piątek, 26 stycznia 2024

Powrót do Bogdanowiczów.

 Dawno nie pisaliśmy o rodzinie Bogdanowiczów z parafii Mejszagoła. Jednak przy okazji sprawdzania spisu parafian z tej parafii z 1907 roku, znalazłem taką notatkę z zaścianka Szyłelki i jest opis rodziny Bogdanowiczów:


Jest tutaj jako głowa rodziny wymieniony Kazimierz Bogdanowicz liczący 60 lat, jego żona Franciszka lat 46 i dzieci: Zofia lat 19, Bronisław lat 17, Józef lat 15, Ludwik lat 13, Maria lat 10 i Helena lat 7.

Z kolei w innym spisie z lat 1909-1913, znalazłem kolejnych Bogdanowiczów:



W wykazie tym są takie osoby:
Adolf Bogdanowicz lat 42, jego brat Kazimierz lat 30, brat Józef lat 25, siostra Antonina lat 29, Julia lat 26 i matka ich Elżbieta lat 65 licząca.


piątek, 19 stycznia 2024

Metryka z Serejów.

 Genealogia to jednak nieustanna nauka i zdobywanie kolejnych doświadczeń. Przy indeksacji parafii Sereje, odkryliśmy inny sposób zapisu chrztów narodzonych dzieci. Przyjęto to jako oświadczenie ojca o narodzeniu dziecka, potwierdzone przez księdza i świadków. Oto przykład takiego zapisu.


Myślę, że warto dokonać transkrypcji tego zapisu, z zachowaniem oryginalnego języka ( nie pozbawionego błędów).

" Oświadczenie urodzenia Dziecięcia prawego uczynione przez Oyca Roku Tysiąc osiemsetnego ósmego dnia szóstego miesiąca Junij. Przed nami Proboszczem Sereyskim sprawuiącym obowiązki urzędnika Stanu Cywilnego Gminy Sereyskiej Pottu Seineńskiego Departamentu Łomzyńskiego stawił się Piotr Walwanis włościanin liczący lat cztyrdzieści pięć w Mankunach zamieszkały i okazał nam Dziecię Płci menskiey które urodziło się w Domu iego pod Nr trzynastym na Dniu czwartym Junij roku bieżącego i oświadczył, że iest spłodzone z niego i matki Katarzyny Baranowskiej, pierwszego ślubu, lat trzydzieści trzy iego małżąki i że życzeniem jego iest nadać mu imię Franciszek, po uczynieniu ninieiszego oświadczenia i okazaniu Dziecięcia w przytomności Macieia Wolwania lat cztyrdzieści Pięć w Mankunach zamieszkałego, Oyciec jeden świadków to iest ninieyszy akt urodzenia po przeczytaniu onego stawaiącym podpisał X. Paweł Rabcewicz Probość Sereyski sprawuiący obowiązki Urzędnika Stanu Cywilnego, Maciey Walwanis iako świadek."

Jak widzimy, dokument ten dotyczy roku 1808, być może w późniejszych latach przybierze inną formę, zbliżoną do tej, która jest nam najbardziej znana.

czwartek, 11 stycznia 2024

Zgon Wiktora Szumkowskiego.

 Dzisiaj robimy ukłon w stronę naszego Przyjaciela Jerzego Świątkowskiego, który mam nadzieję, że przeczyta ten artykuł. Otóż Małgosia znalazła akt zgonu jego przodka- Wiktora Szumkowskiego, a jak zobaczycie była to ważna i znamienita postać. Oto ten akt zgonu, a pod nim oryginalny zapis ( zostawiłem w takiej formie w jakiej był zapisany, aby pokazać Wam piękno ówczesnej polszczyzny).



" Roku Tysiącznego ośmsetnego Dwónastego Dnia dwudziestego siódmego Miesiąca Czerwca o godzinie Siódmey po południu. Przed Nami Wikarym Kościoła Seyneńskiego, Urzędnikiem Stanu Cywilnego Gminy Seyneńskiey w Departamencie Łomżeńskim powiecie Municypalności Seyneńskiey, stawili się: Michał Szumkowski Radca powiatu Seyneńskiego liczący lat dwadzieścia cztery, syn zeszłego i w Jurgielowszczyźnie zamieszkały i W. Stanisław Chamski Sekretarz Podprefektury Seyneńskiej, liczący lat trzydzieście, mieszkaiący na Ulicy Grodzieńskiey pod liczbą setną dziewięćdziesiątą trzecią, zięć zeszłego i oświadczyli nam, iż dzisiaj dnia dwudziestego siódmego Czerwca o godzinie Siódmey z rana JW Wiktor Szumkowski Marszałek Sędzia Pokoju Powiatu Seyneńskiego, maiący życia lat sześćdziesiąt cztery wdowiec po Wielmożney Maryannie z Huszczów przez lat siedmnaście, umarł w Seynach we Dwórku W. Wólmera na Ulicy Łosdziewskiey pod liczbą Setno dziewiędziesiąt trzecią. Po czem oświadczaiący podpisali z nami akt ninieyszy poprzeczytaniu onegoż /:podpisano:/ Michał Szumkowski i Stanisław Chamski: Xiądz Hipolit Charmałłowicz Urzędnik Stanu Cywilnego Gminy Seyneńskiey    Xiądz Józef Leńczewski Pleban Leypuński Sprawuiący obowiązki Urzędnika Stanu Cywilnego."

środa, 3 stycznia 2024

Metryka zgonu Francuza.

 Wydawałoby się, że to nic nadzwyczajnego, ale jednak mamy akt zgonu francuskiego żołnierza w...kopciowskiej parafii.


Żołnierzem tym był Avel Jean Baptiste Remi, żołnierz 7 Pułku Strzelców Konnych 8 Kompanii, urodzony 5 lipca 1791 roku w St. Prene w powiecie Fissone w Departamecie de Laisne. Zmarł dnia 10 stycznia 1813 roku we Dworze Justianowskim. 

Okazało się, że w tej metryce jest trochę błędów dotyczących miejsca urodzenia naszego żołnierza. A więc urodził się w Sainte- Preuve w powiecie Sissonne w Departamencie Aisne. Niby podobnie, ale nie to samo.

Tu jest mapka z tą okolicą. Sainte-Preuve położone było blisko granicy z Belgią.


Myślę, że dobrym pomysłem będzie napisanie anonsu o znalezieniu tej metryki zgonu na francuskim portalu Geneanet, akurat mam tam konto. Być może ktoś się zgłosi. To byłoby frapujące!

Jest frapujące, bo mamy tę metrykę. Dzięki pomocy genealogów francuskich którzy odnaleźli te metrykę, możemy ją Wam pokazać:


Był problem z odczytaniem i tłumaczeniem tego dokumentu, ale z pomocą przyszła nam zaprzyjaźniona z nami Bożenna Derecka, która pięknie odczytała i przetłumaczyła tekst metryki, za co jesteśmy jej ogromnie wdzięczni!

Roku Pańskiego 1792, w czwartek, dnia 5 lipca, został ochrzczony przeze mnie, proboszcza, Jean Baptiste Remi, urodzony dnia dzisiejszego, syn prawnych małżonków, Remi Avet, robotnika i Marie Joseph Roüan, z tej parafii. Rodzice chrzestni: Jean-Baptiste Leleu , robotnik i Marie-Jeanne Roüan, żona Nicolasa.

Bardzo szybko pojawiła się aktualizacja naszej historii. Krótko po napisaniu tego artykułu, pojawiły się kolejne rewelacje na ten temat. Najpierw musimy skorygować samo nazwisko naszego bohatera. Tak naprawdę to nazywał się on Jean Baptiste Remi Avet. Avet to było jego nazwisko a nie imię! Jego rodzicami byli: Remi Avet i Marie Josephe Rouan. Wzięli ślub ze sobą w Sainte- Preuve 3 maja 1791 roku. Remi Avet w dniu ślubu miał 27 lat i był synem Jeana Baptiste Aveta i Jeanne Manceaux, jego żona miała 26 lat i była córką Jeana Francois Rouana i Marii Marguerite Lorminier. Oto ta metryka ślubu:




 Remi Avet miał siostrę Marie Nicole, która 09.08.1786 roku wyszła za mąż za Jeana Baptiste Leleu.Tę metrykę ślubu też mamy:


 To już jednak informacje mniej dla nas istotne. Najważniejszy jest fakt, że udało się nawiązać kontakt z osobą na pewno spokrewnioną z tą rodziną, która ma drzewo genealogiczne na portalu Geneanet i czekamy na odpowiedź. Być może uda się nam przekazać jej wzmiankowany akt zgonu jej przodka. To byłoby wspaniałe zwieńczenie naszej akcji!