wtorek, 31 grudnia 2024

Szczęśliwego Nowego Roku!

 Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy wszystkiego najlepszego w Nowym Roku!


Su naujaisiais metais!

    Happy New Year!

        С Новым Годом!




poniedziałek, 23 grudnia 2024

Ciekawy akt ślubu.

 Pozostając przy tematyce ksiąg metrykalnych z parafii Sereje, odkryłem taką oto nietypową metrykę ślubu. Ale może najpierw sama metryka.


Ślub zawarto 7 lutego 1854 roku w Serejach. Ciekawy jest opis nowożeńców, a zwłaszcza to skąd pochodzili. Otóż najpierw pan młody- Stanisław Zydler w mieście Serejach zamieszkały, syn Ludwika i Marianny z Gajewskich, obywateli miasta Radziejowa w powiecie Kujawskim a urodzony w mieście Bakałarzewie, lat 19 liczący, panna młoda- Hortensja Leszczyńska, córka Imci Panów Andrzeja i ( brak imienia matki) z Radziwiłowiczów, małżonków Leszczyńskich, dziedziców części na Okolicy Cybulach i w Cybulach zamieszkałych, lat 18 liczącą. Ciekawe co przyciągnęło Stanisława Zydlera w tak odległe strony? To juz pewnie pozostanie zagadką...

Wesołych Świąt!

 Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy Wam, aby ten wyjątkowy czas był chwilą zatrzymania i refleksji nad tym, co najważniejsze. Niech Święta przyniosą Wam spokój ducha, harmonię w sercu i radość z bycia blisko z najbliższymi. Pamiętajmy, że prawdziwe bogactwo kryje się w relacjach i wspólnych chwilach, a miłość i dobroć, którymi się dzielimy, wracają do nas ze zdwojoną siłą. Oby nadchodzący Nowy Rok obfitował w zdrowie, pomyślność i realizację najważniejszych marzeń.



niedziela, 22 grudnia 2024

115-letnia kobieta?

 Kolejny przykład długowiecznej osoby sprzed lat. Osobna sprawa to czy wierzyć czy też nie?


Dnia 16 marca 1849 roku zmarła w folwarku Ginczany w parafii serejskiej o północy Katarzyna Grodzicka, wdowa po Regencie Okręgowym, lat sto piętnaście licząca!

Nie wiem czy wierzyć temu zapisowi. 115 lat? Niestety, nie mamy jak tego zweryfikować. Musiałaby urodzić się około 1734 roku, a tych lat raczej nie znajdziemy w archiwach.

Wiadomo, że ta sprawa nie dawała mi spokoju, dlatego też postanowiłem drążyć ten temat na ile się da. W Genetece znalazłem metrykę zgonu prawdopodobnie syna wspomnianej Katarzyny Grodzickiej. Jej syn Franciszek Grodzicki zmarł w wieku 28 lat w roku 1832.


Dziwne, że przy spisywaniu aktu zgonu nie ma rodziców Franciszka, Józefa i Katarzyny Grodzickich. Z aktu wynika, że Franciszek urodził się około 1804 roku. Tak więc raczej niemożliwe aby jego matka Katarzyna urodziła go w wieku około 70 lat! Oczywiście nie mam pewności że to ta Katarzyna, ale raczej wszystko się zgadza- stan społeczny, miejscowość, nawet świadkowie to miejscowa śmietanka. Zobaczymy czy uda się jeszcze cokolwiek odnaleźć o tej rodzinie. Czas pokaże.

Trudno cokolwiek znaleźć. Znalazłem jedynie taki komunikat z Dziennika Urzędowego z 1833 roku.



sobota, 21 grudnia 2024

Węgrzy w Serejach?

 To prawda, że dzięki genealogii poznajemy nieznana nam wcześniej historię regionu. Tak jest w tym szczególnym przypadku. Oto metryka zgonu węgierskiego kupca z miasta Sereje.


Zmarłym był Jan Lango, kupiec z Królestwa Węgierskiego z Dóbr Bistrziska w powiecie tharoczyńskim, syn Andrzeja i Anny z Hroszków, zmarł 12 kwietnia 1848 roku w Szpitalu Katolickim w Serejach, pozostawił żonę Marię z Andrazdów. Być może same nazwiska czy nazwy brzmiały inaczej, gdyż widać że zostały spolszczone na potrzeby metryki.

czwartek, 19 grudnia 2024

Dylematy indeksacji.

 Tym razem mamy kolejny galimatias związany z radosną twórczością osób wypisujących dawne metryki.

Oto przed nami dwie metryki chrztu dziecka o imieniu Maciej, urodzonego w Awiżańcach w parafii Sereje w grudniu 1845 roku i w...lutym 1846 roku! Ale najpierw przedstawię obie metryki.


W tym akcie Maciej Bagdziun urodził się 28 grudnia 1845 roku we wsi Awiżańce, jako syn Macieja Bagdziuna lat 40 i jego żony Justyny Karmazyn lat 30.


W drugim akcie Maciej Bagdziun urodził się dnia 1 lutego 1846 roku w Awiżańcach, jako syn Macieja Bagdziuna lat 40 i jego żony Justyny z Karmazynów lat 36. 

Jedyna różnica między tymi aktami- w pierwszym akcie są wymienieni inni świadkowie niż w drugim. 

Teraz podstawowe pytanie, zwłaszcza do naszych Czytelników- który z tych aktów jest prawidłowy i dlaczego powstał taki błąd bez odpowiedniej adnotacji władz kościelnych. Co o tym myślicie?


poniedziałek, 9 grudnia 2024

Bronisław Witkowski.

 Wracamy do osoby Bronisława Witkowskiego i jego żony Rozalii. Udało się znaleźć dokument naturalizacyjny Bronisława z 1932 roku.


Napisano w nim, że Bronisław Witkowski miał 44 lata, z zawodu był maszynistą. Miał niebieskie oczy, brązowe włosy, ważył 160 funtów, czyli około 80 kilogramów, urodzony 13 stycznia 1888 roku w Wilnie. Ożenił się w Lawrence w stanie Massachusettes dnia 9 lutego 1908 roku z Rozalią Kulesz urodzoną 10 sierpnia 1889 roku w Suwałkach, jak to określono. Mieszkał tam od czerwca 1906 roku. Do dnia 29 września 1924 roku miał z Rozalią następujące dzieci: William ur. 1910, Jennie ur. 1914, Albina ur. 1916. William i Jennie urodzili się w Lawrence a Albina w Wilford. Cenną pamiątką jest też własnoręczny podpis Bronisława.

Wydawało się nam, że sprawę Rozalii Witkowskiej mamy już rozwikłaną, a tu okazało się, że mamy problem z jej mężem Bronisławem Witkowskim. Nie ułatwiały nam tego dokumenty z Ameryki, bardzo mało precyzyjne. Np. w powyższym dokumencie podano, że Bronisław urodził się w Wilnie 13 stycznia 1888 roku. W kolejnym dokumencie, też z Ameryki, karcie rejestracyjnej, podano datę urodzenia 2 lutego 1888 roku w miejscowości Doboreske na Litwie.


Możecie porównać podpisy na obu dokumentów. Na pewno są podobne . Stąd mam pewność, że to właściwy Bronisław Witkowski. Znalazłem też dokument świadczący o tym, że Bronisław wyjechał do Ameryki przez Anglii.


Wypłynął z portu w Liverpoolu 29 kwietnia 1905 roku do Nowego Jorku. Z Rozalią wziął ślub prawdopodobnie w 1908 roku. Niestety, na razie nie mamy aktu ślubu. Mamy za to metrykę zgonu ich syna o imieniu Albin.


Zmarł 5 września 1909 roku w wieku zaledwie 10 miesięcy na cholerę. Teraz pora na najważniejszy chyba dokument, co do którego nie mamy 100 % pewności, ale zakładamy, że to właściwa metryka chrztu Bronisława.


Według tej metryki, Bronisław Witkowski urodził się we wsi Drublany w parafii Szyrwinty dnia 18 stycznia 1887 roku, jako syn Wincentego Witkowskiego i jego żony Agaty ze Skorubskich ( lub Skorupskich), rodzicami chrzestnymi byli: Ignacy Misielis i Aniela Święcicka.

Mamy metryki chrztu rodzeństwa Bronisława. Najpierw Marianna Witkowska urodzona w 1889 roku.


Marianna Witkowska urodziła się 1 czerwca 1889 roku we wsi Dowboryszki w parafii Szyrwinty,  jako córka Wincentego Witkowskiego i jego żony Agaty z domu Skorubskiej, rodzicami chrzestnymi byli: Kazimierz Dykas i Zofia Pietrowska, żona Jerzego.

Dalej był jeszcze Jerzy Witkowski urodzony w 1891 roku.


Jerzy Witkowski urodził się 14 kwietnia 1891 roku także we wsi Dowboryszki,  jako syn Wincentego Witkowskiego i Agaty Skorubskiej, rodzicami chrzestnymi byli: Jan Zybal i Elżbieta Kirkowa, żona Konstantego.

Na razie znalazłem dwoje rodzeństwa Bronisława. Być może znajdziemy jeszcze innych. 

Poniżej prezentuję mapkę tych okolic gdzie są obie miejscowości, gdzie urodziły się dzieci Witkowskich. Wynika z tego, że tylko Bronisław urodził się w Drublanach, ale już Jerzy i Marianna w Dowboryszkach. Obie osady dzieliła niewielka odległość, co widać na załączonej mapie.


Kolejna osoba z tej rodziny to Anna Witkowska urodzona w 1895 roku.


Anna Witkowska urodziła się 26 lipca 1895 roku we wsi Dowboryszki, jako córka Wincentego Witkowskiego i Agaty Skorubskiej, rodzicami chrzestnymi byli: Antoni Święcicki i Teofila Szybekis, żona Ludwika. Duża wartością tej metryki jest to, że znamy rodziców obojga małżonków. Ojcem Wincentego był Maciej a Agaty- Antoni.

Dzięki pomocy naszego amerykańskiego przyjaciela Stephena, mamy zapis o ślubie Bronisława z Rozalią. Oto on.


Ślub odbył się jak widzimy w 1908 roku, zgodnie z tym co wcześniej przypuszczaliśmy.