piątek, 26 listopada 2021

Tragedia w Stroczunach.

 Dzięki temu, że Małgosia indeksuje metryki z parafii Lejpuny, odkryliśmy ciekawy, nieznany nam wcześniej wątek z Powstania Styczniowego w 1863 roku.

Otóż okazało się, że podczas indeksacji zgonów z tejże parafii, w dniu 11 sierpnia 1863 roku we wsi Stroczunach ksiądz Ksawery Darewski pochował powstańców styczniowych którzy zginęli podczas potyczki z wojskami rosyjskimi w dniu 7 sierpnia 1863 roku o godzinie 10 rano.

 


 

Podczas tej potyczki zginęli:

Marceli Augustowski lat 30, wg informacji ze strony https://genealogia.okiem.pl/ "lat 45, z Grodzieńskiego, pierwiastkowo służył w oddziale Wawra, następnie Kołyszki, zginął jako oficer strzelców pod Stroczunami w powiecie Sejneńskim dnia 7-go Sierpnia 1863 r." Jest nieścisłość odnośnie wieku, ale to na pewno ta sama osoba.

Konstanty Błażejewski lat 40, "z Poznańskiego, poległ w powstaniu r. 1863."

BŁAŻEJEWICZ h Trzaska z Litwy oficer z oddziału Kołyszki, zginął pod Stroczunami w powiecie Sejneńskim 7 sierpnia 1863 r., pochowany w gminie Kudrawy, ( Zygmunt Kolumna „Pamiatka dla Rodzin Polskich” wyd. Kraków 1868 r. s.14)- to informacja ze strony https://www.myheritage.pl/site-77884383/b%C5%82a%C5%BCejewski ( nie wiem czy Błażejewski i Błażejewicz to ta sama osoba, ale wygląda na to, że tak)

Adam Bartnik lat 25 ( o nim nie mamy informacji)

Józef Dylewski lat 35 ( brak informacji)

Feliks Brudowicz z Łapsz w parafii Serejskiej, pozostawił siostrę Kazimierę.

Oprócz tych osób ( tak mi się wydaje) ksiądz Darewski pochował osiem niezidentyfikowanych osób poległych zapewne w tej potyczce ( vide-akt nr 74)

Musiałem zrobić korektę wpisu ( dzięki nieocenionemu A. Pszczółkowskiemu), że poprawne nazwisko przywódca oddziału powstańczego powinno brzmieć Kołyszka. Tu link do informacji o nim:  http://tygodnik.lt/201334/wiesci8.html?fbclid=IwAR2IUBcsAUSgHld80tTA9rP0R34JlGf0kqXPmXsvpwKoADnHXFw9Wp7OCyE

Przy okazji publikacji tych metryk, pojawił się jeszcze jeden poboczny wątek. Jedna z osób występujących w tych aktach jako świadek- Bonifacy Turczynowicz był ojcem Piotra Turczynowicza, który to miał ciekawą biografię, gdyż był później sędzią śledczym. Oto zapis o nim znaleziony w polona.pl:


Pozostając jeszcze przy Stroczunach, znalazłem ciekawy artykuł ( niestety o tragicznej treści) w gazecie "Zorza" z 1909 roku:


Jest dalszy ciąg wątku o tym wypadku. Oto cztery akty zgonu osób które tam zginęły. szukałem opisu tragedii w metrykach. Niestety, nic takiego nie napisano. jedynie ksiądz określił, że umarli z pochopnej śmierci. Cóż, nie zawsze proboszczowie się rozwodzili nad przyczynami takich tragedii.

Wincenty Błażukiewicz lat 30 ( syn).


Wincenty Błażukiewicz lat 61 ( ojciec).


Tomasz Błażukiewicz lat 22 ( drugi syn).

Stefan Radziwiłłowicz lat 30 ( sołtys).


wtorek, 23 listopada 2021

Z Olsztyna do Lejpunów.

 Mamy ciekawą metrykę zgonu. Dlaczego? Otóż mamy metrykę zgonu pewnej młodej osoby- Rozalii Wendrowskiej, która w roku 1860 zmarła w wieku osiemnastu lat na dworze w Lejpunach a pochodziła z miasta Olsztyna ( opisanego tu jako Alsztejn). Ciekawe co ją przywiodło, a raczej jej rodziców  Augustyna i Rozalię w te strony? Tego raczej się nie dowiemy. Chociaż...można pokusić się o małe śledztwo...