Niech te święta przyniosą Wam Boże łaski, spokój, radość i dostatek wszelki, a Nowy Rok niech spełni marzenia ukryte na samym dnie serca.
Wszystkim naszym Czytelnikom i Gościom naszego bloga najserdeczniejsze życzenia świąteczne od Administratorów!
Niech te święta przyniosą Wam Boże łaski, spokój, radość i dostatek wszelki, a Nowy Rok niech spełni marzenia ukryte na samym dnie serca.
Wszystkim naszym Czytelnikom i Gościom naszego bloga najserdeczniejsze życzenia świąteczne od Administratorów!
Przedstawiam kolejną już chyba mapkę przedstawiającą wieś Wilkonostry wraz z najbliższą okolicą. Mapa pochodzi z 1914 roku. Jest w miarę dokładna.
Podczas indeksowania parafii Lejpuny trafiła się nam metryka zgonu księdza Ksawerego Darewskiego. Postać tego proboszcza jest nam szczególnie bliska, gdyż ochrzcił sporo osób z rodziny Strawińskich .
Najpierw może sama metryka:
Niestety, skan jego metryki zgonu nie jest najlepszej jakości, dlatego też postaram się odczytać.
" Działo się we Wsi Kościelnej Lejpunach dnia czwartego kwietnia 1865 roku o godzinie dziesiątej rano. Stawili się Władysław Maciuński organista Kościoła Lejpuńskiego lat dwadzieścia dwa i Augustyn Wołowicz gospodarz lat pięćdziesiąt cztery mający obadwaj tu w Lejpunach zamieszkali i oświadczyli, że w dniu pierwszym bieżącego miesiąca i roku o godzinie dwunastej w nocy umarł Xsiądz Xawery Darewski, Kanonik Honorowy Lubelski, Proboszcz Parafii Lejpuńskiej lat siedemdziesiąt sześć liczący. Urodzony w mieście Wilnie od Jana i Teresy z Strzałkowskich małżonków Darewskich. Po przekonaniu się naocznie o zejściu Xsiędza Xawerego Darewskiego Proboszcza Parafii Lejpuny akt ten stawającym przeczytany, przez nas i pierwszego świadka podpisany został, gdyż drugi świadek pisać nie umie. Ks. Krakowski."
Jak zwykle w takim przypadku, próbowaliśmy ustalić coś na temat pochodzenia księdza Darewskiego. Niestety, nie udało się nam odnaleźć jego metrykę urodzenia. Mamy jednak akt ślubu jego rodziców: Jana i Teresy ze Strzałkowskich.
Ich ślub odbył się w 1789 roku w parafii Św. Jana w Wilnie.
Dzięki temu, że Małgosia indeksuje metryki z parafii Lejpuny, odkryliśmy ciekawy, nieznany nam wcześniej wątek z Powstania Styczniowego w 1863 roku.
Otóż okazało się, że podczas indeksacji zgonów z tejże parafii, w dniu 11 sierpnia 1863 roku we wsi Stroczunach ksiądz Ksawery Darewski pochował powstańców styczniowych którzy zginęli podczas potyczki z wojskami rosyjskimi w dniu 7 sierpnia 1863 roku o godzinie 10 rano.
Podczas tej potyczki zginęli:
Marceli Augustowski lat 30, wg informacji ze strony https://genealogia.okiem.pl/ "lat 45, z Grodzieńskiego, pierwiastkowo służył w oddziale Wawra, następnie Kołyszki, zginął jako oficer strzelców pod Stroczunami w powiecie Sejneńskim dnia 7-go Sierpnia 1863 r." Jest nieścisłość odnośnie wieku, ale to na pewno ta sama osoba.
Konstanty Błażejewski lat 40, "z Poznańskiego, poległ w powstaniu r. 1863."
BŁAŻEJEWICZ h Trzaska z Litwy oficer z oddziału Kołyszki, zginął pod Stroczunami w powiecie Sejneńskim 7 sierpnia 1863 r., pochowany w gminie Kudrawy, ( Zygmunt Kolumna „Pamiatka dla Rodzin Polskich” wyd. Kraków 1868 r. s.14)- to informacja ze strony https://www.myheritage.pl/site-77884383/b%C5%82a%C5%BCejewski ( nie wiem czy Błażejewski i Błażejewicz to ta sama osoba, ale wygląda na to, że tak)
Adam Bartnik lat 25 ( o nim nie mamy informacji)
Józef Dylewski lat 35 ( brak informacji)
Feliks Brudowicz z Łapsz w parafii Serejskiej, pozostawił siostrę Kazimierę.
Oprócz tych osób ( tak mi się wydaje) ksiądz Darewski pochował osiem niezidentyfikowanych osób poległych zapewne w tej potyczce ( vide-akt nr 74)
Musiałem zrobić korektę wpisu ( dzięki nieocenionemu A. Pszczółkowskiemu), że poprawne nazwisko przywódca oddziału powstańczego powinno brzmieć Kołyszka. Tu link do informacji o nim: http://tygodnik.lt/201334/wiesci8.html?fbclid=IwAR2IUBcsAUSgHld80tTA9rP0R34JlGf0kqXPmXsvpwKoADnHXFw9Wp7OCyE
Przy okazji publikacji tych metryk, pojawił się jeszcze jeden poboczny wątek. Jedna z osób występujących w tych aktach jako świadek- Bonifacy Turczynowicz był ojcem Piotra Turczynowicza, który to miał ciekawą biografię, gdyż był później sędzią śledczym. Oto zapis o nim znaleziony w polona.pl:
Pozostając jeszcze przy Stroczunach, znalazłem ciekawy artykuł ( niestety o tragicznej treści) w gazecie "Zorza" z 1909 roku:
Jest dalszy ciąg wątku o tym wypadku. Oto cztery akty zgonu osób które tam zginęły. szukałem opisu tragedii w metrykach. Niestety, nic takiego nie napisano. jedynie ksiądz określił, że umarli z pochopnej śmierci. Cóż, nie zawsze proboszczowie się rozwodzili nad przyczynami takich tragedii.
Wincenty Błażukiewicz lat 30 ( syn).
Wincenty Błażukiewicz lat 61 ( ojciec).
Tomasz Błażukiewicz lat 22 ( drugi syn).
Stefan Radziwiłłowicz lat 30 ( sołtys).
Mamy ciekawą metrykę zgonu. Dlaczego? Otóż mamy metrykę zgonu pewnej młodej osoby- Rozalii Wendrowskiej, która w roku 1860 zmarła w wieku osiemnastu lat na dworze w Lejpunach a pochodziła z miasta Olsztyna ( opisanego tu jako Alsztejn). Ciekawe co ją przywiodło, a raczej jej rodziców Augustyna i Rozalię w te strony? Tego raczej się nie dowiemy. Chociaż...można pokusić się o małe śledztwo...
Dzięki zaangażowaniu się Małgosi w indeksację metryk z parafii Lejpuny, mamy niezauważoną wcześniej metrykę. To metryka drugiego ślubu Marty Strawińskiej, która wcześniej była żoną Bartłomieja Mizera. Bartłomiej zmarł 15 grudnia 1858 roku. Marta Strawińska ponownie wyszła za mąż 7 lutego 1860 roku. Wyszła za Jerzego Weksznara, także wdowca, mającego 46 lat . Przypomnijmy, że Marta Strawińska była córką Wawrzyńca i Katarzyny z domu Gajdzis.
Polecam naszym Czytelnikom aktualizację naszej strony o rodzinie Pieczul, gdzie umieściłem już kilka metryk z początku XX wieku dotyczących osób z tej rodziny pochodzących z Pakielni, link do naszej podstrony: https://strawinski-family.blogspot.com/p/nie-pisalismy-do-tej-pory-o-tym-bo-nie.html
Jak to z aktualizacjami bywa, mamy kolejną ciekawostkę. Uznałbym ją za sensację, bo udało się odnaleźć nieznanego nam do tej pory syna Stanisława Pieczula i Urszuli Lisowskiej- Władysława! Kim był Władysław? Był w prostej linii bratem dziadka Małgorzaty- Konstantego Pieczula! Takie znaleziska szczególnie cieszą.
Władysław Pieczul urodził się w Pakielni 28 lutego 1904 roku, jako syn Stanisława Pieczula i Urszuli z domu Lisowskiej, rodzicami chrzestnymi byli Piotr Wojtkiewicz i Ewa Lisowska. Prawdopodobnie Ewa Lisowska była siostrą Urszuli.
Nasz blog ma już 10 lat, to fakt!
Jak ten czas leci...Nie pamiętam już za bardzo jak to się zaczęło? A tak, od poszukiwań Strawińskich przez Małgosię Bogdanowicz. Potem podsunąłem jej pomysł, że warto byłoby tę naszą wiedzę na temat genealogii tej rodziny gdzieś zapisywać. I po to powstał ten blog. Na początku miał być tylko o Strawińskich, potem z biegiem czasu zaczęły powstawać kolejne podstrony: o Bogdanowiczach, Pieczulach, potem o poszczególnych miejscowościach ale także i o innych rodzinach związanych ze Strawińskimi...
Na przestrzeni tych lat nawiązaliśmy mnóstwo kontaktów z osobami z różnych krajów, przede wszystkim na Litwie ale też i z USA. To dzięki temu blogowi nawiązaliśmy kontakt z nieodżałowanym Danem Jeski, poznaliśmy Jeffa Kulesusa ( kuzyna Gosi) i wiele innych osób z którymi utrzymujemy kontakty. Nie będę pisać szczegółowo o naszych sukcesach, możliwości odwiedzenia rodziny na Litwie, nawiązaniu serdecznych kontaktów z nimi, ale też i z różnymi osobami bezpośrednio związanymi z rodziną lub trochę mniej.
Po tylu latach nasz blog stał się swoistą skrzynką kontaktową osób zainteresowanych poszukiwaniami przodków nie tylko w parafii Lejpuny, ale też i w innych litewskich parafiach.
Dzięki temu blogowi mogliśmy opublikować setki metryk z tego terenu, do tego doszły różne materiały propagujące nie tylko samą genealogię ale i okolicę, gdzie żyli nasi przodkowie...
To nie był stracony czas. Przez te 10 lat nasze umiejętności i wiedza na temat genealogii wciąż rosły. Do tego stopnia, że od jakiegoś czasu Małgosia indeksuje już metryki! Genealogia to taka dziedzina gdzie wciąż trzeba się uczyć czegoś nowego i doskonalić się, przez to jest taka fascynująca!
Chciałbym podziękować naszym Czytelnikom odwiedzającym naszego niszowego przecież bloga, bez Was byłby on pusty i niewiele znaczący. Ponad 70 tysięcy odsłon to wprawdzie nie aż tak wiele, ale jak na taką dosyć wąską tematykę, to dobry wynik.
Mam nadzieję, że nadal będziecie nas odwiedzać a my postaramy się, aby warto było czytać naszego bloga.
Nareszcie po długich poszukiwaniach mamy metrykę ślubu Pawła Strawińskiego, ojca Michaliny.
Tekst metryki:
" Zdarzyło się w Lejpunach dnia 24 czerwca 1884 roku o godzinie piątej po południu. Oświadczamy w przytomności świadków Józefa Szerksznisa gospodarza ze wsi Wilkonostrów lat 27 liczącego i Konstantego Kulesza gospodarza zamieszkałego w Lejpunach lat 23 liczącego, że zawarto w dniu dzisiejszych religijny związek małżeński między Pawłem Strawińskim lat 27 liczącym kawalerem, gospodarzem urodzonym w Wilkonostrach, synem Andrzeja i Petroneli z Subaczów małżonków Strawińskich mających gospodarstwo w Wilkonostrach i Agatą Kuleszówną, panną urodzoną i zamieszkałą w Lejpunach, córką Antoniego i Agaty z domu Trejgiel małżonków Kuleszów, gospodarzy zamieszkałych w Lejpunach lat 18 liczącą, przy rodzicach zamieszkałą. Ślub ten poprzedziły trzy zapowiedzi przedślubne ogłoszone w tutejszym kościele parafialnym w dniach 1, 8 i 15 czerwca bieżącego roku. Zostało udzielone ustne pozwolenie na zawarcie małżeństwa pannie młodej przez jej rodziców. Nowożeńcy oświadczyli, że umowy przedślubnej nie zawarli. Religijny obrzęd małżeński został odprawiony przez księdza Józefa Kuderkiewicza administratora tutejszej parafii. Akt ten przez nas został przeczytany i podpisany gdyż nowożeńcy i świadkowie są niepiśmienni. Ksiądz Józef Kuderkiewicz."
Przy okazji indeksowania metryk z parafii Lejpuny przez Małgosię, trafiła się nam metryka urodzenia Antoniego Kruszewskiego, dziedzica Lejpun.
Najpierw jednak sama metryka. Pozwoliłem sobie przepisać cały tekst w oryginale, aby pokazać Wam specyficzny charakter ówczesnych metryk.
" Działo się we Wsi Kościelney Leypunach dnia dwudziestego siódmego kwietnia tysiąc ośmset trzydziestego drugiego roku o godzinie trzeciey po południu. Stawił się Jaśnie Wielmożny Antoni Kruszewski Marszałek Obwodu Seyneńskiego, Dziedzic Dóbr Leypuny w tymże Dworze Leypunach zamieszkały lat 46 mający, w obecności Jana Hałuszkiewicza Ekonoma Dworu Leypun lat trzydzieści, tudzież Michała Czerniewskiego Kommisarza Dworu Leypun lat trzydzieści jeden mających, y okazał nam Dziecię Płci Męzkiey urodzone we Dworze Leypunach dnia dwudziestego drugiego Kwietnia roku bieżącego o godzinie siódmej wieczorem z Jego Małżonki Wawrzyny z Abłamowiczów lat dwadzieścia mającey. Dziecięciu temu na Chrzcie Świętym z Wody tylko odbytym w Dniu Dzisieyszym nadane zostały imiona Antoni Jan Ludwik. Akt ten Stawającemu i Świadkom przeczytany przez nas wspólnie ze Stawającym y Świadkami podpisany został.
Xiądz Floryan Milewski Administrator
Antoni Kruszewski
Jan Hałuszkiewicz
Michał Czerniewski
Lewy margines: Rodzicami Jego Chrzestnemi byli Jaśnie Oświecony Xiąże Tadeusz Ogiński i Jaśnie Wielmożna hrabini Marya Starzeńska- x. Milewski."
Małe wyjaśnienie: matka urodzonego Antoniego Kruszewskiego nazywała się poprawnie Laurencja Teresa Wawrzyna Abłamowiczówna herbu Awdaniec ( 1810-1900). Laurencja Teresa była córką Michała Abłamowicza i Wiktorii.
W związku z tym, że trafiła się nam metryka urodzenia kolejnego dziecka Antoniego i Wawrzyny Kruszewskich, to kontynuujemy ten wątek .
Okazuje się, że małżeństwo to miało córkę Teofilę. Oto jej metryka urodzenia:
Teofila Michalina Kruszewska urodziła się dnia 21 sierpnia 1833 roku, jako córka Antoniego Kruszewskiego i Wawrzyny z Abłamowiczów.
Ciąg dalszy genealogii Kruszewskich. Trafiła się nam metryka urodzenia ich córki Klementyny Ludwiki Kruszewskiej, która urodziła się dnia 1 października 1834 roku:
Jeszcze mamy metrykę urodzenia syna Antoniego i Wawrzyny Abłamowicz- Jana Kaliksta urodzonego 19 lipca 1839 roku:
Prezentuję tę metrykę zgonu niejako z ciekawości, ale też i ze zdziwienia- czy dawać wiarę takim metrykom? Jeśli to była nieprawda, a tak myślę, to jak traktować dane podawane przez księży czy osoby wypisujące metryki?
Oto metryka zgonu Marianny Rowińskiej z osady Świętojańskie w parafii Lejpuny, która zmarła 4 kwietnia 1837 roku w wieku...121 lat! Wynika z tego, że Marianna Rowińska powinna urodzić się w 1716 roku!
Przedstawiam unikalną metrykę- jest to akt zgonu księdza Józefa Lenczewskiego, wieloletniego proboszcza parafii lejpuńskiej. Ksiądz Lenczewski zmarł na Plebanii Lejpuny 5 kwietnia 1831 roku w wieku 70 lat.
Myślę, że warto odczytać ten dokument w całości, bo dowiadujemy się z niego trochę szczegółów dotyczących osoby księdza Lenczewskiego.
" Działo się we Wsi Kościelnej Lejpunach dnia szóstego kwietnia 1831 roku o godzinie dziesiątej przed południem. Stawili się szlachetnie urodzeni Antoni Lenczewski lat 38 i Szymon Jankowski Organista Kościoła Lejpuńskiego lat 39 mający, obydwaj w Lejpunach zamieszkali i oświadczyli, że w dniu piątym kwietnia roku bieżącego o godzinie ósmej wieczorem umarł urodzony ksiądz Józef Lenczewski Proboszcz Parafii Lejpuńskiej w Lejpunach, lat siedemdziesiąt mający, syn urodzonych Tomasza i Anny małżonków Lenczewskich gospodarzy z Lenczów. Po przekonaniu się naocznie o zejściu Księdza Lenczewskiego Proboszcza Lejpuńskiego, akt ten przeczytany stawającym z których pierwszy jest synowcem a drugi sąsiadem zmarłego a przez nas świadków podpisany został.Ksiądz Florian Milewski Administrator Kościoła Lejpuńskiego. Antoni Lenczewski jako świadek."
( dla przypomnienia- dawne określenie synowiec, to nie był syn , ale bratanek)
Dzięki pomocy naszego przyjaciela Antona, mamy możliwość opublikowania kilku ciekawych metryk dotyczących rodziny Strawińskich na zesłaniu. Byli oni zesłani aż do guberni irkuckiej, gdzie żyli od kilkudziesięciu lat, tak mi się wydaje. Myślę, że będzie dobrze sprawdzić też inne metryki z parafii irkuckiej, jest tam bardzo dużo polskich nazwisk.
Metryka urodzenia Michała Strawińskiego urodzonego 7 października 1867 roku w parafii irkuckiej, syna szlachetnych Pawła i Anny Kurłowskiej, zesłanych na Sybir z powodów politycznych, rodzice chrzestni Mieczysław Siesicki i Anna Simonowicz, asystowali Władysław Simonowicz i Felicja Siesicka.
Metryka urodzenia brata Michała, Tadeusza Strawińskiego, ur. 29 lipca 1869 roku syna zesłańców Pawła Strawińskiego i Anny z Kurłowskich, rodzice chrzestni Feliks Lubiszewski i Teofila Bielska.
Metryka ślubu Józefa Strawińskiego z 23 października 1883 roku, lat 20, syna szlachetnych Pawła i Anny Strawińskich z panną Magdaleną Mickaitis córką Jakuba i Paraskewii Mickaitisów, świadkami ślubu byli Stanisłąw Żukowski i Franciszek Bruicki (?).
Metryka urodzenia Józefa Strawińskiego ur. 15 kwietnia 1891 roku w parafii irkuckiej, syna Józefa i Magdaleny Mickaitis, rodzicami chrzestnymi byli baron Romuald Radeń i Maria Szwernicka, asystowali Piotr Szwernicki i Maria Kremer.
Metryka zgonu Pawła Strawińskiego zmarłego dnia 9 marca 1895 roku w wieku 80 lat w osadzie Bielichtun, pozostawił po sobie żonę Annę i syna Tadeusza.
Tak się złożyło, że przy indeksacji metryk lejpuńskich przez Małgorzatę, udało się znaleźć metrykę zgonu kanonika Antoniego Kruszewskiego, właściciela lejpuńskiego dworu.
Antoni Kruszewski zmarł na dworze Lejpuny dnia 15 maja 1820 roku. Ale może odczytajmy cały tekst tej metryki:
" J. W. Antoni Kruszewski pierwszy Kanonik Katedry Wileńskiej, Kolator i Fundator Kościoła i Dziedzic Leypun wieku 69, dnia 15 Maja 1820 roku umarł z Apoplexyi i pochowany na Dniu 23 tegoż Miesiąca w Kościele Murowanym, tymczasowie."
