poniedziałek, 27 kwietnia 2020

Niewierasowie ze wsi Arciuny.

Pisałem kiedyś o pewnej hipotezie dotyczącej zamieszkiwania Niewierasów. Otóż wg mnie do połowy XIX wieku mieszkali oni we wsi Zwirżdeny w parafii Daugi. Wszystko jednak na to wskazuje, że przybyli tam ze wsi Arciuny w tejże samej parafii, gdy z sporo osób z tej rodziny występowało właśnie we wcześniejszych metrykach.
Oto dwie z nich, czy byli bezpośrednio powiązani z rodziną naszych Niewierasów? Tego na razie nie wiemy. Wszystko jeszcze przed nami.






Metryka urodzenia Ewy Niewieras, córki Jerzego i Agaty z domu Kaścielinównej, urodzonej w Arciunach 7 października 1825 roku.






Metryka urodzenia Szymona Niewierasa, syna Michała i Katarzyny Wojsiatównej, urodzonego 6 września 1824 roku w Arciunach.

Mamy dalszy ciąg ciekawych informacji o tej rodzinie. Otóż udało się znaleźć rodziców najstarszego do tej pory przodka Niewierasów- Jana Niewierasa.
Oto ich metryka ślubu:





Z metryki tej wynika, że Jan Niewieras ( Niewiarowski) wziął ślub w roku 1835 w wieku 25 lat z panną Katarzyną Dulówną lat 19 . Dalej jest jeszcze ciekawiej- rodzicami Jana byli Michał i Katarzyna z Wojsiatów ( przedstawiana w innych metrykach jako Krystyna), rodzicami Katarzyny byli Krzysztof Dul i Marianna z domu Degieś.
Teraz metryka urodzenia brata Katarzyny Dul- Jana urodzonego w Zwirżdenach  8 maja 1809 roku.



Dalej mamy jeszcze metryki urodzenia dzieci Michała i Katarzyny- Katarzyny i Reginy.



Metryka urodzenia Katarzyny Niewieras córki Michała i Katarzyny urodzonej 16 października 1805 roku w Arciunach.




Metryka urodzenia Reginy Niewieras córki Michała i Krystyny ( Katarzyny) urodzonej 6 października 1816 roku we wsi Łojcie.

Publikujemy niejako z obowiązku kolejne znalezione metryki z rodziny Niewieras. Niestety, jak na razie nie mają one połączenia z naszymi przodkami. Pomimo wielu wysiłków, nadal nie mamy metryki urodzenia Jana ( Jonasa) Niewierasa. Wg metryki ślubu miał on rzekomo urodzić się w 1810 roku prawdopodobnie w Arciunach, ale na razie nie mamy tego dokumentu pomimo przeszukania metryk z lat 1800-1818. Trochę dziwne, nie tracimy jednak nadziei. Wiemy już na pewno, że jego rodzicami byli Michał i Krystyna ( lub Katarzyna) Wojsiat. 








 
Metryka urodzenia Ewy Niewieras urodzonej 25 stycznia 1777 roku córki Szymona Niewierasa i Marianny w Arciunach.






 
Metryka urodzenia Katarzyny Niewieras urodzonej w Arciunach 21 października 1779 roku córki Marcina i Krystyny.








 
Metryka ślubu Macieja Niewiery ( Niewiarowskiego) z Ewą zawartego w Arciunach dnia 26 grudnia 1798 roku, świadkami byli Maciej Dyduli,Jerzy Tubielewicz i Michał Niewieras z Wieżańców. 







Metryka urodzenia Marianny Niewieras urodzonej 8 czerwca 1808 roku w Arciunach, córki Tomasza i Rozalii.

piątek, 24 kwietnia 2020

Nowości o rodzinie Czupajło.

Pan Bolesław przysłał nam materiał o swych poszukiwaniach rodziny Czupajło.

W dawnych poszukiwaniach przypominam sobie, że występował Ludwik. Rzadkie imię dlatego zapamiętałem. Jak odszukam to napiszę. Być może gdzieś pokrewieństwo występuje. W każdej rodzinie było dużo dzieci więc i imiona się powtarzają. Nasza rodzina prawdopodobnie wywodzi się od Macieja z Rudziszek ale dzieci rozjechały się po okolicy i moi przodkowie - pradziadek Konstanty, jego bracia Aleksander i Wincenty - osiedlili się w Drozdówce po drugiej stronie Trok. Był jeszcze Franciszek i Bolesław oraz ich siostra najstarsza Scholastyka, ale nie wiem gdzie mieszkali. Tam - w Drozdówce - urodził się mój dziadek Szymon, który po powrocie z USA osiedlił się w Błotni koło Landwarowa. W 1946 na wiosnę dziadek z rodziną przyjechał do Polski, osiedlił się w okolicach Braniewa a tam na gospodarce został najstarszy jego syn Tomasz. Zmarł młodo w 1963 roku.
Tyle naszej historii. 


Teraz przedstawię materiał ze spisu rewizyjnego, który pokazuje, że mamy materiał dotyczący rodziny Pana Bolesława.




















W zapisie tym z roku 1908 czytamy, że występuje tu Konstantyn Czupajło syn Wincentego lat 59
jego żona Julia z domu Dąbrowska lat 57
syn Bolesław lat 25
jego żona Weronika z Leszczyńskich lat 18
Szymon Czupajło lat 24
Stanisław Czupajło lat 19
Franciszek Czupajło lat 26

Wincenty Czupajło syn Wincentego lat 49
jego żona  Ludwika z Witkowskich lat 41
syn Jan lat 21
syn Antoni lat 17
Józef lat 5 





















ciąg dalszy

Aleksander Czupajło syn Wincentego lat 47
żona Antonina z Dawidowiczów lat 42
syn Jan lat 19
syn Adolf lat 16
syn Zygmunt lat 13
syn Aleksander lat 10
syn Józef lat 5
córka Helena lat 23
córka Helena lat 23
córka Józefa lat 18
córka Emilia lat 15
córka Zofia lat 11 

Miejmy nadzieję, że lata podane przy każdej z tych osób będą zgadzały się z faktyczną ich datą urodzenia. Niestety, nie zawsze to odpowiadało prawdzie...

czwartek, 23 kwietnia 2020

Rodzina Gejno.

Mamy coś wreszcie o zapomnianej trochę przez nas, rodzinie Gejno. Było nam wiadomo, że mieszkali we wsi Gudełki w parafii starotrockiej, jednakże trudno było cokolwiek nam znaleźć.
Jak wiadomo, nie tylko księgi metrykalne są bogatym źródłem informacji. Dotyczy to także spisów rewizyjnych. Otóż przy okazji przeglądania takiego spisu z 1909 roku udało mi się znaleźć zapis o rodzinie Gejno z Gudełek. Oto on:




















W związku z tym, że zapis jest po rosyjsku, już go odczytuję:

Gejno Jan lat 71
  -syn Wincenty lat 43
  żona Józefa z Rusieckich
    -syn Józef lat 6
    -syn Albert lat 3
    -córka Paulina lat 21
    -córka Marianna lat 18
    -córka Malwina lat 11
    -córka Józefa lat 9

Jak widzimy, dzięki temu jednemu zapisowi mamy bardzo dużo danych na temat tej rodziny.

środa, 22 kwietnia 2020

Odszedł Dan Jeski.

Mam do przekazania niezwykle smutną wiadomość- nasz amerykański przyjaciel i krewniak Małgorzaty, Dan Jeski zmarł na atak serca w niedzielę w wieku zaledwie 58 lat.























Ciężko jest pisać o człowieku, z którym mieliśmy dobry kontakt jeszcze do niedawna. Znaliśmy się jedynie poprzez internet ale to wystarczyło aby przekonać się jaki był. Był przede wszystkim bardzo pomocny i szczery. Zaangażowany w pomoc przy szukaniu przodków w Ameryce, zawsze chętnie pomagał nie tylko nam. Bardzo aktywny na forum Polish Origins. Współpracowaliśmy ze sobą od dawna i dzięki tej współpracy okazało się, że jest dalekim kuzynem Małgorzaty.













Sporo mu pomagaliśmy, zwłaszcza w tłumaczeniu rosyjskich metryk, ale i Jemu wiele zawdzięczamy.
Cieszył się na możliwość odwiedzenia stron swoich przodków. Niestety, los sprawił inaczej.
Dan, będzie nam Ciebie bardzo brakowało! Mam nadzieję, że tam, w tym lepszym świecie, spotkasz swoich przodków których zawsze chciałeś poznać!
Serdeczne wyrazy współczucia całej rodzinie Dana- mamie, zonie Lindzie, bratu i wszystkim, których dotknęła ta tragiczna wieść. Odpoczywaj w Pokoju!

niedziela, 12 kwietnia 2020

O emigracji do Ameryki.

Wiadomo, że część naszych przodków z rodziny Strawińskich, Czupajło czy Witkowskich wyemigrowała na początku XX wieku do USA.
Niestety, niewiele mamy dokumentów o tym świadczących. Najwazniejszymi dokumentami są przede wszystkich listy pasażerów z poszczególnych statków.
Na początek prezentuję taką listę z 1913 roku, gdzie pod pozycją nr 23 figuruje Michalina Strawińska. Przybyła ona do Ameryki 28 października 1913 roku na pokładzie statku "Czar".























Kolejny dokument to spis mieszkańców z miasta Lowell w stanie Massachusettes, gdzie znalazłem zapis o Zofii Czupajło urodzonej 25 maja 1905 roku, córce Konstantego i Karoliny Alubowskiej.













Teraz o Witkowskich. Jak wiemy, Rozalia Witkowska z domu Kulesza była matką chrzestną Heleny Niewieras. Wyszła za mąż za Bronisława Witkowskiego. Szukając ich śladów w Ameryce, udało się trafić na ten oto dokument:

















Jest to spis mieszkańców miasta Hamtramck w powiecie Wayne ( dziś to jest część miasta Detroit) i tam wyczytujemy, że wymieniony jest tam Bronisław Witkowski lat 42, jego zona Rose ( czyli Rozalia) także 42 lata, ich dzieci: William lat 20, Juana ( Janina) lat 15 i Albina lat 13.

Jest jeszcze dokument dotyczący Williama Witkowskiego, nie jestem jednak pewny czy dotyczy to syna Bronisława i Rozalii.






















Wydawałoby się, że teraz gdy wiemy gdzie oni mieszkali, nie będzie problemu ze znalezieniem potrzebnych metryk. Niestety, to jest Ameryka i jak na razie nigdzie nie znalazłem metryk z tego miasta. Być może ktoś z naszych znajomych nam pomoże.