskiego przyłączam, siebie statecznej oddaję przyjaźni, powtarzam kilkakrotnie, abyś, kiedy masz co czynić, kończył przed pierwszym lub sam pierwszy następnego miesiąca, adieu kłaniam".
 Stanisław Strawiński został bohaterem powieści Henryka Rzewuskiego "Listopad" (figuruje tam jako Michał Strawiński). Według Rzewuskiego, wyrok śmierci na Strawińskiego wykonano później. W rzeczywistości było inaczej. Stanisław Strawiński po ogłoszeniu swego manifestu w Wilnie, umknął za granicę, gdzie przebywał pod obcym nazwiskiem. W Rzymie wstąpił do zakonu. W czasach Księstwa Warszawskiego powrócił do kraju, został proboszczem w jakiejś parafii na obszarze dawnego województwa krakowskiego (według Rafała Roga), albo augustowskiego (według Ludwika Erhardta). Podobno Strawiński pozostawił po sobie skrupulatnie spisany pamiętnik, w którym szczegółowo opisał także swój udział w konfederacji. Rękopis ten pozostawał w ukryciu "w rękach nieznanej rodziny w wielkim księstwie poznańskim" (według Encyklopedii Orgelbranda (1867), którą to jednak wersję zakwestionował Antoni Józef Rolle (1878). Pamiętnika Strawińskiego do dnia dzisiejszego nie udało się odnaleźć.
 W manifeście wileńskim z 1773 roku Stanisław Strawiński nie omieszkał się przedstawić: "Z pradziada mego Jana, strażnika województwa trockiego, z dziada Leona Bazylego, miecznika trockiego, toż samo ojca mego, Franciszka Tadeusza z Sulimów Strawińskich, jestem zrodzonym i od popisów według praw narodowych rotmistrzem starodubowskim uznanym jestem .

Infamia ta najprawdopodobniej pozostała tylko na papierze. Szlachta, zwłaszcza na Litwie, całym sercem sprzyjała konfederacji barskiej i ten wyrok sądowy nie mógł tu liczyć na respekt. W pałacu Strawińskich w Mirowszczyźnie, pomiędzy podobiznami przodków, aż do 1939 roku wisiał niewielkich rozmiarów portret, który na płótnie od tyłu miał napis: "Stanisław Strawiński, konfederat barski".



Rody Strawińskich na Litwie
Według Niesieckiego, na Litwie były trzy rody Strawińskich: jeden herbu Przyjaciel, używający przydomka Skirmunt, drugi herbu Hypocentaurus, wywodzący się ze Żmudzi i trzeci herbu Sulima, którym to herbem pieczętował się już Zawisza Czarny. Od kiedy Strawińscy zaczęli pieczętować się tym herbem (Sulima) - nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że ród ten wydał wielu świetnych Polaków.
Ród Strawińskich herbu Sulima zbadał z rzetelną skrupulatnością znany polski muzykolog Ludwik Erhardt, ze względu na słynnego kompozytora rosyjskiego, któremu w 1978 r. poświęcił swą piękną opowieść monograficzną pt. "Igor Strawiński", za którą to podaję niżej całą "sagę":
Z anonimowej przeszłości ród Strawińskich wyłania się w połowie XVI wieku wraz z postaciami czterech braci Strawińskich: Marcina, Balcera (Baltazara), Erazma i Krzysztofa oraz ich brata stryjecznego Adama. Musiał to być już wtedy ród znaczny. Marcin, kasztelan miński (według Kojałowicza - witebski), żonaty z Kopciówną, pożyczał pieniądze Stefanowi Batoremu na wyprawę moskiewską, swoją córkę Zofię wydał za Hrehorego Sapiehę, syna Hieronima Maksymiliana ożenił z Anną Sapieżanką. Z Zofią z Sapiehów ożeniony był także jego brat Balcer (Baltazar), najpierw poseł na sejm 1598 roku, później starosta mozyrski i nareszcie wojewoda miński. Erazm pułkownikiem był królewskim. Krzysztof zaś odznaczył się głównie licznym potomstwem: jego siedmiu synów - Kazimierz, Karol, Zbigniew, Maksymilian, Aleksander, Trojan i Krzysztof - sprawiło, że drzewo genealogiczne Strawińskich w pierwszej połowie XVII w. rozrosło się w gąszcz dziś już prawie nie do przebycia.
Pochodzili oni z samego serca Litwy, z ziemi trockiej między Wilnem a Kownem leżącej, przez którą płynie niewielka rzeka Strawa. Gdy za czasów Wielkiego Księcia Witolda granice Litwy sięgnęły prawie Moskwy, obejmując ziemię smoleńską i czernihowsko - siewierską, wielu Strawińskich ruszyło na wschód, biorąc majątki i urzędy w rozległym powiecie starodubowskim. Z siedmiu synów Krzysztofa trzech poszło w ślady stryja Erazma, który w tym czasie był podkomorzym nowogrodzkim siewierskim: Karol - został podkomorzym starodubowskim (zginął w 1648 r. w walce z Kozakami), Zbigniew został sędzią ziemskim starodubowskim oraz Maksymilian - stolnikiem starodubowskim. Gdy w roku 1667, po dwóch wiekach wojen, te sporne ziemie przeszły ostatecznie pod władanie Rosji, zamieszkująca je szlachta polsko - litewska otrzymała od króla inne dobra, lecz swe godności tytularne zachowała. Toteż aż do końca Rzeczypospolitej potomkowie wzmiankowanych trzech braci Strawińskich na sejmikach elekcyjnych starodubowskich wybierani byli na urzędy sędziów ziemskich, skarbników czy wojskich tego dawno już nie istniejącego powiatu. 
 W Państwowym Centralnym Archiwum Historycznym w Petersburgu znajduje się siedemnaście teczek pochodzących z carskiego Departamentu Heraldii i zawierających dokumenty zaświadczające o szlacheckim pochodzeniu różnych gałęzi rodu Strawińskich. W jednej z nich pomieszczono materiały dotyczące potomków Władysława Michała Strawińskiego, urodzonego około połowy XVII wieku. Jeden z jego dwóch synów, Jerzy, w roku 1701 odziedziczył wieś Szoknie na Litwie, w powiecie trockim, która przeszła następnie w ręce jego syna Stanisława. Z dokumentów wynika, że ów Stanisław Strawiński ożenił się w 1748 roku i miał dwóch synów - Adama i Daniela.
 Losy młodszego, Daniela, nie są znane, natomiast o Adamie zachowało się sporo informacji. Jego syn, Ignacy, nie miał widocznie majątku, gdyż jego dzieci gospodarowały już nie na własnej, lecz dzierżawionej ziemi, pomału wtapiając się w otaczający je żywioł rosyjski.
 Najmłodszy z nich, Fiodor Ignatjewicz Strawiński (1843 - 1902) - to właśnie ojciec przyszłego kompozytora Igora Strawińskiego.

poniedziałek, 13 sierpnia 2012

Niewierasowie w USA.

Znalazłem kilka zapisów na stronie Ellis Island dotyczących rodziny Niewieras, które wyemigrowały na początku XX wieku do USA. Trzeba wziąć poprawkę na to, że amerykańscy urzędnicy imigracyjni często przekręcali nieangielskie nazwy i nazwiska, stąd wiele przekłamań i udzsiwnionych nazw. Nie dziwmy się więc, że znane nam nazwisko Niewieras zapisane tam zostało jako Neveras, a miejscowość Zwirzdeny jako Swierzdany lub Zwierzdany.
Oto więc te zapisy:

Jerzy Neveras
ostatnie miejsce pobytu: Zwierzdany, Rosja
data przybycia: 5 sierpień 1908
wiek przybycia: 4 lata 4 miesiące
statek: Bulow
port wypłynięcia: Brema

Jerzy Neveras
ostatnie miejsce pobytu: Zwierzdany, Rosja
data przybycia: 5 sierpień 1908
wiek przybycia:30 lat ( ojciec?)
statek: Bulow
port wypłynięcia: Brema 


 Józef Neveras
ostatnie miejsce pobytu: Zwierzdany, Rosja
data przybycia: 5 sierpień 1908
wiek przybycia:1 rok
statek: Bulow
port wypłynięcia: Brema 

Julia Neveras

ostatnie miejsce pobytu: Zwierzdany, Rosja
data przybycia: 5 sierpień 1908
wiek przybycia:26 lat

statek: Bulow
port wypłynięcia: Brema 


Marianna Neveras
ostatnie miejsce pobytu: Zwierzdany, Rosja
data przybycia: 5 sierpień 1908
wiek przybycia:7 miesięcy

statek: Bulow
port wypłynięcia: Brema 


 Maryanna Neveras
ostatnie miejsce pobytu: Zwierzdany, Rosja
data przybycia: 5 sierpień 1908
wiek przybycia:50 lat

statek: Bulow
port wypłynięcia: Brema 


Urszula Neveras
ostatnie miejsce pobytu: Zwierzdany, Rosja
data przybycia: 5 sierpień 1908
wiek przybycia:26 lat

statek: Bulow
port wypłynięcia: Brema 
























niedziela, 5 sierpnia 2012

Mieszkańcy Wilkonostrów.

Postanowiłem opublikować listę mieszkańców Wilkonosów ( Wilkonostrów), którzy zamieszkiwali tę osadę w XIX wieku. Jak już pisałem wcześniej, skupiliśmy się początkowo na samej rodzinie Strawińskich ( Trawińskich?), później jednak dochodziły kolejne nazwiska. Niewykluczone więc, że wzorem innych regionów, może okazać się, że spora część Wilkonostrów była  ze sobą spokrewniona...


 Dobuszyński
 Graużalis
Grawiulis
Jurkanis
Markielanis
Mikielanis
Mizera
Muzykiewicz
Nowicki
Piotrowski
Rakuć
Sadowski
Szerksznis
Subacz
Sawulanis
Żylanis

Mam nadzieję, że wraz z liczbą odczytanych metryk, ten spis ulegnie powiększeniu.

poniedziałek, 14 maja 2012

Drzewo genealogiczne Strawińskich, Niewierasów, Czupajłów.


Przedstawiam w uproszczonej wersji graficznej drzewo genealogiczne rodziny Strawińskich, Czupajło i Gejno na podstawie danych, którymi w tej chwili dysponujemy. Zdaję sobie sprawę, że można rozbudować to drzewo bazując na kolejnych pokoleniach w dół. Jednakże naszą ambicją jest odtworzenie przodków Michaliny Strawińskiej, co mam nadzieję, za jakiś czas się uda...

 Michalina Niewieras z d. Strawińska ur. 1893, zm. 1984















Krzysztof Niewieras ur. 1885, zm. 1944
                                                                                                   














Wiktor Strawiński, brat Michaliny.







                                              








 






Krzysztof Niewieras, fot.  z 1941 roku.














  





| Helena Czupajło z d. Niewieras, ur. 22.04.1925, zm. 07.05.2006-- siostra Albina?





















 | Stanisław Czupajło, ur. 03.11.1917, zm. 26.02.1987


















|Florian Niewieras

        

          







Jan Czupajło ur. 1944
         | Jadwiga Czupajło ur. 1946
         | Helena Czupajło ur. 1949
         | Stanisław Czupajło ur. 1953
         | Krzysztof Czupajło ur. 1958
| Marcin Czupajło, ur. 1882, zm. 1972
| Michalina Czupajło z d. Gejno, ur. ok. 1895, zm. 1954











 |Ludwik Czupajło, ur. ok. 1860 r.--brat- Wacław Czupajło
|Rozalia Czupajło

poniedziałek, 7 maja 2012

Księgi zmarłych z lat 1852-1864

Przedstawiam kolejne ciekawe metryki zgonów z rodziny Strawińskich do roku 1864. Niestety, metryk za późniejszy okres na razie nie mam.










" "Działo się we wsi Kościelnej Lejpunach  dnia osiemnastego czerwca tysiąc osiemset sześćdziesiątego roku o godzinie drugiej po południu. Stawili się Augustyn Strawiński gospodarz lat trzydzieści sześć i Antoni Szerkonis gospodarz lat czterdzieści jeden mający we wsi Wiłkonostrach zamieszkali i oświadczyli, że w dniu szesnastym bieżącego miesiąca i roku o godzinie dziewiątej rano umarł Wincenty Strawiński, gospodarz we wsi Wiłkonostrach zamieszkały, lat sześćdziesiąt dwa liczący, urodzony tamże w Wiłkonostrach z Jakóba i Agnieszki z Czarniawskich małżonków Strawińskich. Po przekonaniu naocznie o zejściu Wincentego Strawińskiego Akt ten stawającym przeczytany z których pierwszy jest synem zmarłego, przez nas podpisany został. Stawający zaś pisać nie umieją.
Xiądz Kazimierz Witkowski zastępca proboszcza miejscowego utrzymujący Akta Stanu Cywilnego."

Metryka zgonu  Adama Strawińskiego:












Metryka zgonu Michała Strawińskiego:


niedziela, 6 maja 2012

Księgi zmarłych z lat 1931-1938.

Juozas Stravinskas ( Józef Strawiński), lat 78, żonaty, zawód: nieznany, 
data śmierci: styczeń 1932, miejsce zgonu; Wilkanasriai
przyczyna śmierci: nieznana
gdzie mieszkał: Wilkanasriai
rodzina:
żona- Karolina 57 lat
syn- Bronius 25 lat
syn - Juozas 21 lat
syn- Pranas 27 lat
syn- Petras  30 lat
córka- Angele 16 lat
Dane rodziców:
Jurgis Stravinskas
Roze Mikelianyte- oboje nie żyją.


Rozalija Stravinskiene ( Rozalia Strawińska), lat 62, wdowa, zawód: bez zawodu
data śmierci: 19 października 1936, miejsce zgonu: Wilkanasriai
przyczyna śmierci: nieznana
gdzie mieszkała: Wilkanasriai
rodzina:
dzieci:
Aleksandras  32 lata
Viktoras         34 lata
rodzice:
Juozas Vailionis
Petronelle Vitkaiskaite ( Petronela Witkowska)
oboje nie żyją






Vytautas Jonas Stravinskas, żył 7 dni, data śmierci: 3 maja 1937
    przyczyna śmierci: wrodzona słabość
    gdzie mieszkał: Wilkanasriai
    rodzice:
    Antanas Stravinskas ( Antoni Strawiński)
    Serapina Petrauskaite ( Serafina Piotrowska)
    miejsce zamieszkania: Wilkanasriai
    oboje żyją


O Strawińskich z Nakryszek i Mirowszczyzny.

Nakryszki to jedno z tych miejsc na ziemi Zdzięciolskiej , które owiane są legendami dawnej świetności. O minionych stuleciach przypominają ruiny dworu, resztki dawnego pałacu i starych budowli, opowieści starszych mieszkańców i zarośnięte mchem mogiły przodków.
Kiedy pojawiły się Nakryszki i co oznacza ta nazwa? Etymologia nazwy Nakryszki pochodzi od białoruskiego „ kszysz”, czyli skrzyżowanie. Nakryszki to wioseczka, która pojawiła się na rozstaju dróg.
Należy podkreślić, że ta miejscowość była zasiedlona już za czasów Rusi Kijowskiej. Niedaleko od Nakryszek, we wsi Romanowicze, znaleziono ślady osadnictwa wiejskiego i resztki grodziszcza i fragmenty glinianej siedziby z X-XIII wieku. Pierwsze piśmienne zapiski o samych Nakryszkach odnoszą się do końca XVIII wieku i związane są z rodziną szlacheckiego rodu litewskiego Strawińskich. W latach 70- tych XVII wieku Strawińscy mieli obszerne posiadłości ziemskie na ziemi Zdzięciolskiej i wybudowali później dwie swoje siedziby w Nakryszkach i Mirowszczyźnie.
W litewskich księgach metrykalnych za 1690 rok znajdujemy wspomnienie Nakryszek. Na dzień dzisiejszy jest to pierwszy piśmienny zapis o tej miejscowości. W 1744 roku szlachecki folwark Nakryszki zaznaczony jest w spisach diecezji wileńskiej i odnoszą się do katolickiej parafii w Dzięciole.
Początki rodu Strawińskich odnoszące się do herbu rodowego Sulima związane są z imieniem Krzysztofa Strawińskiego ( zmarł w 1623 lub 1624 roku)- sędziego trockiego. Krzysztof miał siedmiu synów. Dalej linia rodowa związana jest z drugim synem Krzysztofa- Zbigniewem, stolnikiem w starodubskim sądzie. Jego syn Franciszek był starostą mozyrskim. Synem Franciszka był Florian Kazimierz- stolnik starodubski i podstarosta oszmiański.
Jedynym synem Floriana był Ignacy, w przyszłości sekretarz konfederacji generalnej na Litwie, starosta słonimski, podkomorzy Wielkiego Księstwa Litewskiego.
Syn Ignacego- Bruno Florian Strawiński ( ur. w 1750 r.) przejął od ojca tytuł starosty słonimskiego z posiadłościami Nakryszki i Mirowszczyzną. W 1775 roku ożenił się z Franciszką Wołodkowicz, córką mińskiego stolnika Mariana Wołodkowicza i wybrali na swą siedzibę Nakryszki.




Florian ufundował w Nakryszkach bibliotekę. Wyposażył ją w wiele cennych zbiorów piśmiennych. Resztki woluminów z tej biblioteki przechowywane są do dziś na Uniwersytecie Warszawskim.
Według herbarza K. Niesieckiego Bruno Florian Strawiński zmarł w 1787 roku w wieku 37 lat. Jednakże te dane nie potwierdzają się . Zachował się sądowy dokument z 1789 roku, podpisany przez starostę Bruno Floriana Strawińskiego. Wiadomo jednak, że Franciszka na pewno przeżyła swego męża. Pewne jest to , że Bruno zmarł w ostatnich latach XVIII wieku lub na początku XIX wieku.
Po jego śmierci pozostała Franciszka z trzema synami- Janem, Józefem i Adamem.
Franciszka zbudowała niedokończona przez jej męża świątynię w Nakryszkach. Zbudowana z kamienia świątynia została ostatecznie ukończona w 1821 roku. Wiadomo było z pewnych źródeł, że od zachodniej strony świątyni znajdowała się stara drewniana cerkiew. Niestety, nie jest znana data jej powstania. Można jednak przypuszczać, że została zbudowana na początku XVIII wieku.
Pierwsza księga metrykalna z Nakryszek datowana była na 1788 rok.
Niełatwe były stosunki wdowy Strawińskiej z mieszkańcami Nakryszek, jej poddanymi. Była dla nich sroga. Np. Cyprian Stepura został zakuty w kajdany za jakieś przewinienie i zamknięty w dworskiej piwnicy. Franciszka kazała ciężko pracować swym poddanym, a do pracy wykorzystywała nawet kobiety w ciąży.
Franciszka zmarła w około 1830 roku. Po jej śmierci majątek w Nakryszkach został podzielony na trzy części. Majątek Nakryszki i podległe mu wsie: Gonczary, Kołpienniki, Nagórniki, Nowiki, Chobotki, Rusaki, Porzecze, Tuchanowicze, Girycze otrzymał Jan Strawiński. Józef otrzymał Chwiniewicze i Pacewszczyznę. Adam Strawiński powinien dostać Mirowszczyznę, ale za udział w powstaniu 1830 roku został pozbawiony swej części majątku. Dopiero w 1840 roku w Petersburgu zostało rozpatrzone jego odwołanie, na mocy którego miał możliwość przejęcia majątku i powrotu na ojcowiznę.






Jan Strawiński kontynuował dzieło swojego ojca- uzupełniał zbiory w bibliotece, oprócz ksiąg zebrał pokaźna ilość eksponatów muzealnych. Sam mawiał, że oprócz książek zawsze interesowały go wszelkie starocie i antyki.
W 1843 roku Jan wybudował na cmentarzu katolickim w Zdzięciole kamienną kaplicę, która stoi tam do dziś.
W 1864 roku majątkiem w Nakryszkach zarządzał już syn Jana- Adam. Jego imię zapisane jest w aktach zniesienia poddaństwa. W okresie zarządzania majątkiem Nakryszki przez Adama Strawińskiego wiele jest zapisów o zwolnieniach mieszkańców Nakryszek z prac pańszczyźnianych.
W kwietniu 1861 roku obszarnicy z powiatu słonimskiego donosili, że poddani z rejonu Zdzięciolskiego, a szczególnie z Nakryszek i okolic, mogą, jeśli tego nie chcą, odstąpić od pańszczyzny. Urzędnik Pachnowski meldował, że poddani Adama Strawińskiego i tak odbywali prace pańszczyźniane.
Adam Strawiński pod koniec swojego życia zostawił swe wcześniej spisywane wspomnienia, z których do dzisiaj pozostał tylko fragment dotyczący opisujący mieszkańców Zdzięciolszczyzny
Syn Adama- Stanisław okazał się ostatnim właścicielem majątku w Nakryszkach. Pozostawił po sobie zrekonstruowaną i odnowioną kaplicę na cmentarzu w Zdzięciole, wybudowaną przez jego dziadka- Jana . Projekt rekonstrukcji był przygotowany przez wileńskiego architekta A. Klejna.
W latach swojej młodości Stanisław był oficerem w carskiej armii i sądząc po opowiadaniach starszych mieszkańców, wiódł dosyć hulaszczy tryb życia. Po śmierci swoich rodziców odziedziczył ten majątek. , wyjechał do warszawy i tam przepuścił sporo majątku. Zakończyło się tym, że popadł w wielkie długi, których nie był w stanie spłacić. Aby ratować sytuację, musiał sprzedać ogromny las koło Nakryszek żydowskiemu kupcowi Kołpińskiemu za pół ceny.
Miejscowi bez specjalnej sympatii wspominali Stanisława Strawińskiego.
We wrześniu 1939 roku rodzina Strawińskich została wysiedlona ze swojego domu i wygnana z Nakryszek. Świadkowie wspominali, że nie pozwolono im niczego wziąć ze sobą, nawet kobietom zabierano wierzchnie odzienie. Dom został rozgrabiony przez czerwonoarmijnych aktywistów. Kto mógł zabierał meble, odzież, wino z piwnicy czy żywność.
W majątku pozostała jego żona z córkami. I im przyszło znieść upokorzenie i wygnanie z rodzinnego domu i ich majątku. Przez jakiś czas zamieszkali w mieszkaniu miejscowego artysty.
W taki tragiczny sposób skończył się pobyt Strawińskich w Nakryszkach. Ich dom został zamieniony na szpital. W 1941 roku sowieccy partyzanci spalili ich dom, sądząc, że znajdują się tam Niemcy.
Po kilku latach zarósł park, a o jego wielkości świadczyły tylko wiekowe klony, które tam rosły.

(Tekst na podstawie artykułu ojca Georgija Roja ze strony https://dyatlovo.by/dyatlovo/41-nakryshki.html)

sobota, 5 maja 2012

Litewskie terminy w metrykach.

Żeby w pełni zrozumieć co jest napisane w litewskich metrykach, trzeba jednak poznać chociaż trochę ten język. Dlatego też zrobiłem coś w rodzaju mini-słowniczka terminów występujących w tzw. testimonium mortis, czyli metryce zgonu.

mirusio- zmarły
vardas ir pavarde- imię i nazwisko
kiek turejo metu- ile miał lat
ar buvo veder, naklys, istekejusi, nasle?- czy był żonaty, wdowiec, wdowa
kuo uzsieme- zawód, zajęcie
kada mire- gdzie zmarł
vieta- miejsce
mirtes priezastis- przyczyna zgonu
kur gyveno- gdzie mieszkał
mirusio tevai- rodzice zmarłego

Przedstawiam pierwsze metryki zgonu osób z rodziny Strawińskich z Lejpunów i Wilkonosów.

Metryka Mykolasa Strawinskasa ( Mikołaja Strawińskiego).
Metryka z roku 1924/7
Mykolas Stravinskas, lat 59, gospodarz, zamieszkały w Wilkinisriai ( Wilkonosy), zmarł 20 stycznia 1924 roku, przyczyna śmierci nieznana, rodzina zmarłego:
żona: Marta lat 56
córka Marijona lat 29
córka Ona lat 27
córka Praniste lat 20
córka Brone lat 16

rodzice: Jonas Stravinskas i Praniste Nieżiniute






Metryka Bolesława Strawińskiego.

Petras Stravinskas, lat 80, czeladnik, zamieszkały w Lejpunach, zmarł 06 sierpnia 1927 roku, przyczyna śmierci nieznana.





Boleslaus Stravinskas ( Bolesław Strawiński), żył tydzień czasu, zmarł 27 sierpnia 1923 roku w Wikonosach  przyczyna śmierci nieznana
rodzice:
Antanas Stravisnskas ( Antoni Strawiński)
Serafina Petrauskaite ( Piotrowska?)

O rodzinie Strawińskich, Niewierasów i Gejnów wg Małgorzaty

Tym tekstem rozpoczynam sporej wielkości materiał poświęcony genealogii rodziny Strawińskich, Niewierasów, ale także Gejno i Czupajło z okolic m. Lejpuny na Litwie.
  Poniżej wspomnienia napisane przez Małgorzatę, która stara się jak może ( przy mojej skromnej pomocy), a by w miarę wiernie odtworzyć fascynujące losy tych rodzin. Wiemy oboje , że wiele jeszcze pracy przed nami, liczymy jednak na pomoc i wsparcie naszych Czytelników...



  Historię mej rodziny rozpoczynam od Michaliny Strawińskiej -mej prababci ,urodzonej w 1893r w Wilkonosach, pow.Druzgeński.( druskienicki). Niestety, nic nie wiem o jej rodzicach. Wiem tylko,że miała brata Wiktora. W roku 1913 w wieku 20 lat, najprawdopodobniej z powodu trudnej sytuacji finansowej, emigrowała do USA.
  Z notatek które posiadam, przybyła do Filipa Romańczuka w Beutrali (Pensylwania).Kilka lat później , w 1919 r. emigrował do USA również Wiktor Strawiński. W USA moja prababcia poznała Krzysztofa Niewierasa (ur ok.roku1885 we wsi Zwirzdeny pow.Olita ).W latach 20- tych Xxwieku, Michalina i Krzysztof pobrali się. Zamieszkali w Lowel Mass ,gdzie urodziło im się dwoje dzieci- Florian i Helena Biruta (22.04.1925) . Helena została ochrzczona w kościele rzymskokatolickim w Lowel Mass w maju 1925r. Jej chrzestnymi byli Rozalia Witkowska i Stanley Wersacienas. Krzysztof Niewieras pracował w fabryce w Lowel. Był bardzo ambitnym i pracowitym człowiekiem, co doprowadziło do tego,iż wkrótce stali się zamożną rodziną.
Babcia opowiadała mi, że mieli do pomocy w domu czarnoskórego służącego i służącego.

  Dzieciństwo w Lowel moja babcia wspominała bajecznie i kolorowo. Niestety jak to zwykle bywa, ta sielanka miała wkrótce się skończyć. Doszło do niebezpiecznego zdarzenia- Florian starszy brat Heleny, wpadł do rzeki i zaczął się topić. Pewnie skończyłoby to się tragicznie, gdyby nie fakt, że wyłowił go pies rasy bernardyn. Po tym wypadku Florian dostał paraliżu. Żadni lekarze nie byli w stanie go wyleczyć. Przyjaciele rodziny doradzali, aby wyjechać na Litwę, gdyż zmiana klimatu i inne metody lecznicze uratują zdrowie Floriana.
  Krzysztof po długim namyśle postanowił wyjechać na jakiś czas na Kresy Wschodnie. Zadecydowały o tym dwa fakty -zdrowie syna oraz namówienie i sprowadzenie do USA jakiegoś swego krewnego,który listownie nie dał się namówić.Około1938r. Krzysztof sprzedał dom w Lowell Mass i z żoną oraz dziećmi wypłynął w daleką podróż do rodzinnych stron. Płynęli statkiem 2 tygodnie. Babcia opowiadała mi o tej podróży- błękit nieba nad oceanem,tupot dziecięcych stóp na pokładzie i to jak babcia dokuczała jakiejś dziewczynce śpiewając:" ANITA PAPADRA PAPITA...."
Krzysztof i Michalina osiedlili się we wsi Koniuchy w parafii Daugi. Tak jak się spodziewano, Florian wyzdrowiał. Niestety, powrót do USA stał się niemożliwy. W1939r.wybuchła wojna. Dramatyczne zdarzenia opisywała mi nieraz babcia, jak to nękani przez partyzantów- okradani,w strachu o życie, siedzieli milcząc w domu. Partyzanci często przychodzili do nich. Babcia była piękną dziewczyną, dlatego też matka nakazywała jej niechlujnie się ubierać, aby wyglądała na zaniedbaną, nieatrakcyjną dziewczynę. W Helenie zakochał się jakiś"ważny"Rosjanin. Babcia wspominała,że chodził mając do pasa u spodni przyczepione naokoło granaty. Bali się go i ok.1943r.postanowili babcię wydać za mąż. Znaleźli godnego ich zdaniem kandydata, Stanisława Czupajło (ur 03.11.1917r. w Lejpunach),syna Michaliny( Gejno)i Marcina Czupajło. Kiedy rodzice z przyszłym narzeczonym zajechali pod dom Heleny, ta widząc ich, uciekła z bratem....przez okno na zabawę. Nie chciała wychodzić za mąż. Jednak nie  mogła przeciwstawić się woli rodziców Dnia 29.06.1943r. wyszła za mąż. W tym czasie  Michalinie i Krzysztofowi urodziło się jeszcze jedno dziecko-córka ,której nadali imię Aniela. Zimową wieczorową porą 1944roku do domu Krzysztofa Niewierasa jak zresztą nie raz bywało, przyjechali uzbrojeni partyzanci. Kazali zaprzęgnąć konia do wozu. Krzysztof nie miał wyjścia. Wiedział,że jeśli odmówi zabiją całą rodzinę. Wiedział też, że już nie wróci do domu. Pożegnał się ze wszystkimi i odszedł....na zawsze. Drugiego dnia koń sam wrócił do domu, a mego pradziadka znaleziono zastrzelonego w lesie. Taki sam los tej nocy spotkał sąsiada z tej samej wioski.
Wydanie za mąż mej babci Heleny poniosło za sobą następujące skutki- Rosjanin,który się w niej kochał, w zemście za to, że wyszła za mąż „załatwił” jej mężowi Stanisławowi, wiezienie w Donbasie. Było to ciężkie więzienie. Pewnie ten rosyjski wojskowy liczył na to, że dziadek nie wróci stamtąd żywy. Stało się jednak inaczej. Od śmierci uratowało mego dziadka to, iż umiał wykonywać z drewna rozmaite zabawki. Spodobało się to strażnikom więziennym, a zabawki cieszyły się powodzeniem. Było to ciężkie więzienie. Panował głód. Więźniowie dostawali jeden posiłek dziennie-suszoną rybę zawiniętą w gazetę. Stanisław wyszedł z więzienia dopiero wtedy, kiedy to"rosyjski wojskowy” został zamordowany w potyczkach partyzanckich.
W lipcu1944r. Helenie i Stanisławowi urodził się syn Jan. Nie wiem jednak, gdzie zamieszkiwali. Czy u rodziców Stanisława czy u owdowiałej Michaliny Niewieras? Jednak wszystko wskazuje na to pierwsze. Na poczatku1946r. Michalina i Marcin Czupajło wraz z synem, synową i małym Jankiem wyruszyli do Polski. Osiedlili się w Bobrowniku koło Lidzbarka Warmińskiego. W nowym miejscu nie łatwo było się odnaleźć. Wieś była wyludniona. Mieli tylko jedną krowę. Trudno było się wyżywić. Zajęli dwa osobne, sąsiadujące ze sobą domy. Marcin zajął się wyplataniem koszyków,robieniem beczek drewnianych i ich sprzedażą. Michalina wyrabiała masło, śmietanę, ser i co wtorek jeździła do Lidzbarka na rynek. Stanisław wykonywał drewniane zabawki, które sprzedawał w dużych miastach Polski m.in. w Gdańsku. W ten sposób mogli przeżyć i rozpocząć nowe życie. Helena Czupajło wielokrotnie czyniła starania, aby powrócić do USA. Ponieważ brała udział w referendum w 1948 roku ambasada USA uznała ją za obywatelkę polską i odmówiła wizy. Helena utrzymywała listowny kontakt ze swoją matką chrzestną Rozalią Witkowską. Przychodziły piękne, pełne tęsknoty i troski listy od Rozalii. Kim była Rozalia? Babcia twierdza, że ciotką ,siostrą jej matki Michaliny, ale te fakty się nie potwierdzają. Nie mniej Rozalia Witkowska i Helena Niewieras były sobie bardzo bliskie, o czym świadczą rodzinne pamiątki. Rozalia Witkowska zmarła w1984r.w Michigan. Owdowiała Michalina Niewieras dożyła sędziwego wieku. Zmarła na przełomie stycznia i lutego 1984r we wsi Koniuchy i  tam została pochowana. Jej syn Florian zmarł w latach 90. Michalina Czupajło (Gejno) zmarła mając około 60 lat w 1954r. Jej mąż Marcin dożył 90 lat. Zmarł w1972 r.i tak jak jego żona, został pochowany w Lidzbarku Warmińskim.
Stanisław Czupajło do końca życia pozostał pogodny i uśmiechnięty. Częste choroby nerek oraz pobyt w więzieniu przyczyniły się do niewydolności nerek i do śmierci. Zmarł 26.02.1987 r. Pozostała owdowiała po nim żona Helena. Przez długie lata jeszcze opowiadała,wspominała.....lata dzieciństwa w Lowel Mass, czasy wojny....młodości...Oglądałyśmy dziesiątki razy stare fotografie ,dokumenty,rozmawiałyśmy...Babcia całe życie poświęciła ciężkiej pracy, była niezwykle uczciwa i pokorna. Odeszła w milczeniu w ramionach swej córki Jadwigi 7.05.2006r.w Olsztynie.


Musiałem zweryfikować informacje na temat miejsca urodzenia Krzysztofa Niewierasa. Gdy Małgorzata podała mi nazwę Zwirzdeny, to miałem z tym problem, gdyz nie mogłem nigdzie znaleźć tej osady. W kolejnej wersji miało być to Zyrmunai, co skłoniło mnie do sugestii, że może chodzi tu o Żyrmuny ( siedziba rodowa Butrymów). To był jednak fałszywy trop. Dopiero dzis przypadkowo natrafiłem na mapę m. Daugi ( gdzie była parafia Krzysztofa Niewierasa) i ... znalazłem Zwirzdeny opisane jako Zwirzdany. Dowód poniżej:



Znalazłem mapkę z Wilkonosami ( lit. Wilkanasriai), gdzie urodziła się Michalina Strawińska:




Problemem dla mnie jest ustalenie, jak to sie stało, że w tak odległej od Nakryszek i Mirowszczyzny miejscowości Wilkonosy, urodziła się Michalina Strawińska.
Ówczesna szlachta ( XIX- wieczna) była szlachtą w większości zaściankową i z reguły niezamożną.
Szlachta zagrodowa czy zaściankowa była ogólnie rzecz biorąc średnio bogata. Posiadali najczęściej jakiś dworek ( nierzadko drewniany) z majątkiem, na którym pracowali okoliczni chłopi. To, że ktoś legitymował się herbem Sulima, nie robiło go od razu szlachcicem z prawdziwego zdarzenia z pałacem, dużymi włościami, liczną służbą itp.
Nie o to jednak chodzi w genealogii ( przynajmniej nie powinno). Szukamy śladów naszych przodków i nie usiłujmy za wszelką cenę naginać historii pod nasze potrzeby i oczekiwania. Jeżeli okaże się, że nasi przodkowie byli chłopami, to żaden to powód do ukrywania tego, ostatecznie, nie wszyscy byli szlacheckiego pochodzenia, a poza tym nie o to chodzi.
Nie sposób jednak pokazać genealogię i losy Strawińskich
z Lejpunów bez pokazania genealogii tego rodu od początku jego istnienia. Wprawdzie na chwilę obecną brakuje mi połączenia rodu Strawińskich h. Sulima ze Strawińskimi z Lejpunów i okolic, ale mam nadzieję, że za jakiś czas, gdy dotrzemy do archiwaliów, wówczas łatwiej będzie nam określić te koligację.


