niedziela, 30 czerwca 2024

Michalina Gejno.

 Szczęśliwym trafem udało się odnaleźć od dawna poszukiwana metrykę chrztu Michaliny Gejno. Wiedzieliśmy, że urodziła się ona w Oranach ( lit. Varena), ale był problem z odnalezieniem. Wreszcie to się udało. Oto ten dokument.


Oto treść tej metryki:

"Dnia 22 września 1891 roku w orańskim rzymsko-katolickim kościele parafialnym ochrzczono dziecko imieniem Michalina przez księdza W. Wołłowicza z zachowaniem wszelkich sakramentów, włościan Jakuba Gejno syna Jana i Marcjanny z domu Alukonis córki Jana, małżonków Gejno, córka urodzona dnia 14 września bieżącego roku w mieście Orany w tejże parafii i gminie, rodzicami chrzestnymi byli: włościanie Maciej Użdowieles? i Marianna Matulewicz."

Bardzo szybko pojawiły się kolejne informacje. Udało się znaleźć nieznane nam wcześniej rodzeństwo Michaliny. Otóż 14 sierpnia 1893 roku w Oranach urodził się Jan Gejno. Oto jego metryka chrztu.


"Dnia 17 sierpnia 1893 roku w orańskim filialnym rzymsko-katolickim kościele  ochrzczono dziecko imieniem Jan przez księdza W. Wołłowicza z zachowaniem wszelkich sakramentów, włościan Jakuba Gejno syna Jakuba i Marcjanny z domu Alukonis córki Jana, małżonków Gejno, syn urodzony dnia 14 sierpnia bieżącego roku w obozach przy mieście Orany w tejże parafii i gminie, rodzicami chrzestnymi byli: włościanie Aleksander Milinowicz i Wiktoria Raczkowska".

Kolejnym bratem Michaliny okazał się Mateusz Gejno urodzony w 1895 roku.


"Dnia 1 października 1895 roku w orańskim filialnym rzymsko-katolickim kościele  ochrzczono dziecko imieniem Mateusz przez księdza Władysława Wołłowicza z zachowaniem wszelkich sakramentów, włościan Jakuba Gejno syna Jakuba i Marcjanny z domu Alukonis córki Jana, małżonków Gejno, syn urodzony dnia 28 września bieżącego roku w obozach przy mieście Orany w tejże parafii i gminie, rodzicami chrzestnymi byli: włościanie Kazimierz Szyłański i Marianna Balukonis".

W toku dalszych poszukiwań odkryliśmy, że bratem Jakuba Gejno ( ojca Michaliny) był Wincenty Gejno.  Urodzony około 1861 roku. Nie wiemy dokładnie kiedy, ale ożenił się z Katarzyną Kozłowską. Według naszej wiedzy miał z nią czworo dzieci:

Mariannę urodzoną w 1889 roku, Joannę urodzoną w 1891 roku, Władysława urodzonego w 1892 roku i Melanię urodzoną w 1896 roku. Niestety, Katarzyna zmarła młodo, gdyż w wieku 35 lat umarła z powodu nieokreślonego zapalenia.


Katarzyna Gejno z domu Kozłowska zmarła w wieku 35 lat z powodu zapalenia we wsi Gudełki dnia 16 lutego 1901 roku, pozostawił męża Wincentego Gejno.

10 czerwca tego samego roku, czyli 1901, Wincenty Gejno wziął ślub z Józefą Rusiecką w kościele nowotrockim. Oto ta metryka.



Ślubu udzielił ksiądz Kaczyński. Oto najważniejsze fakty z tego dokumentu: pan młody Wincenty Gejno, wdowiec lat 40 mający zamieszkały w folwarku Gudełki, syn Jana i Ewy Mackiewicz z panną Józefą Rusiecką lat 22, zamieszkałą w Chorażyszkach w parafii nowotrockiej, córką Ludwika i Anny Bachanowicz, świadkami byli: Aleksander Mickiewicz i Józef Abucewicz.

Mamy na razie sprzeczne informacje odnośnie imienia ojca Jakuba- w jednych dokumentach jest to Jan, w innych z kolei Jakub. Wydaje się, że to tylko zwykła pomyłka osoby wypisującej metryki.



sobota, 22 czerwca 2024

100 000 wyświetleń!

 Nasz blog przekroczył właśnie liczbę stu tysięcy wyświetleń! To niebagatelna liczba, zwłaszcza biorąc pod uwagę niszową tematykę bloga. Jak wiecie, zaczęło się skromnie i tak na dobra sprawę, miał to być blog jedynie o genealogii rodziny Strawińskich i rodzin pokrewnych. Ostatecznie doszło do tego, że stał się swoistym bankiem informacji na temat genealogii różnych rodzin z terenu Litwy i Suwalszczyzny. To bardzo dobrze, że odwiedzają nas Czytelnicy z różnych okolic, nie tylko z Polski czy Litwy, ale także i zza oceanu. To motywuje nas do dalszej wytężonej pracy.

Dziękujemy za każde odwiedziny i pozostawienie swego śladu choćby w komentarzach czy prośbach o kontakt. A my z Małgosią dalej robimy swoje!

sobota, 1 czerwca 2024

Kapłani ukarani przez carską Rosję.

 Wśród setek kapłanów ukaranych przez rosyjskie władze carskie w latach 1861-1915, znajdujemy także duszpasterzy zarządzających znanymi nam parafiami. Oto tylko niektóre z zapisów pochodzących z opracowania " Bojownicy kapłani za sprawę Kościoła i Ojczyzny w latach 1861-1915" autorstwa Pawła Franciszka Kubickiego z 1933 roku.


Ksiądz Czepulewicz z seminarium diecezjalnego w Sejnach, ukarany za wypowiadanie prawosławnego.


Ksiądz Katyll z Serejów ukarany karą 50 rubli.


Ksiądz Bałtruszajtys z parafii w Wiejsiejach, ukarany za rzekome poniżanie w kazaniach osób wyznania prawosławnego.


Ksiądz Smoleński, wikary z parafii Wiejsieje, za to, że odprawił nabożeństwo bez zezwolenia stosownych władz.


Ksiądz Ruszyński z Kopciowa, za to, że wykonywał posługi kapłańskie osobie prawosławnej.


Ksiądz Zienius z parafii Lejpuny, ukarany kara 50 rubli za niedostosowanie się do zarządzeń władz policyjnych.

Jak widzimy powyżej, władze carskie karały kapłanów za wydawałoby się, błahe czyny. Jednakże w przypadku recydywy, kary były o wiele surowsze. Np. zesłaniem na Syberię. Takich przypadków było wiele.