sobota, 5 stycznia 2019

XIX- wieczne metryki rodziny Kulesz i Klimanis.

Tym razem robimy ukłon w stronę przodków zaprzyjaźnionego z nami Jeffa Kulesusa. Jakis czas temu wspominaliśmy o pokrewieństwie jego przodków z przodkami Małgorzaty.
Pozstanowiliśmy więc zrobić zestawienie metryk urodzenia z XIX wieku, które dotyczą rodzin Klimanis i Kulesz z Długiej Wsi i z Lejpunów.

Metryka urodzenia Ewy Teresy Klimanis, córki Andrzeja Klimanisa i Rozalii z Kieyruków (?), urodzonej 9 października 1814 roku o godzinie ósmej rano.

Metryka urodzenia Marianny Kulesz, córki Stanisława Kulesza i Agaty z Zylanisów, urodzonej 27 czerwca 1814 roku o godzinie 9 rano, rodzicami chrzestnymi byli Wincenty Kulesz i Marianna Buczanis.
Zatrzymajmy się przy tej metryce- otóż wiemy już, że Stanisław Kulesz urodził się prawdopodobnie w 1789 roku a Agata Zylanis w roku 1786. Kim był Wincenty Kulesz? Być może bratem Stanisława.

Metryka urodzenia Agaty Kulesz, córki Franciszka Kulesza lat 30 mającego i Katarzyny z domu Piotrowskiej lat 30, która urodziła się 2 sierpnia 1851 roku w Lejpunach. Rodzicami chrzestnymi byli Jan Baziuk i Rozalia Litwinowicz.
( na podstawie tej metryki wiemy już, że Franciszek Kulesz urodził się prawdopodobnie w roku 1821 a Katarzyna również w tym samym roku)Metryka urodzenia Apolonii Klimanis, córki Adama Klimanisa lat 40 i Wiktorii z Wejksznarów ( Wejksznisów) lat 30, która urodziła się 7 kwietnia 1850 roku w Długiej Wsi, rodzicami chrzestnymi byli Bartłomiej Wiśniewski i Teresa Buczanis.


Metryka urodzenia Bartłomieja Klimanisa, syna Macieja Klimanisa lat 44 i Wiktorii z domu Buczanis lat 30, urodzonego 16 sierpnia 1851 roku w Długiej Wsi, rodzicami chrzestnymi byli Józef Szymonanis i Anna Nowicka.Metryka urodzenia Marty Klimanis, córki Macieja Klimanisa lat 45 i Wiktorii z Buczanisów lat 26, urodzonej 26 września 1853 roku w Długiej Wsi, rodzicami chrzestnymi byli Adam Graużalis i Marta Szymonanis.
( krótka uwaga: Marta wg tej metryki była siostrą Bartłomieja; jest nieścisłość jeśli chodzi o wiek rodziców)
Metryka urodzenia Wiktorii Klimanis, córki Adama Klimanisa lat 40 i Wiktorii z domu Wejksznar lat 38, urodzonej 18 sierpnia 1854 roku w Długiej Wsi, rodzicami chrzestnymi byli Wincenty Sawulanis i Wiktoria Makulanis.
( wynika z tego, że Wiktoria była młodszą siostrą  Apolonii ur. w 1850 r.)Metryka urodzenia Adama Klimanisa, syna Macieja Klimanisa lat 43 i Wiktorii z Buczanisów lat 37, urodzonego 13 lipca 1856 roku w Długiej Wsi, rodzicami chrzestnymi byli Maciej Mularczyk i Marianna Klimanis.
( jak widzimy, w metrykach panowała dowolność w podawaniu wieku rodziców)


Metryka urodzenia Antoniego Kulesza, syna Augustyna lat 32 i Agaty Trejzgiel lat 24, który urodził się w Lejpunach 21 maja 1857 roku, rodzicami chrzestnymi byli Tomasz Szerksznis i Rozalia Kulesza.Metryka urodzenia Macieja Kulesza, syna Franciszka Kuleszy lat 40 i Katarzyny Piotrowskiej lat 30, urodzonego w Lejpunach 15 lutego 1857 roku, rodzicami chrzestnymi byli Antoni Kulesz i Wiktoria Mikielanis.
( wynika z tego, że Maciej był młodszym bratem agaty ur. w 1851 r., był jeszcze Hipolit ur. w 1859 r.)


Metryka zgonu Andrzeja Klimanisa, syna Macieja i Marianny z Giełażewskich, zmarł w Długiej Wsi 8 kwietnia 1835 roku w wieku lat 61 ( ur. w r. 1764 )


Metryka zgonu Michała Klimanisa, syna Macieja i Marianny z Giełażewskich, zmarł w Długiej Wsi 4 stycznia 1835 roku w wieku 45 lat ( ur. w 1790 r.).
Wynika z tego, że obaj bracia zmarli w ciągu kilku miesięcy tego samego roku.

Metryka ta potraktowana trochę jako ciekawostka- jest to metryka urodzenia Anny Mikielanis, córki Szymona i Rozalii, urodzonej 19 lipca 1786 roku, jako rodzice chrzestni wymienieni są Józef Zylanis ( Josephus Zilanis) i Magdalena Matulewiczowa.. Być może Józef Zylanis był ojcem Agaty Zylanis ur. w 1786 roku.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz