niedziela, 30 czerwca 2024

Michalina Gejno.

 Szczęśliwym trafem udało się odnaleźć od dawna poszukiwana metrykę chrztu Michaliny Gejno. Wiedzieliśmy, że urodziła się ona w Oranach ( lit. Varena), ale był problem z odnalezieniem. Wreszcie to się udało. Oto ten dokument.


Oto treść tej metryki:

"Dnia 22 września 1891 roku w orańskim rzymsko-katolickim kościele parafialnym ochrzczono dziecko imieniem Michalina przez księdza W. Wołłowicza z zachowaniem wszelkich sakramentów, włościan Jakuba Gejno syna Jana i Marcjanny z domu Alukonis córki Jana, małżonków Gejno, córka urodzona dnia 14 września bieżącego roku w mieście Orany w tejże parafii i gminie, rodzicami chrzestnymi byli: włościanie Maciej Użdowieles? i Marianna Matulewicz."

Bardzo szybko pojawiły się kolejne informacje. Udało się znaleźć nieznane nam wcześniej rodzeństwo Michaliny. Otóż 14 sierpnia 1893 roku w Oranach urodził się Jan Gejno. Oto jego metryka chrztu.


"Dnia 17 sierpnia 1893 roku w orańskim filialnym rzymsko-katolickim kościele  ochrzczono dziecko imieniem Jan przez księdza W. Wołłowicza z zachowaniem wszelkich sakramentów, włościan Jakuba Gejno syna Jakuba i Marcjanny z domu Alukonis córki Jana, małżonków Gejno, syn urodzony dnia 14 sierpnia bieżącego roku w obozach przy mieście Orany w tejże parafii i gminie, rodzicami chrzestnymi byli: włościanie Aleksander Milinowicz i Wiktoria Raczkowska".

Kolejnym bratem Michaliny okazał się Mateusz Gejno urodzony w 1895 roku.


"Dnia 1 października 1895 roku w orańskim filialnym rzymsko-katolickim kościele  ochrzczono dziecko imieniem Mateusz przez księdza Władysława Wołłowicza z zachowaniem wszelkich sakramentów, włościan Jakuba Gejno syna Jakuba i Marcjanny z domu Alukonis córki Jana, małżonków Gejno, syn urodzony dnia 28 września bieżącego roku w obozach przy mieście Orany w tejże parafii i gminie, rodzicami chrzestnymi byli: włościanie Kazimierz Szyłański i Marianna Balukonis".

W toku dalszych poszukiwań odkryliśmy, że bratem Jakuba Gejno ( ojca Michaliny) był Wincenty Gejno.  Urodzony około 1861 roku. Nie wiemy dokładnie kiedy, ale ożenił się z Katarzyną Kozłowską. Według naszej wiedzy miał z nią czworo dzieci:

Mariannę urodzoną w 1889 roku, Joannę urodzoną w 1891 roku, Władysława urodzonego w 1892 roku i Melanię urodzoną w 1896 roku. Niestety, Katarzyna zmarła młodo, gdyż w wieku 35 lat umarła z powodu nieokreślonego zapalenia.


Katarzyna Gejno z domu Kozłowska zmarła w wieku 35 lat z powodu zapalenia we wsi Gudełki dnia 16 lutego 1901 roku, pozostawił męża Wincentego Gejno.

10 czerwca tego samego roku, czyli 1901, Wincenty Gejno wziął ślub z Józefą Rusiecką w kościele nowotrockim. Oto ta metryka.



Ślubu udzielił ksiądz Kaczyński. Oto najważniejsze fakty z tego dokumentu: pan młody Wincenty Gejno, wdowiec lat 40 mający zamieszkały w folwarku Gudełki, syn Jana i Ewy Mackiewicz z panną Józefą Rusiecką lat 22, zamieszkałą w Chorażyszkach w parafii nowotrockiej, córką Ludwika i Anny Bachanowicz, świadkami byli: Aleksander Mickiewicz i Józef Abucewicz.

Mamy na razie sprzeczne informacje odnośnie imienia ojca Jakuba- w jednych dokumentach jest to Jan, w innych z kolei Jakub. Wydaje się, że to tylko zwykła pomyłka osoby wypisującej metryki.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz