piątek, 17 lipca 2020

Kruklanki - Tajemnica Zwalonego Mostu/ KRUGLANKEN - Das Geheimnis einer ...

sobota, 11 lipca 2020

Powrót do Niewierasów.

Wreszcie jest jakiś znaczący postęp w naszej genealogii rodziny Niewieras. Długo nie mieliśmy metryki ojca najstarszego z przodków Niewierasów, czyli Jana ( Jonasa) urodzonego około 1810 roku i jego starszej siostry Katarzyny.
Po wnikliwych poszukiwaniach natrafiłem na ślad ojca Jana- Michała! Otóż okazało się, że Michał Niewiera urodził się dokładnie 9 października 1774 roku w Arciunach i był synem Szymona i Marianny. Tak więc znamy już rodziców Michała, to bardzo duży postęp. Podejrzewam, że rodzice Michała urodzili się około 1740 roku.
Oto metryka urodzenia Michała Niewierasa:





To jeszcze nie koniec rewelacji! Udało mi się znaleźć troje rodzeństwa Michała- siostry: Ewę i Mariannę a także brata Tomasza. Z tego rodzeństwa najstarsza była Marianna urodzona 13 sierpnia 1769 roku. Oto jej metryka urodzenia:






Jej brat Tomasz urodził się 26 stycznia 1772 roku w Arciunach:





Druga siostra Ewa urodziła się 19 marca 1777 roku także w Arciunach:







Oczywiście mam nadzieję na znalezienie metryki ich ojca, czyli Szymona.

Mamy kolejne ciekawe informacje dotyczące wspomnianych już osób. Otóż udało się nam dowiedzieć, że żoną Tomasza Niewierasa ( syna Szymona) była Rozalia. Niestety, nie znamy jej nazwiska panieńskiego. Oto metryka urodzenia ich syna Jerzego urodzonego 26 stycznia 1805 roku w Arciunach.









Metryka kolejnego dziecka Tomasza i Rozalii- Marianny, która urodziła się 8 czerwca 1808 roku. Dzięki tej metryce wiemy już, że zona Tomasza miała nazwisko panieńskie Andrzejkinówna.









Kolejny ciekawy dokument to metryka urodzenia córki Michała Niewierasa i jego żony Katarzyny- Marianny, która urodziła się 2 stycznia 1804 roku w Arciunach.














wtorek, 7 lipca 2020

O Antonim Strawińskim.

Dzisiaj trochę o małej odnodze naszego drzewa Strawińskich. Rzecz dotyczy Antoniego Strawińskiego urodzonego w 1862 roku. Antoni był synem Andrzeja i Petroneli z domu Subacz. Udało się nam dotrzeć do dokumentów dotyczących jego osoby.
Pierwszy z tych dokumentów to metryka urodzenia Antoniego, który urodził się dokładnie 25 października 1862 roku w Wilkonostrach.

























Teraz dokument poświadczający odbycie trzech zapowiedzi przedślubnych Antoniego Strawińskiego z 31 maja 1895 roku.

























Metryka ślubu Antoniego z Marianną Mulolis. Odczytam prawie całą metrykę, gdyż zawiera ona bardzo cenne dla nas informacje:

" Zdarzyło się w Liszkowie dnia 3 czerwca 1895 roku o godzinie 2 po południu. Oświadczamy w przytomności świadków Tomasza Czurlanisa lat 40 i Jana Balciuka lat 38, obu gospodarzy we wsi Ryciele zamieszkałych, że zawarto w dniu dzisiejszym religijne małżeństwo pomiędzy Antonim Strawińskim kawalerem lat 33 urodzonym i zamieszkałym we wsi Wilkonostry, synem Andrzeja i Petroneli z domu Subacz a Marianną Mulolis, panna lat 16, urodzoną i zamieszkałą we wsi Ryciele, córką Augustyna i Doroty z domu Czurlanis.
Małżeństwo to poprzedziły trzy zapowiedzi ogłoszone w liszkowskim kościele parafialnym w dniach 12, 19 i 26 maja bieżącego roku. Nowożeńcy umowy przedślubnej nie zawarli, tamowanie małżeństwo nie nastąpiło, rodzice panny młodej udzielili ustnej zgody na zawarcie małżeństwa."

















Nie bardzo wierzyłem w tak młody wiek panny młodej, ale metryka urodzenia to potwierdza: urodzona 25 stycznia 1879 roku w Rycielach jako córka Augustyna i Doroty. Wszystko się zgadza!



sobota, 4 lipca 2020

Pro memoriam od Lindy.

Małgorzata otrzymała od Lindy, wdowy po Danie, przejmujący list ( po polsku!) wraz z listem pogrzebowym i wspomnieniem Dana. To bardzo miłe ale i smutne jednocześnie. Dziękujemy Linda!

















































I piękna inskrypcja w wolnym tłumaczeniu tak brzmiąca:
"Bóg zobaczył, że się męczysz i nie ma lekarstwa, 
więc objął cię ramionami i wyszeptał: „Przyjdź do mnie”. 
 Ze łzami w oczach patrzyliśmy,jak odchodzisz. 
Chociaż bardzo cię kochaliśmy, nie mogliśmy cię zmusić.
  Złote serce przestało bić, ciężko pracujące ręce,
 Bóg złamał nasze serca, aby nam udowodnić, że bierze tylko to, co najlepsze."



Kolejna zagadka rozwiązana!

Okazuje się, że genealogia polega także na umiejętności prawidłowej analizy i łączenia faktów. Tak też stało się i teraz. Otóż po takiej dogłębnej analizie udało sie nam odkryć pokrewieństwo przodków naszego przyjaciela Jeffa z przodkami Małgorzaty!
Okazało się to banalnie proste!  Już tłumaczę w czym rzecz:
Główny przodek Małgorzaty- Jan ( Jonas) Strawiński miał syna Jakuba ( ur. ok. 1775), synem wspomnianego Jakuba był Augustyn urodzony 20 lutego 1800 roku w Wilkonostrach, oto jego metryka urodzenia:








Z kolei synem Augustyna był Szymon ur. 1836 :
















Szymon ożenił się z Elżbietą Dumblewską. Małżeństwo to miało m. in. Natalię, która to w 1890 roku poślubiła Konstantego Szymkonisa, przodka Jeffa. Oto metryka urodzenia Natalii urodzonej w 1865 roku.












I to cała tajemnica!

Mamy dalszy ciąg tej układanki. Otóż Elżbieta Dumblewska urodziła się 1 kwietnia 1843 roku we wsi Subacze jako córka Erazma i Magdaleny z Subaczów. Oto jej metryka urodzenia:













Teraz metryka zgonu Elżbiety, która zmarła w 1898 roku w Michalinie. Myślę, że warto odczytać i przetłumaczyć tę metrykę, gdyż jest po rosyjsku:
" Zdarzyło się w Lejpunach 26 stycznia 1898 roku o godzinie 9 rano. stawił się Feliks Kukiel lat 30 i Wincenty Strawiński lat 23, obaj ogrodnicy zamieszkali we wsi Michalin i oświadczyli nam, że dnia wczorajszego ( 25 stycznia) o godzinie 2 po południu we wsi Michalin umarła Elżbieta Strawińska żona ogrodnika, urodzona we wsi Subacze w parafii kopciowskiej lat 50, zamieszkała w Michalinie, córka Erazma Dumblewskiego i Magdaleny z Subaczów, pozostawiła po sobie owdowiałego męża Szymona Strawińskiego. Akt ten po naocznym się przekonaniu o zejściu Elżbiety przez nas tylko został odczytany i podpisany gdyż stawający pisać nie umieją."
















Teraz metryka ślubu Szymona z drugą żoną Marianną Wysocką. Także spróbuje odczytać i przetłumaczyć tekst metryki:

" Zdarzyło się w Lejpunach 24 stycznia 1899 roku o godzinie 3 po południu. Oświadczamy w przytomności świadków Jana Żadziejki zamieszkałego we wsi Heleniewo lat 38 i Wincentego Łozowskiego dzierżawcy folwarku w Michalinie zamieszkałego w folwarku Michalin lat 47, że zawarte dziś zostało religijne małżeństwo między Szymonem Strawińskim wdowcem, ogrodnikiem urodzonym we wsi Wilkonostry lat 65, zamieszkałym w Michalinie, synem Augustyna i Brygidy z Tumińskich a Marianną Wysocką, panna urodzoną i zamieszkałą w Michalinie, przy matce ogrodniczce, lat 32, córką Ignacego i pozostałej wśród żywych wdowy jego Justyny z Jasińskich. Małżeństwo to zostało poprzedzone trzema zapowiedziami ogłoszonymi w lejpuńskim kościele parafialnym w dniach 1, 8 i 15 stycznia bieżącego roku. Nowożeńcy oświadczyli, że umowy przedślubnej nie zawarli, tamowanie małżeństwa nie zaszło. Akt ten po przeczytaniu tylko przez nas został podpisany."