 

Wczesną genealogię Strawińskich podaje K. Niesiecki ("Herbarz polski" wyd. J.N. Bobrowicza, tom 8 Lipsk 1841, str. 534-536) kończąc ją w zasadzie na XVII wieku. Rozrodzenie dalszych pokoleń opracował syn ostatniego właściciela Wodnik- Stefan Strawiński. Najwybitniejszymi postaciami w tej rodzinie byli w ciągu XVII wieku : Marcin Strawiński, kasztelan miński 1591- 1595, później kasztelan witebski 9 zm. 1604 r.) oraz jego brat Baltazar (Balcer), ciwun i horodniczy trocki ( 1598), poseł na sejmy 1598, 1620, starosta mozyrski, kasztelan brzeski (1624), wojewoda miński ( 1631 ), żonaty- 1 voto: z Zofią Sapieżanką, 2 voto: z Zofią Drucką- Horską, 3 voto : z Krzysztofową Chodkiewiczową; dziedzic Żydiszek w woj. trockim.
Edward Strawiński
pochodził w prostej linii od ich brata Krzysztofa ( zm. 1623 lub 1624 r.), podsędka trockiego ( 1623 r.), sędziego ziemskiego trockiego, dziedzica Strawnik.
Herb Sulima:


Krzysztof Strawiński z nieznanej z imienia żony miał siedmiu synów: Kazimierza, podwojewodziego witebskiego, podkomorzego starodubowskiego, zmarłego w niewoli rosyjskiej, Karola (zm. w 1648 r. ), Zbigniewa, stolnika i sędziego ziemskiego starodubowskiego, Maksymiliana, stolnika starodubowskiego ( 1648), wojskiego starodubowskiego ( 1661); Aleksandra, Trojana, podsędka grodzkiego oszmiańskiego ( 1661), oraz Krzysztofa, cześnika oszmiańskiego.
Protoplastą późniejszej gałązki wodnickiej był Zbigniew Strawiński, który miał syna Franciszka, piastującego m. in. urząd starosty mozyrskiego, posła na sejm elekcyjny ( 1697), żonatego z Justyną Torbecką. Z kolei Franciszek miał prawdopodobnie tylko jednego syna Floriana Kazimierza, stolnika starodubowskiego, podstarościego oszmiańskiego ( 1674), żonatego ze Smorokowską. Jego jedynym synem był Ignacy, cześnik wojski, podstoli starodubowski, sekretarz Generalnej Konfederacji na Litwie, starosta słonimski, podkomorzy Wielkiego Księstwa Litewskiego, ożeniony z Justyną Chlewińską herbu Radwan. Ignacy Strawiński pozostawił dwóch synów- Floriana Brunona ( 1750- 1787), starostę słonimskiego, właściciela Mirowszczyzny i Nakryszek w ziemi nowogródzkiej, żonaty z Franciszką Wołodkowiczówną herbu Radwan oraz Wincentego Wilhelma, wicemarszałka i podstarościego słonimskiego, dziedzica Izabelina i innych dóbr w Wołkowyskiem, ożenionego: 1 voto: z Elżbietą Szwejkowską, 2 voto: z N. Jelską herbu Pielesz. Z jego pierwszego małżeństwa pochodziły córki Helena i Pelagia, z drugiego natomiast syn Adam ( zm. 1885), sędzia powiatu słonimskiego, ożeniony z Anielą Szyrmianką ze Sporowa. Dziećmi Adama były córki: Wanda ( ok. 1830- 1904), żona Henryka Skirmuntta z Wielatycz i Helena, zamężna za Edwardem Twardowskim herbu Ogończyk z Wieleśnicy, oraz synowie: Adolf i Gustaw Mateusz Anioł ( 03.10.1837 w Sporowie, 11.01. 1905 w Szydłowcach). Gustaw Strawiński, uczestnik wojny krymskiej, a w powstaniu 1863 r. naczelnik oddziału wołkowyskiego pod pseudonimem "Młotek", wziąwszy czynny udział w kilku potyczkach z Rosjanami, 5 sierpnia 1863 roku mianowany został naczelnikiem sił zbrojnych pow. wołkowyskiego. Z powodu odniesionych w walkach ran, przy nominacji na majora otrzymał urlop nieograniczony. Wyjechał więc do Paryża. Skazanemu zaocznie na śmierć, wszystkie jego majątki skonfiskowano. W styczniu 1866 roku przybył do Galicji i osiadł w Niżborku nad Zbruczem. Później kupił, czy też dostał w posagu majątek Szydłowce w tymże powiecie husiatyńskim.
Gustaw Strawiński żenił się trzykrotnie: po raz pierwszy z Zofią Potocką herbu Lubicz , następnie z Anielą Chlebowską, a po raz trzeci z Henryką Kunaszowską herbu Radwan. Miał pięcioro dzieci: Władysława ( zm. w 1871 r. w niemowlęctwie), Adama Franciszka ( 1872- 1933), żonatego z Marią Rozwadowską herbu Trąby ( po którym pozostało potomstwo), Marię ( 1873- 1945), zakonnicę, Bronisława ( 1875- 1919) i ostatniego właściciela Wodnik Edwarda Wincentego, ppłk Wojska Polskiego, dowódcę 2 Pułku Szwoleżerów i 11 Pułku ułanów w wojnie bolszewkickiej w 1920 roku.
Edward Strawiński miał pięcioro dzieci: córki- Marię ( ur. w 1914 r. absolwentkę Uniwersytetu Jagiellońskiego, wywiezioną przez bolszewików ze Lwowa do obwodu semipałatyńskiego; Wandę i Annę, wywiezione wraz z matką z Halicza do obwodu aktiubińskiego w Kazachstanie, oraz synów: Romana Gustawa ( 1916- 1939) podchorążego rezerwy WP, poległego we wrześniu 1939 r. koło Sądowej Wiszni i Stefana Ignacego Huberta, ur, 16.05.1920 r., uczestnika walk w akcji "Burza", późniejszego absolwenta Wydziału Rybackiego WSR w Olsztynie, ożenionego z Wandą Kochanowską herbu Korwin ( po nim potomstwo) . Wiosną 1941 roku Wanda Strawińska ( ur. 18.10.1921 r. w Wodnikach, zm. 05.06. 1944 r. w Warszawie) wraz z 14- letnią wówczas siostrą Anną ( ur. 1927) po śmierci matki uciekły z miejsca zesłania w centralnej Azji i różnymi drogami , idąc często pieszo, dotarły do będącego nadal pod sowiecką okupacją Lwowa i tam ukryte i otoczone opieką mieszkańców, doczekały wojny hitlerowsko- bolszewickiej. Maria Strawińska, której udało się dotrzeć do armii gen. Andersa , po wojnie zamieszkała w Kanadzie.
Wanda, schwytana w czasie Powstania Warszawskiego przez Niemców, wrzucona została do płonącego domu , gdzie zginęła. Anna, ukończywszy po wojnie polonistykę, poślubiła Gastona Marty i podobnie jak siostra Maria, osiadła w Kanadzie
Wyjątkowo tragiczne dzieje ostatnich pokoleń rodziny Strawińskich z Wodnik sprawiły, że nie zachowała się nawet żadna fotografia tamtejszego dworu. Wszystkie, z konieczności nie zawsze precyzyjne informacje, zawdzięczam Stefanowi Strawińskiemu i jego siostrze Annie Strawińskiej- Marty."
(tekst na podstawie opracowania Romana Aftanazego: " Dzieje rezydencji na dawnych kresach Rzeczypospolitej"- tom 7, województwo ruskie- Ziemia Halicka i Lwowska, wydany przez Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław 1995)

Pod tym linkiem jest mapa, a właściwie zdjęcie satelitarne Wilkonosów ( Wilkanasriai):

http://maps.google.com/maps?q=Leipalingis&oe=utf-8&rls=org.mozilla:pl:official&client=firefox-a&um=1&ie=UTF-8&sa=N&hl=en&tab=wl

Niewątpliwie stajemy razem z Małgorzatą przed karkołomnym, zdawałoby się, zadaniem, aby odtworzyć wcześniejsze losy jej przodków.Śmiem twierdzić, że poznanie danych już rodziców Michaliny Strawińskiej pozwoliłoby nam być może ustalić, który z wielkich Strawińskich, czyli ze Strawińskich herbu Sulima, mógł być powiązany z rodzicami Michaliny.
Zakładam, że ojciec Michaliny musiał się urodzić w przedziale czasowym 1860- 1870 roku.
Być może osobą tą był Stanisław Strawiński, syn Jana z Nakryszek, o czym wcześniej pisałem. jest to jednak tylko hipoteza, którą będzie można za jakiś czas potwierdzić lub obalić, gdy otrzymamy potwierdzenie z archiwum, ale to zapewne jeszcze trochę potrwa.
Zaczynam więc od przedstawienia naszej głównej bohaterki, Michaliny Niewieras z domu Strawińskiej:



Obiecuję, że powoli zacznę tę podstronę zapełniać zdjęciami i dokumentami, to jednak wymaga czasu. Przydałoby się zrobić też drzewo genealogiczne na podstawie tych danych, które już mam...


| Michalina Niewieras z d. Strawińska ur. 1893, zm. 1984

| Krzysztof Niewieras ur. 1885, zm. 1944
    | Helena Czupajło z d. Niewieras, ur. 22.04.1925, zm. 07.05.2006-- siostra Albina?
     | Stanisław Czupajło, ur. 03.11.1917, zm. 26.02.1987
     |Florian Niewieras
         | Jan Czupajło ur. 1944
         | Jadwiga Czupajło ur. 1946
         | Helena Czupajło ur. 1949
         | Stanisław Czupajło ur. 1953
         | Krzysztof Czupajło ur. 1958
| Marcin Czupajło, ur. 1882, zm. 1972
| Michalina Czupajło z d. Gejno, ur. ok. 1895, zm. 1954
|Ludwik Czupajło, ur. ok. 1860 r.--brat- Wacław Czupajło
|Rozalia Czupajło



To jest podstawowe drzewo, mam nadzieję na uzupełnienie tych danych w przyszłości. Teraz pora na kilka zdjęć i dokumentów.
Kartka świąteczna od Rozalii Witkowskiej:




   Rozalia Witkowska z córkami- Janiną i Albiną.



Pogrzeb Michaliny Niewieras- na górze od lewej: Aniela z mężem Jonasem, ich córka Danuta z dzieckiem i mężem, na dole po lewej- Florian Niewieras. Rok 1984.



Florian Niewieras:



Helena Niewieras z bratem Florianem:



Michalina Czupajło z córką Marysią. Marysia zmarła niestety, na zapalenie płuc w wieku 1 roku.




(Pozostałe dokumenty i zdjęcia w najbliższym czasie.)