Co wiemy o Antonim Kruszewskim? Właściwie to nie za wiele. Podano, że urodzony był w 1738 roku, nie wiadomo jednak gdzie. Odnotowano, że był proboszczem od 1780-90 roku w parafii Widze. Dalej musimy posiłkować się tekstem ze strony o Lejpunach- http://dworypogranicza.pl/index.php/litwa/37-lejpuny gdzie napisano iż " ...Kiedy w 1779 roku jego bratanica ( Ignacego Massalskiego) , Helena Apolonia (1763-1815), córka Józefa Adriana (1726-1765), podskarbiego nadwornego litewskiego, wychodziła za mąż za księcia Karola Józefa Emanuela de Ligne i prawdopodobnie potrzebne były pieniądze na posag, biskup Massalski sprzedał Lejpuny po znacznie zaniżonej cenie kanonikowi kapituły wileńskiej, Antoniemu Kruszewskiemu, który zapisał je swojemu bratankowi, noszącemu takie same jak i on imię, Antoniemu Kruszewskiemu (1783-1873) herbu Awdaniec, przyszłemu marszałkowi szlachty sejneńskiej, ożenionemu później z Laurencją Teresą Wawrzyną Abłamowiczówną (1810-1900) herbu Awdaniec."
I na tym właściwie kończy się nasza wiedza o kanoniku Antonim Kruszewskim. Przekazał Lejpuny swemu bratankowi i zmarł w 1820 roku. Jedno nie ulega wątpliwości- był najważniejszą bodajże osobistością w historii Lejpun.
Trochę faktów o budowie samego pałacu:
W chwili nabycia Lejpun przez kanonika Kruszewskiego stary
posapieżyński dwór prawdopodobnie już nie istniał lub nie nadawał się
do użytku, nowy dziedzic zdecydował się więc na wzniesienie innej
rezydencji, bardziej zgodnej z wymogami czasu. Projekt opracował Marcin
Knackfuss (1740-1803), architekt JKM, kapitał buławy polnej Wielkiego
Księstwa Litewskiego, profesor Akademii Wileńskiej, właściciel
niewielkiego mająteczku Szerenkiszki nad Wilenką. Miało to być jego
ostatnie. Gdyby projekt księdza kanonika został zrealizowany w całości,
dwór w Lejpunach, pomimo pewnych jego niedociągnięć, należałoby
zaliczyć do najciekawszych siedzib klasycystycznych na terenie całego
byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego.
Wedle wszelkiego prawdopodobieństwa pałac miał być założeniem ściśle
symetrycznym, złożonych z trzech powiązanych ze sobą w jedną całość
członów -głównego korpusu mieszkalnego i reprezentacyjnego oraz
ustawionych po jego bokach w jednej linii pawilonów wschodniego i
zachodniego. Zbudowano jednak tylko korpus i pawilon wschodni.
Poniżej pomnik jego bratanka Antoniego Kruszewskiego na cmentarzu w Lejpunach ( zdjęcie pochodzi z portalu Genealogia Polaków- https://genealogia.okiem.pl/foto2/displayimage.php?album=search&cat=0&pid=32613#top_display_media
O tym wielkim kompozytorze nie pisaliśmy do tej pory zbyt wiele, choćby z tego względu, że jest o nim sporo w internecie. Staramy się jednak nie powielać tego, co już jest opublikowane. Zawsze ciekawiej jest pisać i publikować to, o czym mało kto wiedział.
Wiadomo było, że Igor Strawiński był synem Fiodora Strawińskiego i Marii urodzony pod Petersburgiem w Oranienbaumie. Miał słynnych przodków, m.in. Stanisława Strawińskiego o którym już pisaliśmy, że był jednym ze współsprawców porwania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Nas zajmuje nas jednak to, co udało się znaleźć o nim spośród dokumentów dostępnych w internecie. Otóż w zasobach Family Search odkryliśmy trzy bardzo ciekawe dokumenty dotyczące Igora i jego żony Wiery.
Pierwszy z nich to manifest z września 1939 roku, gdyż jak wiadomo z Wikipedii, wyemigrował on do USA i osiedlił się w Hollywood.
Kolejny dokument to zaświadczenie naturalizacyjne Igora z 1945 roku z jego własnoręcznym podpisem.
I ostatni dokument, niemniej ciekawy- to wiza turystyczna Igora Strawińskiego z 1963 roku do Brazylii. Wraz z jego podpisem i fotografią.
I jeszcze jeden film propagujący historię tego regionu. Wiedzy nigdy za wiele. Szkoda tylko, że film jest jedynie w litewskiej wersji językowej.
Przedstawiam Wam kolejny ciekawy materiał filmowy o Lejpunach. Myślę, że warto obejrzeć...
Zapraszamy w podróż sentymentalną. Film jest wprawdzie z 1997 roku, ale warto obejrzeć.
Pomimo tego, że jest po litewsku, polecam wszystkim go zobaczyć. To podróż do krainy przodków w Lejpunach, Kopciowie, Wiejsiejach czy Serejach. Szkoda że takich zdjęć i filmów jest bardzo mało...
W trakcie przeglądania metryk z parafii Lejpuny, pojawia się wiele miejscowości, które w zasadzie znamy i do których jesteśmy przyzwyczajeni. Wiemy też gdzie są położone. Problem pojawia się gdy chodzi o posiadłości szlacheckie- dwory, przysiółki, folwarki, maleńkie osady. Większość z nich już dziś nie istnieje.
Postanowiliśmy odszukać te osady i miejscowości i zlokalizować je. Być może pomożemy w ten sposób niektórym naszym Czytelnikom którzy mogą mieć z tym problem.
Na początek przedstawiam miejscowość Hebrowszczyznę, która istnieje do dziś jako Abarauskai. Położona jest kilka kilometrów od Nielubańców.
Hebrowszczyzna,, wś, pow. sejneński, gm. i par. Lejpuny. Liczy 6 dm., 48 mk., odl. 60 od Sejn.
Kolejna zapomniana osada to Jurgielewszczyzna, maleńka osada położona na południowy wschód od miasta Wiejsieje.
Jurgielew, Jurgielewszczyzna, os., pow. sejneński, gm. Kopciowo, par. Wiejsieje (gmina i par. Lejpuny?), o 31 w. od Sejn, 3 dm., 36 mk.; folw. Jurgielewszczyzna (z wsiami Bartoszuny, Wilkenszyno i Michalin) należy do Szumkowskich. Rozległość wykazana w r. 1867 mr. 1184 lecz łącznie z folwarkiem Szumkowsk, który w r. 1871 oddzielony został; szczegółowy opis nieujawniony. Wś Bartoszuny osad 7, z gruntem mr. 120; wś Wilkenszyna osad 37, z gruntem mr, 1081; wś Michalin osad 9, z gruntem mr. 51.
Kolejne dwie osady nieco zapomniane to Micewicze położone na wschód od Lejpunów i Radziwiłłowicze zlokalizowane kilka kilometrów na północny wschód od Lejpunów.
Micewicze, wś, pow. sejneński, gm. i par. Lejpuny, odl. 42 w. od Sejn, mają 11 dm., 87 mk.; w 1827 r. było tu 17 dm., 111 mk.
Radziwiłowicze, wś, pow. sejneński, gm. i par. Lejpuny. Odl. od Sejn 40 w., ma 10 dm., 102 mk. W 1827 r. było 13 dm., 54 mk. Mieszka tu drobna szlachta.
Kontynuując nasz wątek, dziś kolejnych kilka miejscowości których lokalizacja może sprawiać problemy.
Na początek osada Chmielewo położona nad rzeczką Poserejka, na południe od Wilkonostrów. Kolejna osada to Czerniawka ( Czarniawka) położona kilka kilometrów na południe od Lejpunów. Obie miejscowości na jednej mapce ( podkreślone na czerwono).
Chmielewo., wś, pow. sejneński, gm. i par. Lejpuny. Ma 4 dm. i 22 mk. Br. Ch.
Następna miejscowość to Świętojańskie ( zaznaczone na mapie jako Świętojańsk) to niewielka osada położona nad Niemnem w kierunku południowo-wschodnim od Lejpunów.
Świetojańsk., wś, pow. sejneński, gm. i par. Kopciowo, odl. od Sejn 38 w., ma 5 dm., 26 mk. W 1827 r. było 4 dm., 18 mk.
Mamy nadzieję jeszcze na zlokalizowanie i przedstawienie takich "egzotycznych" miejscowości jak: Jaskiszki, Cegielnia Lejpuńska, Młyn Merecki, Żywulciszki, Zaścianiszki czy Oborowszczyzna. O tym jednak za jakiś czas...
Kolejna aktualizacja tego interesującego tematu. Tym razem folwark albo dwór Żywulciszki. Opis tego majątku podaje za nieocenionym :Słownikiem Geograficznym...":
"Żywulciszki al. Żywulczgszki, fol. nad rz. Niemnem, pow. sejneński, gm. Kudrany, par. Lejpuny, odl. od Sejn 46 w., ma 2 dm., 35 mk. W r. 1827 było 3 dm., 33 mk., par. Sereje. W r. 1896 fol. Ż. rozl. mr. 792: gr. or. i ogr. mr. 455, łąk mr. 23, past. mr. 10, lasu mr. 178, w odpadkach mr. 90, nieuż. mr. 37; bud. drew. 8, las nieurządzony, młyn wodny. Do fol. przedtem należały: wś Karkliny os. 3, mr. 61; wś Szlapiki os. 4, mr. 140; wś Małgorzaty os. 6, mr. 331; wś Makaryszki os. 4, mr. 118.
Poniżej mapa z tym dworem ( podkreślony na czerwono).
Dzisiaj przedstawię Wam typową genealogiczną zagwozdkę.
Trafił nam się ciekawy akt urodzenia , a to z tej racji, ze pojawiło się tam niespotykane do tej pory imię- Heronogenes! Imię ma niewątpliwie grecki rodowód, skąd jednak w Lejpunach ( jakby nie było skromnej, przeciętnej parafii) takie imię? Zwłaszcza, że rodzicami Jerzego Heronogenesa Winiarskiego byli prości ludzie. A może to fantazja proboszcza się do tego przyczyniła?
Ciekawy film o Lejpunach. Szkoda jednak, że tylko w litewskiej wersji językowej.
Wspominałem już kiedyś, że w genealogii ważnymi dokumentami oprócz samych metryk, są też aneksy do aktów małżeństwa.
Chciałbym przedstawić Wam taki dokument z kilku powodów- przede wszystkim dlatego, aby dowiedzieć się z niego ważnego szczegółu z historii kościoła lejpuńskiego. Otóż wg zapisu w tym dokumencie- w roku 1785 miał miejsce pożar, który strawił miejscowe księgi metrykalne! To ważny szczegół. Inny powód bardziej przyziemny, to oryginalna pisownia tamtych aktów. Myślę, że warto przedstawić ją naszym Czytelnikom w oryginalnym brzmieniu.
" Działo się w Woytostwie Gminy Leypuńskiej w Powiecie Seyneńskim dnia Piętnastego Stycznia Tysiąc Osiemset Czternastego Roku.
Przed Woytostwem Gminy Leypuńskiej w Powiecie Seynenskim a Departamencie Łomżyńskm będącey, stanął osobiście Marcin Blezgis kawaler ze Wsi Wiłkonostrów do Parafii y Woytostwa Leypuńskiego należącey y oświadczył że zabiera się do Stanu Małżeńskiego aniemogąc złożyć Metryki Urodzenia swego, z przyczyny że Kosciół Leypuński wraz z Księgami Metryk w roku 1785 pogorzał iak o tem dobrze iest wiadomo. Na mocy przeto Dekretu Nayiaśnieyszego Pana w roku 1809 dnia 18 Mca Marca wydanego stosownie do Artykułu 70 y 71 dwóch świadków wraz z sobą stawił nastepuyących, to iest: Józefa Świerzbińskiego maiącego lat 60 i Jakoba Trawińskiego maiącego lat 56, Gospodarzów we Wsi Wiłkonostrach mieszkaiących y do teyze Parafii Leypuńskiej należących, którzy o tem dobrze są uwiadomieni że zabieraiący się do stanu Małzeńskiego nazywa się Marcin Blezgis, że urodził się w Roku 1781 we Wsi Wiłkonostrach do tego Woytostwa i Parafii należącey, z Ojca Macieja Blezgisa a matki Katarzyny Krawczylewiczowney szlubnych, w teyze Wsi Wiłkonostry zamieszkałych, Gospodarstwem rolnym bawiących się y nie zyiących, po których y zabieraiący sie do stanu Małżeńskiego również gospodarstwem rolniczym zatrudniać się y mieszkać będzie. O czem przeświadczayąc takowy Akt Znania Józef Świerzbiński i Jakób Trawiński, yako nieumieyętne pisma, trzema krzyżykami wraz z podpisem własnoręcznym Woyta podpisali.
Jozeff Świerzbiński xxx
Jakob Trawiński xxx
Urząd Woytostwa Gminy Leypuńskiej w Powiecie Seyneńskim- Antoni Krapowski."