Przy okazji indeksacji parafii Liszków odkryliśmy taką ciekawostkę. Otóż pojawił się tam ród Puciatyckich z folwarku Rusingi. Najpierw może przedstawię mapkę z tym majątkiem, to ułatwi nam lokalizację tego folwarku.
Teraz metryka będąca przedmiotem naszych badań.
W związku z tym, że ten akt nie jest najlepszej jakości, spróbuję go odczytać, chociaż to też nie będzie proste.
"Działo się we Wsi Kościelnej Liszkowie dnia drugiego maia 1845 roku o godzinie drugiej z południa. Stawił się Wielmożny Lucyan Puciatycki Dziedzic Maiętności Rusingi lat dwadzieści ośm mający, w obecności Wielmożnych Antoniego Wołka Dziedzica folwarku Kibisze lat czterdzieści, tudziez Hipolita Zdanowicza Lekarza Instytutu Xięży Dome...w Liszkowie lat 31 maiącego i okazał nam dziecię płci Męskiey w Rusingach dnia piętnastego marca roku bieżącego o godzinie siódmej wieczór urodzone z Jego Małżonki Wielmożnej Benedykty z Łukaszewiczów lat 20 maiącej. Dziecięciu temu na chrzcie dnia dzisiejszego przez Wielmożnego Xiędza Anicetego Giecewicza Proboszcza odbytym nadane zostały imiona- Jan Lucyan Benedykt a Rodzicami Chrzestnymi byli Wielmożny Jan Puciatycki z Marianna Wołkową, w Asystencyi Antoni Wołk z Johanną Romiszowską. Akt ten stawaiącemu i świadkom przeczytany, przez Nas i ojca wraz ze świadkami podpisany został."
Wydaje się nam, że ojciec chrzestny Jana Lucjana Benedykta to Jan Puciatycki, uczestnik powstania w 1863 roku, brał udział m.in. w potyczce pod Kadyszem 21 maja 1863 roku. Ten sam Jan został skazany w 1864 roku za udział w powstaniu odebraniem mu majątku.
Ale zajmijmy się Janem Lucjanem urodzonym w 1845 roku. Wg Genealogii Potomków Sejmu Wielkiego, zmarł on w 1894 roku, pochowany na cmentarzu w Mikniunach. Spróbujemy to zweryfikować. Z Polskiego Słownika Geograficzno- Genealogicznego mamy m. in. taką informację o starszym bracie Jana Lucjana- Wacławie, urodzonym około 1835 roku.
Mamy ciąg dalszy naszych poszukiwań. Jan Lucjan, a właściwie Lucjan Puciatycki, w roku 1869 wziął ślub z Julią Godaczewską. Wzięli ślub w wileńskiej parafii Św. Jana 15 października 1869 roku. On miał 22 lata i pochodził z parafii mereckiej jak to określono, Julia pochodziła z parafii w Niedzingach. Świadkami byli: Anna Godaczewska, Hipolit Żyliński i Seweryna Lipińska.
Na razie robimy pauzę do czasu odnalezienia dalszych dokumentów. Te pojawią się zapewne już niebawem...Znalazłem kilka dokumentów wywodowych z Galicji, gdzie mowa jest o rodzie Putiatyckich z Putiatycz koło Gródka w Galicji. Niestety, brakuje nam jednak potwierdzenia, że Putiatyccy z Galicji byli protoplastami Puciatyckich z Rusingów. Publikuję jednak kilka dokumentów Putiatyckich z Putiatycz.
Naturalnie tego typu dokumentów jest znacznie więcej. Nie wiem czy jest sens je publikować, skoro do tej pory nie znamy powiązań pomiędzy tymi dwoma liniami rodu.
Kolejny element z rodziny Puciatyckich. Tym razem jest to metryka urodzenia Antoniny Marii Puciatyckiej, córki Lucjana i Benedykty. Tak więc Antonina Maria była siostrą Jana Lucjana urodzonego w 1845 roku.
W związku z tym, że tekst metryki jest ciekawy, odczytam ją.
" Działo się we Wsi Kościelnej Liszkowie dnia siódmego stycznia tysiąc osiemset czterdziestego ósmego roku o godzinie szóstej wieczorem. Stawił się Wielmożny Lucyan Puciatycki dzierzawca Maietności Kudrany lat 30 liczący, w obecności Pana Antoniego Kiemczury właściciela maietności w Ulczycach lat 28 i Andrzeia Grudzińskiego gospodarza ze wsi Liszkowa lat 43 maiących i okazał nam dziecię płci żeńskiej w Kudranach urodzone w dniu drugiego Lipca Tysiąc Osiemset Czterdziestego Siódmego Roku o godzinie dwunastej w nocy z Jego Małżonki Wielmożnej Benedykty z Łukaszewiczów lat 23 maiącei. Dziecięciu temu na Chrzcie Świętym odbytym w dniu dzisiejszym nadane zostały Imiona Antonina Marya a rodzicami chrzestnymi byli Wielmożny Wincenty Łukaszewicz były Sędzia Trocki z Jaśnie Wielmożną Wawrzyną Kruszewską Marszałkową, Wielmożny Jan Rewiński Naczelnik Powiatu Sejneńskiego z Wielmożną Balbiną Łukaszewiczową, Wielmożny Stanisław Puciatycki z Wielmożną Stefanią Kruszewską. Akt ten stawającym i świadkom przeczytany, przez Nas, ojca i świadków podpisany został."
( choćby dla osób wymienionych w tym akcie, warto było go zaprezentować.)
Jest ciąg dalszy naszych dociekań, ale dotyczący tym razem rodziny Zdanowiczów. Jak zapewne zauważyliście, świadkiem przy chrzcie Jana Lucjana Puciatyckiego był lekarz Hipolit Zdanowicz. Udało się nam dotrzeć do kilku dokumentów na temat Hipolita. Najpierw jego metryka urodzenia.
Hipolit Zdanowicz urodził się we wsi Łapowiszki w parafii Suderwa dnia 10 lipca 1826 roku ( ochrzczony 18 lipca) jako syn Jana i Julianny z domu Dansków (?), rodzicami chrzestnymi byli: Józef Stankiewicz i Magdalena Jacznikowa.
Teraz metryka ślubu Hipolita.
Ślub odbył się w Suderwie dnia 13 listopada 1849 roku. Hipolit w dniu ślubu miał 23 lat, syn Jana i Julianny, jego żona Tekla z domu Baniukiewicz lat 24, ze wsi Ciechaniewiszki z tej samej parafii Suderwa, córka Kazimierza i Ludwiki z domu Kozłowskiej.
I na koniec metryka zgonu Hipolita.
Hipolit Zdanowicz zmarł 4 lutego 1858 roku z powodu gorączki, jak to określono, w wieku zaledwie 30 lat. Pozostawił po sobie owdowiałą żonę Teklę z Baniukiewiczów a także syna Ignacego.
Jeszcze jeden element. To metryka zgonu matki Hipolita- Julianny.
Julianna Zdanowicz zmarła w wieku 60 lat w dniu 20 października 1830 roku we wsi Ciechanowiszkach. Pozostawiła po sobie męża Jana Zdanowicza a także syna Hipolita i córki Teofilę i Anielę. Stąd wniosek, że matka Hipolita urodziła się około 1770 roku.
Ciąg dalszy. Tym razem metryka urodzenia Jana Zdanowicza urodzonego w Ciechanowiszkach 18 czerwca 1797 roku, syna Kazimierza i Magdaleny, rodzice chrzestni: Jan Tybinga i Katarzyna Banikiewiczowa.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz