sobota, 1 lipca 2023

Strawiński czy Trawiński?

 Ten temat już kiedyś pojawił się na naszym blogu. Postanowiłem jednak sprawdzić czy tylko w parafii lejpuńskiej była taka błędna zamiana Strawińskich na Trawińskich i na odwrót. 

Najpierw jednak wyjaśnijmy skąd taki błąd? Według naszych przypuszczeń to niedopatrzenie wyniknęło z tego, że kiedyś ludzie byli niepiśmienni i skryba bądź ksiądz wypisujący metrykę usłyszał odpowiedź, że dana osoba jest ze Strawińskich, a usłyszał Trawińskich i tak tez wpisał. Zauważmy jeden fakt, że do roku 1848 ( przynajmniej w Lejpunach) pisano Trawiński. Znamienne jest to, że właśnie w roku 1848 spotykamy Strawińskich we wsi Jaskiszki, także w Wilkonostrach, ale też w tych samych Wilkonostrach spotkałem Trawińskich. Jednak już od 1849 roku nie ma nigdzie Trawińskich, są wyłącznie Strawińscy.

Zobaczmy teraz jak to wygląda w pobliskim Kopciowie, bo tam też występowali Trawińscy i Strawińscy. Tutaj sytuacja wyglądała trochę inaczej, gdyż występowały oba nazwiska naprzemiennie. I tak od roku 1810 do 1825 występowali Strawińscy. Jednak w roku 1825 spotykamy Jana Trawińskiego, także Marcina Trawińskiego. Z kolei w 1828 roku odnotowany jest zgon Kazimierza Trawińskiego, zgłoszony przez  Nikodema Trawińskiego lat 42 w Juszkańcach. W 1826 roku jest zapis o urodzeniu Wiktorii Trawińskiej. W tym samym 1826 roku spotykamy metrykę zgonu Marianny Trawińskiej z Juszkańców, córki Ambrożego Trawińskiego.


Także w 1826 roku znajdujemy zgon Dominika Trawińskiego, lat 70, syna Stanisława i Rozalii Trawińskich. 


Myślę, że tylko te przykłady pozwalają nam sugerować, że akurat w tej parafii brakowało konsekwencji proboszczowi. Wpisywał nazwisko tak jak mu pasowało: raz Trawiński, innym razem znów Strawiński.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz