Wiedziałem, że w Samarze na początku XX wieku była spora ilość tam zesłanych Polaków, ale nie tylko zesłanych. Niektórzy znaleźli się tam w poszukiwaniu pracy i lepszego życia. Ale przeglądając księgi z polskiej parafii w tym mieście ( była taka) trafiłem na bardzo dużo zapisów dotyczących narodzin dzieci, których rodzice pochodzili z Suwalszczyzny czy rejonu Wileńskiego.
Wybrałem zaledwie kilka takich przykładów, jest ich o wiele więcej. Niestety, z braku czasu prezentuję chociaż te kilka przykładów wraz z krótkim opisem.
Metryka chrztu Anieli Mickiewicz urodzonej 20 lutego 1916 roku we wsi Dubowej, córki włościan wileńskiej guberni, powiatu trockiego i gminy Wysoki Dwór, Piotra Mickiewicza i Marianny Rutkowskiej.
Metryka chrztu Anny Parmonik ur. 17 czerwca 1916 roku, córki włościan wileńskiej guberni powiatu trockiego i gminy Orany, Andrzeja Parmonika i Moniki Balciunas.
Metryka chrztu Bolesława Brożuka, ur. 7 marca 1916 roku, syna włościan suwalskiej guberni powiatu augustowskiego i gminy Ładno, Stanisława Brożuka i Aleksandry Burak.
Metryka chrztu Jadwigi Turczyńskiej, ur. 20 marca 1916 roku, córki mieszczanina miasta Sejny w suwalskiej guberni, Bolesława Turczyńskiego i Ewy Kryszpin.
Liczne urodzenia osób w roku 1916, których rodzice pochodzili z Suwalszczyzny to efekt planowej polityki carskiej ewakuacji wojennej ludności z tych terenów czyli tzw. bieżeństwo. Większość potem wróciła na Suwalszczyznę w latach 1918-19. Polaków musiało być tam naprawdę dużo, były nawet polskie szkoły tworzone przez Centralny Komitet Obywatelski Królestwa Polskiego w Rosji, wydawano polskie świadectwa z tych szkół.
OdpowiedzUsuń