Rodzina Niewieras- rodzice: Michalina i Krzysztof z dziećmi: Florianem i Heleną.



  Helena Czupajło z koleżankami, zdjęcie zrobione w Koniuchach koło Daugów w roku 1943.




Odpis skrócony aktu małżeństwa Heleny Czupajło i Stanisława Niewierasa:








Wyciąg z aktu urodzenia Stanisława Czupajło:



Świadectwo chrztu Heleny Niewieras:



O Rozalii Witkowskiej.

Do dziś nie jestem pewien, kim tak naprawdę była w tej rodzinie Rozalia Witkowska czy jak pisała się z amerykańska- Witkowski. Wg dokumentów, fotografii i wspomnień rodzinnych była bardzo bliską osobą dla tej rodziny. Jest raczej pewne, że jej panieńskie nazwisko brzmiało Strawińska, okazało się jednak, że nie była rodzoną siostrą Michaliny Strawińskiej. W liście skierowanym do Wiktora Strawińskiego pisze tak:
"Rukpiucio.
Gera diena arba wakareli Wiktar Strawinskas as Rozie Witksuskie.
Klausiu pas tawe tawio sasutes antrasa kur y gywena as noriu su ya susirasyt;
as noriu zinot ar manio krikstio dukte didele uzaugio ir diuokit geriu dieniu ir pasakik kat man man atrasit laiska arba tu man atsiusk yos antrasa tay as yai parasisiu laiska aciu manio antrasas
as noriu antrasa Mikalios  manio krikstio dukte alenute ir Byriute."

Pozwoliłem sobie ( dzięki moim znajomym) na przetłumaczenie tego krótkiego listu, co jak okazało się, miało istotne znaczenie dla określenia kim mógł być Wiktor Strawiński?

"W sierpniu

Dzień Dobry Wiktar Strawinskas, to ja
 Rozie Witksuskie.
Pytam ciebie o adres Twej siostry, gdzie ona mieszka, pragnę z nia korespondować;
chcę dowiedziec się, czy już duża urosła moja córka chrzestna Helenka Biruta, proszę ją pozdrowić i proszę powiedzieć
i poprosić,  by mi napisala list, lub proszę przysłać jej adres, to ja napiszę dla niej list.
Proszę o adres Michaliny."
Z listu wynika jednoznacznie, że Wiktor musiał być bratem Michaliny Strawińskiej, dlaczego jednak to właśnie jego pyta o adres Michaliny? List pisany był z Ameryki, w okresie gdy Michalina wróciła już zapewne do Ojczyzny, ale  Rozalia nie znała jeszcze jej adresu. Drugi fakt- Rozalia była na pewno matką chrzestną małej Helenki Biruty Niewieras, na co mamy dowód w postaci nie tyle tego listu, co powyższego świadectwa chrztu jeszcze z Ameryki.
Poniżej fotografia z Ameryki, na której u góry z lewej jest postać Rozalii Witkowskiej.




O rodzinie Czupajło.

Jak wiadomo, mężem Heleny z domu Niewieras był Stanisław Czupajło. Rodzicami Stanisława byli Marcin i Michalina. Jego dziadkami byli Ludwik Czepajło i Rozalia. Te osoby już znamy.
Teraz trochę ogólnych danych na temat tej rodziny. Okazuje się, że w Polsce mieszka 248 osób o tym nazwisku. Największe skupiska tych rodzin są w takich miejscowościach jak: Koszalin, Bartoszyce, Braniewo, Elbląg, Olesno, Lidzbark Warmiński.

 Z ciekawostek dotyczących tego rodu, wypada przedstawić osobę z tego rodu, a jest nią Marcela Czepajło z domu Mamielewska, która wyszła za mąż za jana Czupajło. Mieli oni córkę Zofię, która wyszła później za mąż za Juliana Fiedorowicza. Fakty te uzyskałem na podstawie wglądu do drzewa genealogicznego rodziny Jelińskich z Wileńszczyzny i Nowogródka.
Mam sporo informacji o tej rodzinie na podstawie wpisów członków tej rodziny żyjących w naszym kraju. Może informacje te są trochę chaotyczne, ale po dokładnym przeanalizowaniu, można wyłowić z tego interesujące nas dane
                *                 *                   *Mój ojciec (ur.1899,zm.1966) Aleksander Czupajłło pochodzil z Troków na Litwie.Po wojnie zamieszkał,początkowo na wsi Siciny, skąd przeprowadził się do Góry i tam już mieszkał do swojej śmierci.Wiem tylko ,że miał brata Jana w Górze(po wojnie), który był chyba listonoszem? Drugi brat mieszkał na Litwie,w Miciunach koło Trok-imienia nie pamiętam, ale postaram się dowiedzieć....
Druga ,bardzo ważna sprawa-mój ojciec był żonaty przed wojną i z tego związku miał córkę Danutę!Nie wiem kiedy i gdzie się urodziła, ale chyba ten ślad wiedzie do Białegostoku?
I jeszcze jedna uwaga-to nazwisko,podobno przed wojną pisało się przez dwa "łł".

..................................................................
Moja rodzina pochodzi z okolic Trok i Rudziszek. Po wojnie z tamtych stron przyjechało do Sianowa k/Koszalina kilka rodzin Czupajłów. Byli wśród nich: mój dziadek Szymon Czupajło (ur.1872, zm. 1956), moi rodzice Jan i Marianna z domu Satkowska, stryjowie: Piotr (żona Genowefa), Stanisław (żona Władysława), stryjenka Janina Brundo. Druga córka dziadka Szymona - stryjenka Zofia Użdawinis zamieszkiwała po wojnie w Elblagu. Wszyscy oprócz stryjenki Janiny Brundo już nie żyją, są pochowani na cmentarzach w Sianowie i w Elblągu.
W Sianowie mieszkały jeszcze trzy inne rodziny Czupajłów, którzy również pochodzili z okolic Trok i Rudziszek. Tak więc rzeczywiście korzenie rodu czy klanu Czupałów prowadzą do dawnego kresowego województwa wileńskiego, w rejon powiatu trockiego.
Obecnie w Koszalinie,Sianowie i okolicy mieszka liczna grupa Czupajłów - ja wiem może nawet i 80 osób. Ich rodzice i dziadkowie byli pionierami i jednymi z pierwszych osadników na ziemi koszalińskiej i pomorskiej.

......................................................................
Mój Tata zawsze mi mówił, że nasza rodzina wywodzi się z Trok i Rudziszek. A Taty rodzice nazywali się Piotr Czupajłło  i Genowefa. Mieli siedmioro dzieci.
.....................................................................
Mój Dziadek - Szymon Czupajło (ur. się w 1885 r.) mieszkał w Drozdówce gmina Troki. Wraz ze swoim bratem Konstantym Czupajło wyjechali do Ameryki w 1910 roku (Pensylwania). Po 3 latach Szymon wrócił - Konstanty pozostał.
Dziadek Szymon ożenił się z Marią Rusowicz i mieszkali w Błotni (30 km od Drozdówki).
W 1946 Szymon wraz z dziećmi przeprowadził się do Polski. Wieś Niedbałki koło Ornety.
Dzieci Szymona to:
- Stanisława Czupajło, z mężem Edwardem Mieczkowskim - osiedlili się w Górze Śląskiej (woj. dolnośląskie)
- Stefania Czupajło, wyszła za mąż za Zenona Sosnowskiego, przenieśli się do Mingajn k. Ornety, do roku ok. 1970, a następnie do Oświęcimia.
- Witold Czupajło (moj tata) w latach pięćdziesiątych przeniósł się z rodziną w okolice Braniewa.
- Tomasz Czupajło pozostał w Błotni. Żyją tam jeszcze jego córki.

Mój ojciec nazywał się Witold Czupajło i urodził się w Rudziszkach-gmina Troki. Miał siostrę Genowefę, a ich ojciec nazywał się Michał, a matka Karolina. Mieszkali w Rudziszkach. Po wojnie ojciec z siostra osiedlili się w Sianowie.
.......................................................................
Moim pradziadkiem był Szymon Czupajło ur. w 1872 r., imienia prababci nie pamiętam, pochodził z okolic Trok i Rudziszek. Moja Babcia Bronisława Pawłowska z d.Czupajło była najstarszą córką Szymona /urodz.w 1901 r.zm w 1967 r./ Była siostrą Piotra Czupajło, Zofii Uzdawinis, Janiny Brundo- więcej imion rodzeństwa babci nie pamiętam,mimo ,że babcia mi bardzo dużo opowiadała o swoim rodzeństwie, latach spędzonych na Ziemi Wileńskiej. Babcia moja wyszła za Władysława Pawłowskiego / oficer policji - ofiara Katynia/ mieli 4 dzieci -syn Czesław, Edward- który z niewoli w Kassel wyjechał do USA /obydwaj już nie żyją oraz córkę Alicję i Henrykę.Moja mama Henryka jest najmłodszą córką babci Broni.Babcia z trójką dzieci po wojnie zamieszkała w Lubuskim, najpierw zamieszkała niedaleko Świebodzina, później w Iłowej Żagańskiej.Tak w kilku zdaniach wygląda moja przynależność do rodziny Czupajło.A jeszcze najważniejsze chyba, chcę się pochwalić, że mam zdjęcie mojego pradziadka Szymona Czupajło wykonane w 1906 roku w Wilnie w Zakładzie J.Chorowicza, podobne zdjęcie prababci widziałam u Cioci Janiny Brundo w Sianowie.
........................................................................
Mam na imię Wiktor,jestem wnukiem dziadka Szymona, synem Jana brata twojej babci Bronisławy, mam 66 lat.Żona Szymona miała na imię Kazimiera z domu Bronikowska, zmarła w 1926 roku w Rudziszkach. Dziadkowie mieli wiele dzieci : Bronisława (Pawłowska), Jan, Helena(Sieniawska), Janina (Winiarska),Zofia(Użdawinis),Stanisław, Piotr, Janina(Brundo). Sieniawska i Winiarska pozostały w Rudziszkach. Pozostali przyjechali w 1946 roku do Polski - Sianów, Elbląg, lubuskie. Dziadek zmarł w 1956 roku w Sianowie u syna Jana. Pochowany jest na cmentarzu w Sianowie we wspólnej mogile z moim ojcem Janem. Bardzo się cieszę z tych informacji, które przekazałaś. Wiedziałem o cioci Broni i jej synu Edwardzie, który był w USA. Nie wiedziałem, że wuj Władysław zginął w Katyniu. A zdjęcie dziadka z 1906 roku to cenna pamiątka.

                          Gejno.

Znalazłem ciekawy dokument. jest to certyfikat ( metryka) małżeństwa Hanny Gejno z USA,która w roku 1931 wzięła ślub z Earlem Walterem.



Ciekawa metryka...

Trafiła mi się ostatnio niewątpliwa gratka, jaką jest tekst metryki dotyczącej aktu małżeństwa Augustyna Strawińskiego z Agatą Moisiejute z roku 1859! Trochę trwało samo tłumaczenie, ale udało mi się. Oto przetłumaczona wersja tej metryki:


" Augustinas Stravinskas ( Augustyn Strawiński) i Agata Moisiejute wzięli ślub
 Stało się to w miejscowości Liđkiava trzynastego stycznia tysiąc osiemset pięćdziesiątego dziewiątego roku , o drugiej po południu.
Oświadczamy, że w obecności świadków -Vincentasa Stravinskasa, trzydzieści pięć lat, i Jurgisa Tanionisa, 29 lat, rolników zamieszkałych we wsi Barzdţiűnai,
ślub został zawarty w tym dniu.
Między Augustinasem Strawinskasem ( młodym robotnikiem rolnym) , ostatnim synem Antanasa i Agoty ( Agaty) z domu Černiauskaitë .
Małżonkowie Strawińscy urodzeni w Barzdţiűnai ( Bardziuny, Barciuny?), zamieszkali w Černiauskai ( Czerniowce?), powiat Sejny, mający 23 lata
a Agota Moisiejűtë (Agata Majsiej),
panną urodzoną w Vilkiautinis , córką Piotra i Ludwiki z domu Marcinonytë
Małżonkowie Majsiej są rolnikami zamieszkałymi w Vilkiautinis mający 18 lat, żyjący z rodzicami.
To małżeństwo było poprzedzone trzema zapowiedziami przedślubnymi- 23 października, 30 października i 6 listopada 1859 roku i zostało zawarte w kościele parafialnym w Lejpunach ( Leipalingis).
Ceremonia zawarcia małżeństwa była prowadzona przez księdza Vincentasa Đulcasa wikarego z Lidkiavy.
Podpis- ksiądz Bartliński
kościół w Lejpunach „

Jak każda metryka, tak i ta musi zostać zinterpretowana na nasz język, aby była bardziej zrozumiała. A więc Augustinas Strawinskas to Augustyn Strawiński, Agota na zapewne Agata, miejscowość Lidkiava to raczej będzie Liskiava, Barzdtiunai to zapewne Barciuny- wieś leżąca 6 km na północ od Lejpunów. Mam jeszcze problem z miejscowością Vilkiautinis, ale mam nadzieję i to rozszyfrować...

O Strawińskich wg Mary Strovink.

Pani Mary Strovink opublikowała sporej wielkości materiał dotyczący indeksów urodzeń i smierci osób o nazwisku Strawiński. Tekst jest z litewskimi nazwami, niestety, z powodu braku czasu, nie mogę na razie ich przetłumaczyć.
Stravinskaite, Agota Abt. 1844 Aft. 1864
Stravinskaite, Agota Abt. 1846 Aft. 1866
Stravinskaite, Agota 10 Dec 1860 Aft. 1885 Vilkiautinis, Lithuania
Stravinskaite, Antanina 08 Feb 1844 Aft. 1844 Barzdziunai, Lithuania
Stravinskaite, Antanina Abt. 1870 14 May 1871 Barzdziunai, LT
Stravinskaite, Antanina 25 Apr 1870 14 May 1871 Bardziunai, LT
Stravinskaite, Augustina Marijona 31 Aug 1867 Aft. 1867 Vilkiautinis, Lithuania
Stravinskaite, Elena Marijona 15 May 1842 Aft. 1842 Barzdžiunai, Lithuania
Stravinskaite, Gertruda Michalina 03 Mar 1874 06 Aug 1874 Vilkiautinis, Lithuania
Stravinskaite, Ieva 17 May 1871 Aft. 1871 Barzdziunai LT
Stravinskaite, Ieva Abt. 1876 02 Jan 1883 Leipalingis, LT
Stravinskaite, Juzefa 28 Jan 1869 Aft. 1887 Geninai, Lithuania Barzdžiunai, Lithuania
Stravinskaite, Karolina Abt. 1855 Aft. 1880 Barzdziunai, Lithuania
Stravinskaite, Kristina 27 Feb 1874 Aft. Feb 1874 Bardziunai, LT
Stravinskaite, Kristina Abt. Mar 1874 30 May 1874 Barzdziuni LT
Stravinskaite, Liucija Barbora 14 Dec 1814 Aft. 1814 Liepiskiai, Lithuania
Stravinskaite, Marcele Abt. 1850 Aft. 1870
Stravinskaite, Marijona1 27 Jun 1830 Aft. 1830 Bardziunai, LIthuania
Stravinskaite, Marijona2 30 May 1831 Aft. 1831 Liepiskiai, Lithuania
Stravinskaite, Marijona3 13 Nov 1868 19 May 1879 Barzdziunai, LT
Stravinskaite, Marijona4 22 Jun 1874 10 Jun 1875 Krzevine, LT
Stravinskaite, Marijona5 29 Jan 1866 Aft. 1887 Barzdziunai Barzdziunai, LT
Stravinskaite, Michalina Abt. 1860 Aft. 1878 Barzdžiunai, Lithuania
Stravinskaite, Michalina Abt. 1865 24 Aug 1879 Barzdziunai, LT
Stravinskaite, Morta 07 Dec 1823 Aft. 1823 Barzdziunai, Lithuania
Stravinskaite, Ona1 26 Jul 1834 Aft. 1857 Barzdziunai, Lithuania
Stravinskaite, Ona2 Abt. 1863 01 Feb 1865 Vilkiautinis, Lithuania
Stravinskaite, Ona3 22 Jun 1874 17 Oct 1874 Krzevine, LT
Stravinskaite, Paulina 18 Jan 1845 Aft. 1845 Barzdziunai, Lithuania
Stravinskaite, Petronele 06 Jun 1828 Aft. 1828 Liepiskiai, Lithuania
Stravinskaite, Petronele 19 Jul 1871 Aft. 1871 Bardziunai, LT
Stravinskaite, Pranciska Abt. 1852 Aft. 1872
Stravinskaite, Pranciska 08 Mar 1845 Aft. 1845 Barzdziunai, Lithuania
Stravinskaite, Rozalia Abt. 1849 Aft. 1872
Stravinskaite, Roze Abt. 1847 14 Nov 1866
Stravinskaite, Teofile 21 Sep 1872 26 Apr 1873 Vilkiautinis, Lithuania
Stravinskaite, Vladislava Abt. 1877 25 Feb 1883 Lt
Stravinskas, #1 spouse Jurgis Abt. 1821 Bef. 1858
Stravinskas, Adomas 08 Sep 1866 Aft. 1866 Barzdziunai, LT
Stravinskas, Ambraziejus 03 Dec 1844 Aft. 1844 Barzdziunai, Lithuania
Stravinskas, Andrius Abt. 1791 Bef. 1877
Stravinskas, Antanas 15 May 1827 Aft. 1827 Barzdziunai, Lihuania
Stravinskas, Antanas Abt. 1791 Aft. 1837
Stravinskas, Antanas 01 May 1864 Aft. Jun 1864
Stravinskas, Augustinas1 Abt. 1798 Aft. 1833 Kudrenai, Lithuania
Stravinskas, Augustinas2 Abt. 1815 Aft. 1835 Ricieliai, LT
Stravinskas, Augustinas3 Karolis10 Sep 1836 20 Aug 1902 Vilkiautinis, Lithuania Barzdziunai, Lith
Stravinskas, Baltramiejus 04 Aug 1874 Aft. 05 Aug 1874 Barzdziunai, LT
Stravinskas, Jokubas Abt. 1794 Aft. 1814
Stravinskas, Jonas1 Abt. 1779 Aft. 1799 Barzdžiunai, Lithuania
Stravinskas, Jonas2 22 May 1830 Aft. 1830 Barzdziunai, Lithuania
Stravinskas, Jonas3 Abt. 1862 17 Sep 1867
Stravinskas, Jonas4 31 Dec 1871 Aft. 1872 Barzdžiunai, Lithuania
Stravinskas, Jonas5 Bronislovas 15 Jun 1874 Aft. 16 Jun 1874 Bardziunai, LT
Stravinskas, Julinonas 27 Dec 1865 10 Apr 1866 Vilkiautinis, Lithuania
Stravinskas, Juozapas2 21 Jul 1868 Aft. 25 Jul 1868 Barzdziunai, LT
Stravinskas, Juozapas2 Abt. 1815 Aft. 1845
Stravinskas, Juozas Abt. 1879 26 May 1879
Stravinskas, Jurgis1 Abt. 1807 Aft. 1844
Stravinskas, Jurgis2 Abt. 1815 Aft. 1866
Stravinskas, Jurgis3 Abt. 1821 14 Nov 1877 Barzdžiunai, Lithuania Barzdziunai, Lithuania
Stravinskas, Jurgis4 14 Apr 1821 Aft. 1821 Barzdziunai, Lithuania
Stravinskas, Jurgis5 20 Apr 1835 Aft. 1835 Liepiskiai, Lithuania
Stravinskas, Jurgis6 Abt. 1884 09 Jun 1886
Stravinskas, Kajetonas 24 Jul 1875 29 Mar 1937 Vilkiautinis, Lithuania
Stravinskas, Karolina K wife Pr Abt. 1844 Aft. 1874
Stravinskas, Kazimieras1 Abt. 1816 25 Apr 1877
Stravinskas, Kazimieras2 Abt. 1820 Aft. 1842
Stravinskas, Konstantinas 30 Apr 1872 Aft. 30 Apr 1872 Barzdziunai, LT
Stravinskas, Kristina Stravinskaite Abt. 1793 29 Dec 1863
Stravinskas, Leonardas 08 Feb 1840 Aft. 1840 Jonionys, Lithuania
Stravinskas, Leonas Abt. 1835 Aft. 1874 Ricieliai, LT Ricieliani, Lithuania
Stravinskas, Magdalena Abt. 1820 Aft. 1844
Stravinskas, Marijona Abt. 1816 Aft. 1840
Stravinskas, Motiejus Abt. 27 Jan 1799 Aft. 1799 Barzdžiunai, Lithuania Prob Barzdžiunai, Lithuania
Stravinskas, Mykolas1 Abt. 1783 Aft. 1835
Stravinskas, Mykolas2 09 Apr 1837 Aft. 1837 Barzdziunai, Lithuania
Stravinskas, Mykolas3 Abt. 1864 Aft. 1886
Stravinskas, Mykolas4 26 Jan 1875 Aft. 1875 Barzdziunai, Lithuania
Stravinskas, Pranas 21 Mar 1870 20 Dec 1942 Vilkiautinis, Lithuania
Stravinskas, Pranas Abt. 1831 Aft. 1871
Stravinskas, Pranas Abt. 1834 Aft. 1874
Stravinskas, Pranciskus Abt. 1826 Aft. 1866
Stravinskas, Pranciskus 3 05 Apr 1866 Aft. 1866 Bardziunai, Lithuania
Stravinskas, Pranciskus 4 05 Oct 1864 Aft. 09 Oct 1864 Barzdziunai, LT
Stravinskas, Pranciskus1 03 Mar 1821 Aft. 1865 Barzdziunai, Lithuania
Stravinskas, Pranciskus2 26 Feb 1833 Aft. 1833 Barzdziunai, Lithuania
Stravinskas, Regina wife of Jonas Abt. 1779 Aft. 1799 Barzdžiunai, Lithuania
Stravinskas, Rozalija1 wife of Vicentas Abt. 1773 Aft. 1793
Stravinskas, Rozalija2 Abt. 1817 Aft. 1845
Stravinskas, Simonas 04 Oct 1833 04 Sep 1871 Liepiskiai, LT Kudrenai, Lithuania
Stravinskas, Stanislovas Abt. 1801 Aft. 1858
Stravinskas, Steponas Abt. 1818 Aft. 1840
Stravinskas, Steponas Abt. 1814 Aft. 1842
Stravinskas, Steponas1 Abt. 1807 Aft. 1857
Stravinskas, Steponas2 Abt. 1835 Aft. 1880 Barzdžiunai, Lithuania
Stravinskas, unk wife Steponas Abt. 1814 Aft. 1842
Stravinskas, Vicentas Abt. 1773 Aft. 1793
Stravinskas, Vicentas 04 Jan 1826 Aft. 1860 Barzdžiunai , Lithuania Barzdziunai, Lithuania
Stravinskas, Vicentas Abt. 1866 19 Jun 1879
Stravinskas, Vicentas Abt. 1848 Aft. 1868
Stravinskas, Vincentas Abt. 1823 Aft. 1858 Barzdžiunai, Lithuania
Stravinskas, Vladislovas1 26 Dec 1842 Aft. 1842 Barzdziunai, Lithuania
Stravinskas, Vladislovas2 Abt. 1845 07 Dec 1882
Subaciute, Ieva Abt. 1846 Aft. 1866
Subaciute, Paulina Abt. 1846 Aft. 1871
Svetuleviciate, Marijona Abt. 1828 06 Feb 1863 Vilkiautinis, LT
Svetulevicius, Jurgis Abt. 1808 Aft. 1828
Svitraite, Agota Abt. 1803 Aft. 1833
Svitraite, Rozalija Abt. 1832 Aft. 1878

Stravinskaite, Agota Abt. 1844 Aft. 1864
Stravinskaite, Agota Abt. 1846 Aft. 1866
Stravinskaite, Agota 10 Dec 1860 Aft. 1885 Vilkiautinis, Lithuania
Stravinskaite, Antanina 08 Feb 1844 Aft. 1844 Barzdziunai, Lithuania
Stravinskaite, Antanina Abt. 1870 14 May 1871 Barzdziunai, LT
Stravinskaite, Antanina 25 Apr 1870 14 May 1871 Bardziunai, LT
Stravinskaite, Augustina Marijona 31 Aug 1867 Aft. 1867 Vilkiautinis, Lithuania
Stravinskaite, Elena Marijona 15 May 1842 Aft. 1842 Barzdžiunai, Lithuania
Stravinskaite, Gertruda Michalina 03 Mar 1874 06 Aug 1874 Vilkiautinis, Lithuania
Stravinskaite, Ieva 17 May 1871 Aft. 1871 Barzdziunai LT
Stravinskaite, Ieva Abt. 1876 02 Jan 1883 Leipalingis, LT
Stravinskaite, Juzefa 28 Jan 1869 Aft. 1887 Geninai, Lithuania Barzdžiunai, Lithuania
Stravinskaite, Karolina Abt. 1855 Aft. 1880 Barzdziunai, Lithuania
Stravinskaite, Kristina 27 Feb 1874 Aft. Feb 1874 Bardziunai, LT
Stravinskaite, Kristina Abt. Mar 1874 30 May 1874 Barzdziuni LT
Stravinskaite, Liucija Barbora 14 Dec 1814 Aft. 1814 Liepiskiai, Lithuania
Stravinskaite, Marcele Abt. 1850 Aft. 1870
Stravinskaite, Marijona1 27 Jun 1830 Aft. 1830 Bardziunai, LIthuania
Stravinskaite, Marijona2 30 May 1831 Aft. 1831 Liepiskiai, Lithuania
Stravinskaite, Marijona3 13 Nov 1868 19 May 1879 Barzdziunai, LT
Stravinskaite, Marijona4 22 Jun 1874 10 Jun 1875 Krzevine, LT
Stravinskaite, Marijona5 29 Jan 1866 Aft. 1887 Barzdziunai Barzdziunai, LT
Stravinskaite, Michalina Abt. 1860 Aft. 1878 Barzdžiunai, Lithuania
Stravinskaite, Michalina Abt. 1865 24 Aug 1879 Barzdziunai, LT
Stravinskaite, Morta 07 Dec 1823 Aft. 1823 Barzdziunai, Lithuania
Stravinskaite, Ona1 26 Jul 1834 Aft. 1857 Barzdziunai, Lithuania
Stravinskaite, Ona2 Abt. 1863 01 Feb 1865 Vilkiautinis, Lithuania
Stravinskaite, Ona3 22 Jun 1874 17 Oct 1874 Krzevine, LT
Stravinskaite, Paulina 18 Jan 1845 Aft. 1845 Barzdziunai, Lithuania
Stravinskaite, Petronele 06 Jun 1828 Aft. 1828 Liepiskiai, Lithuania
Stravinskaite, Petronele 19 Jul 1871 Aft. 1871 Bardziunai, LT
Stravinskaite, Pranciska Abt. 1852 Aft. 1872
Stravinskaite, Pranciska 08 Mar 1845 Aft. 1845 Barzdziunai, Lithuania
Stravinskaite, Rozalia Abt. 1849 Aft. 1872
Stravinskaite, Roze Abt. 1847 14 Nov 1866
Stravinskaite, Teofile 21 Sep 1872 26 Apr 1873 Vilkiautinis, Lithuania
Stravinskaite, Vladislava Abt. 1877 25 Feb 1883 Lt
Stravinskas, #1 spouse Jurgis Abt. 1821 Bef. 1858
Stravinskas, Adomas 08 Sep 1866 Aft. 1866 Barzdziunai, LT
Stravinskas, Ambraziejus 03 Dec 1844 Aft. 1844 Barzdziunai, Lithuania
Stravinskas, Andrius Abt. 1791 Bef. 1877
Stravinskas, Antanas 15 May 1827 Aft. 1827 Barzdziunai, Lihuania
Stravinskas, Antanas Abt. 1791 Aft. 1837
Stravinskas, Antanas 01 May 1864 Aft. Jun 1864
Stravinskas, Augustinas1 Abt. 1798 Aft. 1833 Kudrenai, Lithuania
Stravinskas, Augustinas2 Abt. 1815 Aft. 1835 Ricieliai, LT
Stravinskas, Augustinas3 Karolis 10 Sep 1836 20 Aug 1902 Vilkiautinis, Lithuania Barzdziunai, Lithuania
Stravinskas, Baltramiejus 04 Aug 1874 Aft. 05 Aug 1874 Barzdziunai, LT
Stravinskas, Jokubas Abt. 1794 Aft. 1814
Stravinskas, Jonas1 Abt. 1779 Aft. 1799 Barzdžiunai, Lithuania
Stravinskas, Jonas2 22 May 1830 Aft. 1830 Barzdziunai, Lithuania
Stravinskas, Jonas3 Abt. 1862 17 Sep 1867
Stravinskas, Jonas4 31 Dec 1871 Aft. 1872 Barzdžiunai, Lithuania
Stravinskas, Jonas5 Bronislovas 15 Jun 1874 Aft. 16 Jun 1874 Bardziunai, LT
Stravinskas, Julinonas 27 Dec 1865 10 Apr 1866 Vilkiautinis, Lithuania
Stravinskas, Juozapas2 21 Jul 1868 Aft. 25 Jul 1868 Barzdziunai, LT
Stravinskas, Juozapas2 Abt. 1815 Aft. 1845
Stravinskas, Juozas Abt. 1879 26 May 1879
Stravinskas, Jurgis1 Abt. 1807 Aft. 1844
Stravinskas, Jurgis2 Abt. 1815 Aft. 1866
Stravinskas, Jurgis3 Abt. 1821 14 Nov 1877 Barzdžiunai, Lithuania Barzdziunai, Lithuania
Stravinskas, Jurgis4 14 Apr 1821 Aft. 1821 Barzdziunai, Lithuania
Stravinskas, Jurgis5 20 Apr 1835 Aft. 1835 Liepiskiai, Lithuania
Stravinskas, Jurgis6 Abt. 1884 09 Jun 1886
Stravinskas, Kajetonas 24 Jul 1875 29 Mar 1937 Vilkiautinis, Lithuania
Stravinskas, Karolina K wife Pr Abt. 1844 Aft. 1874
Stravinskas, Kazimieras1 Abt. 1816 25 Apr 1877
Stravinskas, Kazimieras2 Abt. 1820 Aft. 1842
Stravinskas, Konstantinas 30 Apr 1872 Aft. 30 Apr 1872 Barzdziunai, LT
Stravinskas, Kristina Stravinskaite Abt. 1793 29 Dec 1863
Stravinskas, Leonardas 08 Feb 1840 Aft. 1840 Jonionys, Lithuania
Stravinskas, Leonas Abt. 1835 Aft. 1874 Ricieliai, LT Ricieliani, Lithuania
Stravinskas, Magdalena Abt. 1820 Aft. 1844
Stravinskas, Marijona Abt. 1816 Aft. 1840
Stravinskas, Motiejus Abt. 27 Jan 1799 Aft. 1799 Barzdžiunai, Lithuania Prob Barzdžiunai, Lithuania
Stravinskas, Mykolas1 Abt. 1783 Aft. 1835
Stravinskas, Mykolas2 09 Apr 1837 Aft. 1837 Barzdziunai, Lithuania
Stravinskas, Mykolas3 Abt. 1864 Aft. 1886
Stravinskas, Mykolas4 26 Jan 1875 Aft. 1875 Barzdziunai, Lithuania
Stravinskas, Pranas 21 Mar 1870 20 Dec 1942 Vilkiautinis, Lithuania
Stravinskas, Pranas Abt. 1831 Aft. 1871
Stravinskas, Pranas Abt. 1834 Aft. 1874
Stravinskas, Pranciskus Abt. 1826 Aft. 1866
Stravinskas, Pranciskus 3 05 Apr 1866 Aft. 1866 Bardziunai, Lithuania
Stravinskas, Pranciskus 4 05 Oct 1864 Aft. 09 Oct 1864 Barzdziunai, LT
Stravinskas, Pranciskus1 03 Mar 1821 Aft. 1865 Barzdziunai, Lithuania
Stravinskas, Pranciskus2 26 Feb 1833 Aft. 1833 Barzdziunai, Lithuania
Stravinskas, Regina wife of Jonas Abt. 1779 Aft. 1799 Barzdžiunai, Lithuania
Stravinskas, Rozalija1 wife of Vicentas Abt. 1773 Aft. 1793
Stravinskas, Rozalija2 Abt. 1817 Aft. 1845
Stravinskas, Simonas 04 Oct 1833 04 Sep 1871 Liepiskiai, LT Kudrenai, Lithuania
Stravinskas, Stanislovas Abt. 1801 Aft. 1858
Stravinskas, Steponas Abt. 1818 Aft. 1840
Stravinskas, Steponas Abt. 1814 Aft. 1842
Stravinskas, Steponas1 Abt. 1807 Aft. 1857
Stravinskas, Steponas2 Abt. 1835 Aft. 1880 Barzdžiunai, Lithuania
Stravinskas, wife of Steponas Abt. 1814 Aft. 1842
Stravinskas, Vicentas Abt. 1773 Aft. 1793
Stravinskas, Vicentas 04 Jan 1826 Aft. 1860 Barzdžiunai , Lithuania Barzdziunai, Lithuania
Stravinskas, Vicentas Abt. 1866 19 Jun 1879
Stravinskas, Vicentas Abt. 1848 Aft. 1868
Stravinskas, Vincentas Abt. 1823 Aft. 1858 Barzdžiunai, Lithuania
Stravinskas, Vladislovas1 26 Dec 1842 Aft. 1842 Barzdziunai, Lithuania
Stravinskas, Vladislovas2 Abt. 1845 07 Dec 1882


Emigracja innych Strawińskich...

Przedstawiam listę osób z rodziny Strawińskich, którzy wyemigrowali do Ameryki na przełomie XIX i XX wieku.

Jozef Strawinski , robotnik, lat 24, mężczyzna, przypłynął na statku "Syberia" 20 kwietnia 1892 roku, ostatnie miejsce pobytu- Polska, zamieszkał w Bostonie.

Paul ( Paweł Strawiński), robotnik lat 30, przypłynął na statku "Columbia" 9 maja 1891 roku, ostatnie miejsce pobytu- Suwałki, przybył do Petersbourg.

Wincenty Strawiński, robotnik, lat 30, przypłynął na statku " Aller 13 grudnia 1895 r., ostatnie miejsce pobytu- nieznane ( Rosja), przybył do Scranton.

Kazimir ( Kazimierz) Strawiński, robotnik, lat 37, przypłynął na statku " Waesland" 15 czerwca 1893 roku, ostatnie miejsce pobytu- nieznane, przybył do - USA.

Piotr Strawiński, piekarz, lat 29, przypłynął na statku " Rhynland" 10 czerwca 1880 roku, ostatnie miejsce pobytu- Niemcy, przybył do- USA.




Nie tylko my szukamy Strawińskich...


