Kończy się rok 2018. Jaki był dla nas, czyli dla autorów tego bloga? Myślę, że był co najmniej ekscytujący. Był pełen niespodzianek ( tych genealogicznych, jak i rodzinnych).
Nadchodzący Nowy Rok to dobra okazja do podsumowania wydarzeń na naszym blogu, a było ich całkiem sporo. A więc, przeżyjmy to jeszcze raz!
W marcu opublikowaliśmy kolejne metryki Strawińskich nie tylko z Wilkonostrów, ale i z innych miejscowości, np. z Długiej Wsi. Np. metryka urodzenia Piotra Strawińskiego, urodzonego 19 czerwca 1859 roku
we wsi Długa Wieś w parafii Lejpuny, syna Jana Strawińskiego i
Franciszki z Niedzińskich, rodzicami chrzestnymi byli Adam Strawiński i
Franciszka Mikielanisówna.
Opublikowaliśmy też chyba najstarszą metrykę związaną z rodziną Strawińskich, a raczej Trawińskich . Figuruje tutaj jako matka chrzestna Christina Trawinskówna ( Krystyna Trawińska) . Metryka pochodzi z 1787 roku!
W kwietniu nawiązaliśmy kontakt z Jeffem Kulesus z USA, który tak jak i my, miał w swej rodzinie Strawińskich i Kuleszów. Na początku nic nie wskazywało na pokrewieństwo, ale o tym później. Trzymajmy się chronologii.
W lipcu opublikowaliśmy kilka metryk XVIII- wiecznych z Wilkonostrów, wśród nich np. metryka urodzenia Michała Trawińskiego, ur. 25.04.1791 roku, syna
Krzysztofa i Katarzyny Trawińskich. Rodzicami chrzestnymi byli
Stanisław Mizer i Katarzyna Trawińska.
Tak samo w lipcu umieściłem kilka materiałów archiwalnych o mieszkańcach tej
osady, którzy utrzymywali poprzez różne datki, swą parafię w
Kruklankach. Przeszukując bogate źródła olsztyńskiego archiwum znalazłem
kolejne takie perełki. Tym razem wraz z nazwiskami konkretnych
mieszkańców Boćwinki (wtedy Neu Freudenthal), którzy ofiarowali datki
na różne cele w tej parafii.
Jednak bezprzecznie najważniejszym wydarzeniem roku była ponowna wizyta Małgorzaty na Litwie. Tym razem bardzo konkretna i niezwykle owocna. Sensacją było zobaczenie domu ( właściwie jego resztek), gdzie urodziła się Michalina Strawińska i jej ojciec.
Do tego doszła wizyta na cmentarzu, w kościele i nade wszystko spotkanie z rodziną...
Kolejną sensacją było znalezienie metryki urodzenia Rozalii Witkowskiej! Okazało się, że urodziła się w 1883 roku w ...Wilkonostrach, a my z Małgorzatą szukaliśmy jej w Lejpunach lub jeszcze dalej! Później poznaliśmy metrykę urodzenia jej matki- Heleny z domu...Strawińskiej.
W listopadzie opublikowaliśmy chyba najwięcej dokumentów dotyczących powiązań Rozalii ze Strawińskimi, Kuleszami i z rodziną wspomnianego już Jeffa Kulesus.
W
roku 2018 na jednej z grup genealogicznych napotykamy na pana Jeffa
Kulesusa. Poszukiwał on swoich krewnych na Litwie. Po wnikliwym
przestudiowaniu metryk z Lejpun okazało się, iż jest on prawnukiem
wspomnianego przez nas na początku Hipolita Kuleszy, który to był
bratem Antoniego Kuleszy i stryjem naszej tajemniczej Rozalii . I koło się zamknęło, bo okazało się, że Jeff, któremu pomagaliśmy w szukaniu przodków, ma przodków wspólnych z przodkami Małgorzaty!
Fotografia Jeffa z żoną Ami.
Następną listopadową niespodzianką było odkrycie, że brat Krzysztofa Niewierasa- Feliks, urodzony 22 sierpnia 1884 roku w Zwirżdenach, 14 kwietnia 1928 roku na statku "Sierra Cordoba" przybył do portu Montevideo w Urugwaju! No i tu trochę nam się zapętliło, gdyż ślad po Feliksie się urywa. Szukamy więc w Urugwaju. Nie tracimy nadziei .
I ostatnie wieści, właściwie od tego powinniśmy zacząć ten przegląd- 8 stycznia tego roku w Gatineau w Kanadzie, w wieku 90 lat zmarła Pani Anna Strawińska- Marty. Jak wiecie była ona autorką dramatycznych w swej
wymowie, wspomnień z jej zesłania do Kazachstanu i o brawurowej ucieczce
stamtąd. To dzięki niej mieliśmy wiele opisów losów rodziny Strawińskich
jak i samych Wodnik, gdzie mieszkali.
Trochę zaniedbaliśmy rodzinę Gejno i Czupajło ( Niewieras trochę mniej) , ale staramy się to nadrobić, co nie jest takie proste!
Cieszymy się niezmiernie, że nasz blog pomimo tak niszowej tematyki, ma sporą oglądalność. To tym bardziej motywuje nas do dalszej wytężonej pracy kolejny już, siódmy rok!
Chcielibyśmy złożyć najserdeczniejsze życzenia noworoczne wszystkim naszym Czytelnikom- tym z Polski i Litwy, ale i również z USA czy Urugwaju lub Argentyny, bo i tam nas też czytają!
Życzymy Wam w Nowym Roku samych sukcesów ( nie tylko genealogicznych), spełnienia najskrytszych marzeń, dużo zdrowia i wytrwałości w mozole poszukiwań swych przodków!
Strony
- Strona główna
- Trawińscy, Strawińscy, Graużalis?
- Ciekawostki historyczne...
- Wspomnienia pani Anny Strawińskiej- Marty.
- Wsie i miasteczka na Litwie bliskie naszemu sercu...
- Rodzina Czupajło.
- O Lejpunach i Wilkonostrach.
- Bobrownik.
- Zasłyszane, zapisane...
- Fotografie od naszych przyjaciół.
- Nagrobki Strawińskich na Litwie i nie tylko...
- Inni Strawińscy.
- Przydatne informacje.
- Wyprawa na Litwę.
- Boćwinka - Neu Freudenthal
- Kosiorek- Koschorreck.
- Kruklanki.
- Szyłele.
- Teczki dowodowe.
- Genealogia rodziny Bogdanowicz.
- Inni Bogdanowiczowie.
- Genealogia rodziny Pieczul.
- Wojlanis- Jeski
- Wyprawa do Lejpunów i Kopciowa.
- Uroki indeksacji.
- O autorach tego bloga.
- Rosyjskie metryki z Lejpun.
- Przekaż 1,5 % podatku!
poniedziałek, 31 grudnia 2018
czwartek, 27 grudnia 2018
Zbieramy kolejne metryki.
Jak zapewne wszystkim wiadomo, genealogia przypomina trochę pracę detektywa. Często trzeba zbierać sporo materiałów porównawczych, nieraz niepotrzebnych, co okazuje się po jakimś czasie. Tak jest i z naszymi badaniami. Aby cokolwiek znaleźć trzeba zbierać dziesiątki, setki materiałów, aby to potem przesiać i wyłonić akurat te, które są nam przydatne. Okazuje się często, że to co dla nas nie ma wartości, dla innych jest skarbem! Nieraz prezentowaliśmy metryki z Wilkonostrów niedotyczące akurat Strawińskich, ale zapewniam Was, metryki te przydadzą się osobom poszukującym innych nazwisk i mają szanse je u nas znaleźć.
Po tym przydługim wstępie chciałbym przedstawić Wam kolejne metryki osób o nazwiskach nas niezmiernie interesujących, czyli Niewieras i Gejno . Być może okaże się za jakiś czas, że to krewni naszych Niewierasów bądź Gejnów...
Metryka zgonu Jerzego Gejno. Lejpuny, dnia 18 kwietnia 1875 roku, w wieku lat 70 zmarł Jerzy Gejno, pozostawiając żonę Mariannę z domu Baziuk. ( metryka mało czytelna)
Metryka zgonu Józefa Gejno zmarłego dnia 15.06.1875 roku w wieku 40 lat ( bardzo mało czytelna)
25 lutego 1875 roku , urodził się Kazimierz Niewiera, syn Jakuba i Rozalii w Zwirżdenach.
Metryka zgonu Ewy Niewiery: 5 maja 1874 roku w Zwirżdenach zmarło dziecko o imieniu Ewa w wieku 3 miesięcy od gorączki, córka Jakuba i Rozalii Niewierów .
Metryka zgonu Ewy Niewiery: 23 lipca 1874 roku we wsi Rakoncie ( Rakucie?) zmarła Ewa Niewiera, lat 62, 3 tygodnie przed śmiercią była u spowiedzi, wdowa po mężu Adamie.
Metryka zgonu Jana Niewiery: 9 kwietnia 1874 roku, we wsi Zwirżdeny zmarło w wieku 7 lat dziecko o imieniu Jan od krupy, syn Jakuba i Rozalii.
Metryka zgonu Adama Balukonisa: 8 września 1874 roku we wsi Zwirżdeny zmarło dziecko w wieku 4 lat o imieniu Adam, syn Jana i Heleny z domu Sejlis.
Nasz spory sukces- mamy wreszcie poszukiwaną od dawna metrykę urodzenia Krzysztofa Niewierasa. Faktycznie urodził się on w 1892 roku a nie jak sądziliśmy, około 1885 roku. Urodził się dokładnie 9 listopada 1892 roku z rodziców Tomasza i Marii z domu Balkus. Zastanawiające jest tylko to, że w momencie urodzenia Krzysztofa, jego ojciec miał już 54 lata. Dopóki nie znajdziemy metryki ślubu bądź urodzenia Marii Balkus, to nie dowiemy się w jakim wieku mogła urodzić swe dzieci. Być może było tak, że była znacznie młodsza od swego męża.
Wcale nie mniejsza sensacja! Otóż okazało się, że Tomasz i Maria mieli jeszcze jedno dziecko, być może najmłodsze. Znalazłem metrykę zgonu Marii Niewieras, córki Tomasza i Marii z domu Balkus, które zmarło w wieku 6 miesięcy dnia 19 grudnia 1898 roku z powodu kokluszu we wsi Zwirżdeny, pochowane dnia 22.12.1898 roku na miejscowym cmentarzu.
Kolejna perełka! To jeszcze nie koniec dzieci Tomasza i Marii Balkus! "Odkryłem" następne - jest to ich syn Adam, urodzony 7 września 1889 roku w Zwirżdenach syn Tomasza I Marii z domu Balkus, rodzicami chrzestnymi byli: Maciej Malinowski i Katarzyna Balkus ( być może siostra Marii).
Metryka zgonu Anieli Niewieras córki Jonasa. I tu pojawia się problem. Zmarła w roku 1936 w Zwirżdenach 7 stycznia 1936, w wieku 80 lat ( czyli urodziła się w roku 1856), pozostawiła córki- Teofilę i Anielę. Córka Jonasa, pochowana w Zwirżdenach.
Kolejna metryka- metryka zgonu Agaty Nevierene, 80- letniej wdowy, która zmarła 21 sierpnia 1926 r. we wsi Uzukalniai, w pobliżu Daugiai w rejonie Alytus. Jej panieńskie nazwisko brzmiało Arbacauskas. Wynika z tego, że urodziła się w 1846 roku.
Kolejne metryki Niewierasów ( Niewierów) z parafii Daugi. Może tak być, że część z tych osób będzie spowinowacona z rodziną Krzysztofa Niewierasa.
Urszula Niewiera ur. w 1886 roku w Zwirżdenach jako córka Krzysztofa i Marii z Trunców. Nie mogła być więc siostrą Krzysztofa.
Metryka urodzenia Szymona Niewiery, syna Szymona i Marianny, ur. w 1843 r.
Metryka urodzenia Macieja Niewiery, syna Michała i Marianny z Czejków, ur. w Arciunach.
Metryka urodzenia Jakuba Niewiery, syna Krzysztofa i Katarzyny z Mojczyków, ur. w 1843 r.
Metryka zgonu Andrzeja Niewierasa, męża Ludwiki z domu Wojtkiewicz, który pozostawił synów Piotra i Jana i córkę Elżbietę, zmarł 29.09.1899 roku w wieku 66 lat.
Metryka urodzenia Agaty Niewiery, córki Tomasza i Marianny z domu Balkus, ur. 5.01.1882 r. w Zwirżdenach. Rodzicami chrzestnymi byli Józef Płytnik i Ewa Niewierowa.Wszystko na to wskazuje, że była siostrą Krzysztofa.
Metryka urodzenia Anieli Niewiery, córki Jakuba i Rozalii z domu Płytnik, ur. 27.03.1882 w Zwrżdenach. Być może Rozalia Płytnik była siostrą Józefa, ojca chrzestnego Agaty Niewiery .
Metryka urodzenia Elżbiety Niewiery, córki Andrzeja i Ludwiki z domu Wojciukiewicz, ur. 6.11.1883.
Metryka urodzenia Józefa Niewiery, syna Jakuba i Agaty z domu Garbaczewskiej, ur. 17.06.1884 r.
Metryka urodzenia Moniki Niewiery, córki Adama i Apolonii z domu Grehsler, ur. 1883 w Rymiańcach.
Metryka urodzenia Tomasza Niewiery, syna Jana i Katarzyny:
"Dnia 16.10.1844 roku w Daugowskim Kościele Parafialnym ochrzczono niemowlę o imieniu Adam, pracowitych Jana i Katarzyny z Dulów Niewierów, urodzonego dnia 16 października 1844 roku w tejże parafii. Trzymali do chrztu pracowici Krzysztof Trunca z Ewą Goniawą Jakóba małżonką. "
Metryka zgonu Tomasza Niewierasa ( ojca Krzysztofa Niewierasa), syna Jonasa i Katriny ( Katarzyny) z domu Duliute, zmarł 19.12.1918 roku w Zwirżdenach w wieku 80 lat.
Kim był wspomniany powyżej Tomasz Niewiera, to już wiemy. Był ojcem Krzysztofa Niewierasa. Spróbujemy teraz znaleźć coś o matce Krzysztofa- Katarzynie z domu Duliute ( pisanej też jako Dulius lub Dul).
Tymczasem prezentujemy metrykę urodzenia pewnej osoby z tej rodziny. Jest to Jan Dulis, syn Krzysztofa i Marianny Diegiesiównej, urodzony 8 maja 1809 roku w Zwirżdenach. Rodzicami chrzestnymi byli Adam Diegiesiun ( Degieś?) i Krystyna Balukoniówna ( Balukonis?) ze wsi Zwirżdany. Kim mógł być ów Jan? Możemy na razie tylko gdybać. Być może był dziadkiem Katarzyny Dulis, na pewno nie ojcem.
Po tym przydługim wstępie chciałbym przedstawić Wam kolejne metryki osób o nazwiskach nas niezmiernie interesujących, czyli Niewieras i Gejno . Być może okaże się za jakiś czas, że to krewni naszych Niewierasów bądź Gejnów...
Metryka zgonu Jerzego Gejno. Lejpuny, dnia 18 kwietnia 1875 roku, w wieku lat 70 zmarł Jerzy Gejno, pozostawiając żonę Mariannę z domu Baziuk. ( metryka mało czytelna)
Metryka zgonu Józefa Gejno zmarłego dnia 15.06.1875 roku w wieku 40 lat ( bardzo mało czytelna)
25 lutego 1875 roku , urodził się Kazimierz Niewiera, syn Jakuba i Rozalii w Zwirżdenach.
Metryka zgonu Ewy Niewiery: 5 maja 1874 roku w Zwirżdenach zmarło dziecko o imieniu Ewa w wieku 3 miesięcy od gorączki, córka Jakuba i Rozalii Niewierów .
Metryka zgonu Ewy Niewiery: 23 lipca 1874 roku we wsi Rakoncie ( Rakucie?) zmarła Ewa Niewiera, lat 62, 3 tygodnie przed śmiercią była u spowiedzi, wdowa po mężu Adamie.
Metryka zgonu Jana Niewiery: 9 kwietnia 1874 roku, we wsi Zwirżdeny zmarło w wieku 7 lat dziecko o imieniu Jan od krupy, syn Jakuba i Rozalii.
Metryka zgonu Adama Balukonisa: 8 września 1874 roku we wsi Zwirżdeny zmarło dziecko w wieku 4 lat o imieniu Adam, syn Jana i Heleny z domu Sejlis.
Wcale nie mniejsza sensacja! Otóż okazało się, że Tomasz i Maria mieli jeszcze jedno dziecko, być może najmłodsze. Znalazłem metrykę zgonu Marii Niewieras, córki Tomasza i Marii z domu Balkus, które zmarło w wieku 6 miesięcy dnia 19 grudnia 1898 roku z powodu kokluszu we wsi Zwirżdeny, pochowane dnia 22.12.1898 roku na miejscowym cmentarzu.
Kolejna perełka! To jeszcze nie koniec dzieci Tomasza i Marii Balkus! "Odkryłem" następne - jest to ich syn Adam, urodzony 7 września 1889 roku w Zwirżdenach syn Tomasza I Marii z domu Balkus, rodzicami chrzestnymi byli: Maciej Malinowski i Katarzyna Balkus ( być może siostra Marii).
Metryka zgonu Anieli Niewieras córki Jonasa. I tu pojawia się problem. Zmarła w roku 1936 w Zwirżdenach 7 stycznia 1936, w wieku 80 lat ( czyli urodziła się w roku 1856), pozostawiła córki- Teofilę i Anielę. Córka Jonasa, pochowana w Zwirżdenach.
Kolejna metryka- metryka zgonu Agaty Nevierene, 80- letniej wdowy, która zmarła 21 sierpnia 1926 r. we wsi Uzukalniai, w pobliżu Daugiai w rejonie Alytus. Jej panieńskie nazwisko brzmiało Arbacauskas. Wynika z tego, że urodziła się w 1846 roku.
Kolejne metryki Niewierasów ( Niewierów) z parafii Daugi. Może tak być, że część z tych osób będzie spowinowacona z rodziną Krzysztofa Niewierasa.
Urszula Niewiera ur. w 1886 roku w Zwirżdenach jako córka Krzysztofa i Marii z Trunców. Nie mogła być więc siostrą Krzysztofa.
Metryka urodzenia Szymona Niewiery, syna Szymona i Marianny, ur. w 1843 r.
Metryka urodzenia Macieja Niewiery, syna Michała i Marianny z Czejków, ur. w Arciunach.
Metryka urodzenia Jakuba Niewiery, syna Krzysztofa i Katarzyny z Mojczyków, ur. w 1843 r.
Metryka zgonu Andrzeja Niewierasa, męża Ludwiki z domu Wojtkiewicz, który pozostawił synów Piotra i Jana i córkę Elżbietę, zmarł 29.09.1899 roku w wieku 66 lat.
Metryka urodzenia Agaty Niewiery, córki Tomasza i Marianny z domu Balkus, ur. 5.01.1882 r. w Zwirżdenach. Rodzicami chrzestnymi byli Józef Płytnik i Ewa Niewierowa.Wszystko na to wskazuje, że była siostrą Krzysztofa.
Metryka urodzenia Anieli Niewiery, córki Jakuba i Rozalii z domu Płytnik, ur. 27.03.1882 w Zwrżdenach. Być może Rozalia Płytnik była siostrą Józefa, ojca chrzestnego Agaty Niewiery .
Metryka urodzenia Elżbiety Niewiery, córki Andrzeja i Ludwiki z domu Wojciukiewicz, ur. 6.11.1883.
Metryka urodzenia Józefa Niewiery, syna Jakuba i Agaty z domu Garbaczewskiej, ur. 17.06.1884 r.
Metryka urodzenia Moniki Niewiery, córki Adama i Apolonii z domu Grehsler, ur. 1883 w Rymiańcach.
Metryka urodzenia Tomasza Niewiery, syna Jana i Katarzyny:
"Dnia 16.10.1844 roku w Daugowskim Kościele Parafialnym ochrzczono niemowlę o imieniu Adam, pracowitych Jana i Katarzyny z Dulów Niewierów, urodzonego dnia 16 października 1844 roku w tejże parafii. Trzymali do chrztu pracowici Krzysztof Trunca z Ewą Goniawą Jakóba małżonką. "
Metryka zgonu Tomasza Niewierasa ( ojca Krzysztofa Niewierasa), syna Jonasa i Katriny ( Katarzyny) z domu Duliute, zmarł 19.12.1918 roku w Zwirżdenach w wieku 80 lat.
Kim był wspomniany powyżej Tomasz Niewiera, to już wiemy. Był ojcem Krzysztofa Niewierasa. Spróbujemy teraz znaleźć coś o matce Krzysztofa- Katarzynie z domu Duliute ( pisanej też jako Dulius lub Dul).
Tymczasem prezentujemy metrykę urodzenia pewnej osoby z tej rodziny. Jest to Jan Dulis, syn Krzysztofa i Marianny Diegiesiównej, urodzony 8 maja 1809 roku w Zwirżdenach. Rodzicami chrzestnymi byli Adam Diegiesiun ( Degieś?) i Krystyna Balukoniówna ( Balukonis?) ze wsi Zwirżdany. Kim mógł być ów Jan? Możemy na razie tylko gdybać. Być może był dziadkiem Katarzyny Dulis, na pewno nie ojcem.
Smutna wiadomość.
Otrzymałem z dużym opóźnieniem przykrą wiadomość o śmierci Pani Anny Strawińskiej - Marty.
Wiadomość ta tym bardziej mnie przygnębiła, gdyż z Panią Anną
utrzymywałem kontakt . Jak wiecie była ona autorką dramatycznych w swej
wymowie, wspomnień z jej zesłania do Kazachstanu i o brawurowej ucieczce
stamtąd. To dzięki niej miałem wiele opisów losów rodziny Strawińskich
jak i samych Wodnik.
Pani Strawińska zmarła 8 stycznia tego roku w Gatineau koło Montrealu w wieku 90 lat. Była żoną zmarłego już Gastona Louisa Marty'ego i córką zmarłego Edwarda Strawińskiego i zmarłej Olgi Cieńskiej. Pozostawiła w żałobie swojego jedynego syna Gastona Marty'ego; siostrzenicę Hankę Anszperger; swojego kuzyna Tadeusza Cieńskiego oraz wielu kuzynów i przyjaciół.
Uroczystości pogrzebowe odbyły się w środę 17 stycznia 2018 r. o godz. 11.00 w kościele St-Pierre Chanel przy 17 rue des Groseillers w Gatineau (sektor Hull).
Pani Strawińska zmarła 8 stycznia tego roku w Gatineau koło Montrealu w wieku 90 lat. Była żoną zmarłego już Gastona Louisa Marty'ego i córką zmarłego Edwarda Strawińskiego i zmarłej Olgi Cieńskiej. Pozostawiła w żałobie swojego jedynego syna Gastona Marty'ego; siostrzenicę Hankę Anszperger; swojego kuzyna Tadeusza Cieńskiego oraz wielu kuzynów i przyjaciół.
Uroczystości pogrzebowe odbyły się w środę 17 stycznia 2018 r. o godz. 11.00 w kościele St-Pierre Chanel przy 17 rue des Groseillers w Gatineau (sektor Hull).
Subskrybuj:
Posty (Atom)