O autorach tego bloga.

 

Być może wielu naszych Czytelników chciałoby poznać autorów naszego bloga. Spełniamy więc Wasze życzenie. Ten blog jest wyjątkowy, bo jest prowadzony przez dwie osoby ( co jest pewnie rzadkością!) - Małgorzatę Bogdanowicz i moją skromną osobę, czyli Józefa Pławskiego. Na początek kilka słów o Małgorzacie.

Małgorzata Bogdanowicz mieszka w urokliwej mazurskiej wsi w gminie Kruklanki na Mazurach. Jest potomkinią rodziny Strawińskich z parafii Lejpuny na Litwie, Niewierasów z parafii Daugi i Czupajłów z parafii Rudziszki. Jest bardzo zaangażowana nie tylko w odtwarzanie genealogii swoich przodków, ale i innych też. Od jakiegoś czasu zajmuje się indeksacją ksiąg metrykalnych. Najpierw z parafii Lejpuny, teraz Liszkowa. W planach są kolejne sąsiednie parafie.


Nasza współpraca trwa już ponad 11 lat a sam blog obchodził 10-lecie w maju tego roku. Przez ten czas udało się nam osiągnąć naprawdę bardzo wiele, o czym możecie się przekonać, czytając tego bloga. Poznaliśmy przez ten czas wielu ciekawych ludzi, niejednokrotnie spokrewnionych z rodzina Małgosi. Blog stał się tez platformą wymiany informacji genealogicznej.  Choćby po to warto było założyć tego bloga. Na koniec o drugim autorze bloga, czyli o mnie, Józefie Pławskim. Jestem skromnym genealogiem spod Zielonej Góry, członkiem Lubuskiego Towarzystwa Genealogicznego i to powinno Wam wystarczyć. Z natury jestem skromny i ciężko jest pisać mi o samym sobie...

6 komentarzy:

  1. Czy macie Państwo informacje o miejscowości Jasieniec, albo nazywanej dawniej Jasien kolo kruklanek?

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie myślałem o przedstawieniu tej miejscowości. Można jednak zrobić osobny artykuł o Jasieńcu i jego historii. Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń
  3. Czy można coś powiedzieć o historii wsi Mizery (lit. Mizarai) k. Druskienik i ich mieszkańców w XIX w i wcześniej? Wg wg miejscowości Suwalszczyzny z 1901 r. (Списки населенныхъ местъ Сувалкской губерні и, какъ матеріалъ для историко-этнографической географіи края) nosiła też nazwę Mizarej i była zamieszkana przez 49 Litwinów, którzy mówili w j. litewskim, a jedynie 2 pisało po rosyjsku, a jeden po polsku.
    Czy popularne w okolicy nazwisko Mizer wywodzi się z tej miejscowości? Osoby z nazwiskiem Mizer są m.in. w Lejpunach.

    OdpowiedzUsuń
  4. Nigdy sie nad tym nie zastanawiałem, chociaz wiedziałem o miejscowości Mizery. To ciekawy wątek, warto sie nim zainteresowac. Dziekuje za zainteresowanie tematem. Zobaczymy czy uda sie coś odkryc.
    Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
  5. Interesujący region, dużo jest jeszcze do opowiedzenia o ludziach niegdyś tam mieszkających. Zastanawiająca jest np. faktyczna wiarygodność rosyjskich danych statystycznych (np. cyt. spisok miejscowości Suwalszczyzny z 1901 r.), co do tego kto był w danej miejscowości Litwinem lub Polakiem. Tak jak jest np. w miejscowości Mizery, ale i w Lejpunach, gdzie cyt. spisok również podaje, że Polaków w ogóle nie ma. Są tylko Litwini i inne nacje.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest wiele grobów na cmentarzu w Lejpunach z 19 wieku.Nazwiska na pomnikach napisane w naszym języku.Buczanis,Jurkań,Wiśniewski....Owszem są i nazwiska litewskie.Uważam,że na grobach są nazwiska podane przez rodzinę.Pamiętajmy,że nikt wtedy nie zastanawiał się drobiazgowo nad pochodzeniem.Do dziś w zachodniej Litwie starsi ludzie mówią po polsku i rosyjsku.

      Usuń