niedziela, 25 sierpnia 2019

Kolejne dziecko Bohdanowiczów z Szyłeli.

Ale  mamy prawdziwą rewelację- metrykę urodzenia nieznanego nam do tej pory syna Stanisława i Marianny z Juchniewiczów Bohdanowiczów- Stanisława Józefa!

 







Z metryki tej wynika, że Stanisław Józef Bohdanowicz urodził się w Szyłelach 27 lipca 1841 roku jako syn Stanisława i Marianny z Juchniewiczów. Rodzicami chrzestnymi byli Józef Karassewicz i Eleonora Zgajewska.

Wspomnienie Olgi Strawińskiej.

Dzięki niespodziewanemu kontaktowi z Panią Marią, mam chyba rarytas! Są to dwie pamiątki dotyczące rodziny Strawińskich z Wodników.
Ale może po kolei. Jak wspomniałem, napisała do mnie Pani Maria, która napisała do mnie takimi słowami:
" Zainteresowana byłam przede wszystkim losem  Pani Olgi i Jej córek na nieludzkiej ziemi w latach 1940- 1941. Okazało się, że  moja Babcia z dwiema córkami ( moją Mamą i Ciocią) były deportowane do Kazachstanu w tym samym czasie 14.04.1940r.   Nie byłoby w tym nic dziwnego, bo tak tragiczny los spotkał wiele polskich rodzin.  Mama jako 20- letnia dziewczyna prowadziła dzienniczek, który jest żywą dokumentacją tamtych strasznych, tragicznych lat. 
Wydaje się, że obie rodziny były deportowane w tym samym czasie i być może jechały w tym samym pociągu do Kazachstanu, Aktjubińska obłast, , miasto Dżurun ( niesamowite jak podobne są wspomnienia Pani Anny" Anetki" Strawińskiej i zapiski w dzienniczku mojej Mamy). Mama spotkała Panią Olgę Strawińską w szpitalu. Wspomina to spotkanie w dzienniczku z dnia 15.10. 1940 r. W tym dniu Pani Strawińska naszkicowała Mamusi portret ( jest podpisany przez Autorkę). Do dziś jest on jedną z najcenniejszych pamiątek naszej rodziny. W innym miejscu  09.03 1941r. ( niedziela) Mama wpisała do dzienniczka wiersz  " który ułożyła jedna z naszych zesłanek, 13-letnia dziewczynka Anetka Strawińska urodzona 21.III.1927r." 
Cóż mogę dodać od siebie? Cieszę się z tych dwóch pamiątek, prawie że namacalnych sprzed tylu lat. Wypada tylko żałować, że nie możemy nigdzie oglądać obrazów Olgi Strawińskiej. Była nie mniej utalentowana niż jej siostra Maria. Tragiczny los jednak tak sprawił, że nie dane jej było pokazać światu swych obrazów. Niech więc chociaż ten portret mamy Pani Marii przemówi do nas w jakiś sposób.





































Jeszcze wspomniany wiersz autorstwa Pani Anny Strawińskiej. Fascynująca pamiątka. Jaka szkoda, że już Pani Anna nie żyje. Doceniam to, że przez kilka lat miałem to szczęście, że prowadziła ze mną dosyć ożywioną korespondencję...




piątek, 23 sierpnia 2019

Goście z Litwy.

15 sierpnia przyjechała do Małgorzaty spora delegacja- rodzina z Litwy! Przyjechali potomkowie Strawińskich, Niewierasów i Czupajłów! Prawdziwie rodzinny zlot!




















Na kolejnym zdjęciu znajdują się: Danuta, wnuczka Michaliny Niewieras i Agnieszka, córka Jana Czupajło.

























Na poniższym zdjęciu córka Jana Czupajło. Fotografia została zrobiona w Sejnach, w tle widać sejneńską bazylikę.
























Na tej fotografii jest Danuta z Agnieszką i kuzynkami z rodziny Czupajło.

















Kolejne zdjęcie zbiorowe na którym są w kolejności: od prawej- Vytas mąż Danuty (wnuczki Michaliny), Neringa- córka Danuty,prawnuczka Michaliny, Rokas- mąż Neringi,.Danuta, moja mama Jadwiga ,wnuczka Michaliny, Andrzej- mąż Agnieszki (córki Jana Czupajło),dzieci wnuka Jana Czupajło i Zuzia -wnuczka Jana Czupajło.Chłopiec na zdjęciu jest wnukiem Jana Czupajło i praprawnukiem Michaliny ze Strawińskich, a wspomniana wcześniej Zuzia jest praprawnuczką Michaliny Strawińskiej.
Mamy nadzieję, że któraś z tych młodych osób  przejmie pałeczkę od Małgosi w spawach genealogii.

























Tu z kolei Stanisław Czupajło ze swą bratanicą i kuzynką Danutą.


















Podczas wizyty przy grobie Stanisława Czupajło.




























Gwoli ścisłości- spotkanie rodzinne odbyło się w domu córki Jana Czupajło- Agnieszki. Przyjechali prawie wszyscy, oprócz wujka który przebywa akurat za granicą. Goście mieli okazję odwiedzić rodzinny dom Heleny Czupajło a także cmentarz w Lidzbarku na którym pochowani są dziadkowie i pradziadkowie .
To tyle w telegraficznym skrócie. Mamy nadzieję wrócić jeszcze do tej wizyty...

sobota, 3 sierpnia 2019

Różne metryki Trawińskich ( Strawińskich) z Wilkonostrów.

Postanowiłem umieścić tu różne metryki dotyczące rodziny Strawińskich ( bądź Trawińskich) z Wilkonostrów, które udało się znaleźć w ostatnim czasie. Nie są jeszcze usystematyzowane i przypisane do konkretnej linii tej rodziny, gdyż na razie brakuje mi powiązania między nimi. Wydaje mi się, że to jedynie kwestia czasu.










Metryka zgonu Anny Strawińskiej, córki Jerzego i Krystyny z domu Buczanis, zmarłej w Wilkonostrach dnia 05.12.1849 roku





Metryka urodzenia Bartłomieja Strawińskiego, syna Krzysztofa i Katarzyny z domu Graużalis, urodzonego 21.08.1810 roku.







Metryka zgonu Bartłomieja Trawińskiego z Długiej Wsi, syna Bartłomieja i Rozalii z Sadowskich, zmarłego w wieku lat trzech z powodu ospy dnia 3 lutego 1817 roku.


Metryka zgonu Jana Trawińskiego, syna Jana i Franciszki, zmarłego w Wilkonostrach w wieku lat 5 dnia 14 września 1855 roku.
















Metryka zgonu Jerzego Trawińskiego z Wilkonostrów, syna Michała i Rozalii, który zmarł w wieku lat 11 dnia 25 lipca 1841 roku.








Metryka urodzenia Jana Trawińskiego syna Krzysztofa i jego żony z domu Graużalis, który urodził się 30 grudnia 1800 roku.












Metryka urodzenia Macieja Strawińskiego, syna Andrzeja i Krystyny Sadowskiej, urodzonego w Wilkonostrach 5 czerwca 1864 roku.












Metryka zgonu Michała Strawińskiego, nieznanych rodziców, który zmarł 31 sierpnia 1863 roku w wieku lat 80.











Metryka zgonu Michała Strawińskiego syna Jerzego i Elżbiety z Mikielanisów, który zmarł 30.10.1864 roku w wieku lat dziesięciu.