Napisała do mnie Pani Anna zza granicy, która również poszukuje informacji o Strawińskich. Oto niektóre fakty, które przedstawiła i prośba o pomoc w poszukiwaniach:


"Ostatnim właścicielem Nakryszek na Litwie był Jan Strawinski, który ożenił się z Aliną z domu Montwill.  Mieli dwoje dzieci. Zofia Stanisława - urodzona w Dyneburgu 8/1912 i syna Aleksandra, urodzony w 1914?. W1936/7r Zofia wyszła zamąż za Andrzeja Bronisława, najstarszego z pięciorga dzieci Bronisława i Marii z domu Jazdrewskiej, Gutowski herbu Ciolek, z majątku Jasionna koło Blaszek woj. Sieradz.
Jan i Alina Strawińscy przeszli przez Rosję i razem z gen.Andersem dostali się do Bejrutu, gdzie Jan Strawiński zmarł w 1945r.  Alina Strawińska dostała się do Londynu, Anglia, gdzie zmarła w 1965r. 
Zofia Strawińska Gutowska znalazła się w Warszawie podczas wojny i uciekła przez zieloną granicę w 1945r.  aby się dołączyć do swojego męża- Andrzeja, który od 1939-1945r.  był  w obozie w Niemczech.
Aleksander był w wojsku i walczył pod Monte Casino i po wojnie również  znalazł się w Londynie.  Umarł w 1965?r. w Londynie, był kawalerem i bezdzietnym.
Andrzej i Zofia Gutowscy też przyjechali do Anglii w 1947r. i po roku pobytu w Londynie, wyjechali do Walii, gdzie mieli mała farme i prowadzili pensjonat w sezonie letnim.
Andrzej i Zofia mieli dwoje dzieci-Anna Zofia urodzona 9/1947 i Jan Andrzej urodzony 7/1949. Zofia zmarła w Stanach Zjednoczonych-bardzo tragicznie-w 9/1974 a Andrzej zmarł w Londynie w 8/1991.
Anna wyjechała do Kanady w 1970 r, wyszła zamąż za Mariana Nowakowskiego, ktory zmienił nazwisko na Norman, i mają jednego syna - Alexandra Jana urodzonego w 1982r.  Marian zmarł w 1985r.
Jan również  wyjechał do Kanady, jest żonaty, ale bezdzietny.
Proszę Pana- piszę to Panu, bo ja jestem Anną Zofią Norman z domu Gutowską,  wnuczką Jana i Aliny Strawińskich. Bardzo mało wiem  o rodzinie moich dziadków i dalszej rodzinie-Montwill itd. i będąc obecnie w Polsce weszłam na internet, aby zobaczyć, czy coś jest tam pisane o Dziadkach i trafiłam na Pana artykuł.  Mam nadzieję, ze Pan się nie gniewa na mnie, ale tak chcę odnaleźć moje korzenie, że każde pismo odnośnie  Strawinskich  bardzo mnie  interesuje. 
Wiem, że gdzie stała Mirowszczyzna, najczęściej wspominana jako dom rodzinny przez moją Mamę, podobno jest park nazwany Parkiem Strawińskich. Nigdy nie byłam w tych stronach, bo dopiero w 1986r. po raz pierwszy przyjechalam do Polski i teraz od 2002r przyjeżdżam co rok w tym okresie."


O pochodzeniu nazwiska Niewieras.


Фамилия Неверa образована от имени собственного и относится к распространенному типу украинских фамилий.

Основой фамилии Неверa послужило мирское имя Невера. Некрестильное имя Невера происходит от глагола «верить» с помощью отрицательной приставки «не-». Скорее всего, это имя выполняло так называемую «охранительную» функцию и использовалось в качестве оберега. Согласно обычаю, существовавшему у славян, подобные имена присваивались детям с целью отвращения злых сил. Для того чтобы не искушать судьбу и отвести зло, детям давались имена со значением прямо противоположным тому, что ожидали или желали для них родители. В данном случае, надеясь иметь верующего, доверчивого ребенка, родители назвали его Неверой.

Согласно другой, менее правдоподобной версии, в основе этой фамилии лежит прозвище Невера, которое могли дать неверующему человеку, не посещавшему церковные службы. Не исключено, что это прозвище получил подозрительный, осторожный, недоверчивый человек.

Чередование гласных о/а стало результатом исторических процессов, происходивших в ходе развития языка.

В «Ономастиконе» академика С. Б. Веселовского упоминаются: дворянин митрополита Алексея Невер Бармин (середина XIV века); подьячий Истома Демидов-Неверов (1569 год); Невер Григорьевич Апраксин; Невер Тимохин Заворов (1545 год); дьяк царя Михаила Михаил Неверов.

Tłumaczenie ( za Google):
Nazwa Neverov uformowany z prawidłową nazwą i odnosi się do wspólnego typu ukraińskiego nazwisk.

Podstawą nazwiska Nevera było świeckie nazwisko, co  jest niepoprawne. Nevera Nekrestilnoje nazwa pochodzi od czasownika "wierzyć" z negatywnym przedrostkiem "nie". Raczej służył jako nazwa tzw ochronnej "funkcji i był używany jako talizman. Zgodnie ze zwyczajem, który istniał wśród Słowian, podobnie jak nazwiska dzieci zostały przypisane do obrzydzenia złej siły. Aby nie kusić losu i podejmuje złe, dzieci otrzymały imiona o wartości przeciwnej do oczekiwanego jakie  chciał dla swoich rodziców. W tym przypadku, chcąc być wierny, ufając dziecku, rodzice nazywali ją źle.

Według innej, mniej prawdopodobna wersja, oparta na tej rodziny to pseudonim Nevers, które mogłyby dać niewierzącego człowieka, który nie brał udziału w nabożeństwach. Jest możliwe, że to przezwisko było podejrzane, ostrożny, nieufny ludzie.

Przemienność samogłosek / jest wynikiem procesów historycznych, które miały miejsce w trakcie rozwoju języka.

W "Onomastikon" akademik SB Veselovsky wymienił: szlachcica z Metropolitan Alexis Nevera Barmin (poł. XIV w.), urzędnik Nevera (1569) Nigdy nie Apraksin G., Nevera Timokhin Zavora (1545), urzędnik cara Michaiła Michaiła Nevera ( Neverow).




Metryki Strawińskich z Lejpunów i Wilkonosów!

Nareszcie dotarliśmy do metryk z Lejpunów i Wilkonosów. Stało się tak dzięki uprzejmości naszych kolegów z Litwy, którzy na stronie e-paveldas opublikowali metryki od XVII wieku aż do lat 30-tych XX wieku!
Mamy wielki problem z odczytaniem niektórych zapisów, ale powoli wspólnymi siłami będziemy to robić.
Oto pierwsze interpretacje skanów. Na początek tekst z 1849 roku:

"
Działo się to we wsi koscielnej Lejpunach dnia siedemnastego stycznia 1849 roku o godzinie dwunastej , w pełni stawili się Benedykt Strawiński lat 29 i Jan Strawiński lat 36 liczący, obaj we wsi Wiłkonostry zamieszkali i zaswiadczyli, że w dniu szesnastym bieżącego miesiąca o godzinie pierwszej w południe umarła Agata Strawińska we wsi Wiłkonostrach zamieszkała, miesięcy trzy licząca , córka Benedykta i Anny małżonków z Wiłkonostrów. Po przekonaniu sie o zgonie Strawińskiej, akt ten stawającym przeczytany został, z których pierwszy jest ojcem zmarłej, przez nas podpisany został, gdyz stawający pisać nie umieją.
Xiądz Xavery Druznowski, proboszcz lejpuński legitymujący aktów stanu cywilnego
".


Akt z 1869 roku:

"
Działo się to we wsi kościelnej Lejpunach dnia szóstego czerwca 1869 roku o godzinie dziewiątej z rana stawał Andrzej Strawiński wyrobnik lat dwadzieścia siedm i Szeskonaus gospodarz lat czterdzieści siedm mający, we wsi Wiłkonostry zamieszkali, oswiadczyli, że w dniu piątym bieżącego miesiąca o godzinie siódmej z rana umarł Maciej Strawiński we wsi Wiłkonostrach zamieszkały lat trzy mający, urodzony z Andrzeja i Krystyny z Jackowskich, małżonków Strawińskich.
Po przekonaniu sie naocznie o zejściu Macieja Strawińskiego akt ten stawającym przeczytany został, z których pierwszy jest ojcem zmarłego, przez nas podpisany został. stawający zas pisac nie umieją.
Xiądz Xavery Druznowski, proboszcz lejpuńki, legitymujący aktów stanu cywilnego
"



Zapis z 1852 roku:


"
W dniu dzisiejszym ( data nieczyt.) zostało zawarte religijne małżeństwo między Andrzejem Strawińskim gospodarzem z Wiłkonostrów, synem Jakóba i Heleny z domu Morajciów , już nieżyjącymi a panną Ewą- córką Michała i Katarzyny ( nazwisko nieczyt.)..."

Zanim uporam się z odczytaniem pozostałych zapisów przedstawiam indeksy metryk z tych ksiąg, dotyczących rodziny Strawińskich:


Juozefas Stravinskas
ur. 14.02.1885 syn Jonasa Stravinskasa
Albina Navieraite
ur. 21.12.1894 w Vilkininkai

Konstantas Stravinskas ur. 02.06.1896w Vilkininkai, syn Petrasa Stravinskasa i Pauliny Kraużeliute
Antonina Kabuznieras (?) córka Vincentasa i Marianny



Jurgis Bankietas
ur. 18.04.1898 Ona Stravinskaite ur. 08.07.1895





Ignatas Stravinskas
Mikalina Turgiute
( Turgelis) ur. 08.07.1895



Aleksandras Stravinskas ur. 14.05. 1904
Angele Litumavienite
ur. 06.05.1902 - ślub w Wiłkonostrach




Ignatas Pilvelis ur. 09.10.1898
Bronisława Navieraite ur. 15.12.1907 córka Juozefasa Navieraite i Veroniki Loperliute




Viktoras Stravinskas ur. 23.03.1903 w Wiłkonostry syn Porylasa (?) i Agaty z d. Kuleżnik
Marijanna Vyśniauskaite
( Wisniewska) ur. 26.12.1905 córka Szymona i Pauliny



Kolejne zapisy:


Antanas  Stravinskas
Serafina Petrauskiute


Zygmuntas Janukovicius
ur. 30.09.1900
Konstantina Neveraite
ur. 24.11.1901 córka Konstantasa Neverasa i Ireny Stravinskaite

Juozefas Gastautas

Anastazja
( Stanisława) Stravinskaite ur.18.12.1905 córka Ignatasa i Agaty

Petras Stravinskas
ur. 17.07.1902 syn Nykolasa i Roze z d. Bark....
Elżbieta Mizeriak
( Mizeras)

Juozas Stravinskas
ur. 25.01.1902 syn Szymona i Marii Vierckaite
Ona Jurkonyk
ur. 31.09.1905

Juozas Stravinskas
lat 66 syn Mykolasa i Elżbiety z domu Kviedomoviciute
Marijanna Janemkiene
lat 49 ( księga z roku 1928)

Antanas Stravinskas
ur. 05.02.1905 syn Vincentasa i Rozalii Keisiute
Józefa Urbanaite
ur. 07.03.1910 córka Jonasa Urbanasa

Strawiński Andrzej

Petronella Sabaczówna
- zapis z roku 1854

Andrzej Strawiński
Krystyna Sadowska
- zapis z roku 1859

Augustyn Strawiński

Karolina Matulewicz
- zapis z roku 1959

Józef Strawiński

Regina Radziukinówna
- zapis z roku 1859

Tomasz Strawiński
Katarzyna
Krawczukówna  - zapis z roku 1861



Kazimieras Semenas
ur. 1892
Rozalia Stravinskaite
ur. 26.10.1902 córka Juozefasa i Elżbiety z d. Pitreliute (?)

Victoras Kviatkauskas
( Kwiatkowski) ur. 19.10.1902
Rozalia Navieraite
ur. 07.06.1895 córka Mykolasa Navierasa i Ireny Siemianiuk

Adolfas Makaravicius

Paulina Stravinskaite
ur. 26.03.1896