Podczas indeksowania ksiąg metrykalnych z parafii Sereje przez Małgosię, trafił się bardzo ciekawy akt małżeństwa z 1817 roku. Aby zrozumieć o co w nim chodzi, postanowiłem zrobić transkrypcję całego aktu ( jest niemiłosiernie długi!).
" Miasto Sereie. Roku Tysiąc Ośmset siedmnastego Miesiąca Września o godzinie trzeciej po południu. Przed Nami niżey podpisanymi Urzędnikiem Stanu Cywilnego Gminy Sereyskiey Obwodu Seyneńskiego w Woiewództwie Augustowskim, stawił się w Asystencyi Joach Wilhelm młodzian zamieszkały we wsi Warnogiry w Gminie i Parafii Krasnopolskiey w Powiecie Kalwaryskim w Obwodzie Maryampolskim w Woiewództwie Augustowskim, Świderski, kunsztu kowalskiego, liczący lat dwadzieście trzy, podług wyietey metryki chrzestney z ksiąg Kościoła Parafialnego wyznania Ewangielickiego, zwanym Nagiemburh, tenże Joach Wilhelm Świderski jest synem Fryderyka i Estery z Kapusiów rodziców prawych pierwey w mieście Nejimburk mieszkających w Prusiach, później w Kraiu Rosieyskim we wsi koscielney Daugi w Powiecie Trockim w Guberni Wileńskiey i tam oba poumierali, świadczy akt publiczney wiadomości przez Sąd Pokoiu Powiatu Kalwaryskiego zejścia wyżey wspomnianych Frydrycha i Estery Świderskich. - Stawiła się też za zezwoleniem rodziców swoich sądownie zdziałanym przed Notaryuszem Obwodu Seyneńskiego Wgo Kazimierza Olechnowicza w Asystencyi Krewnych i Przyiaciół swoich Karolina Dorota Ryhówna, panna licząca lat szesnaście skończonych podług wyietey Metryki Chrzestney z Ksiąg Kościoła Ewangielickiego Sereyskiego, córka Krysztofa Ryha i Leonory niewiadomey z nazwiska, małżonków prawych w Mieście Sereyach po d Numerem Szesnastym we własnym budynku zamieszkałych, - Strony stawaiące żądaią abyśmy przystąpili do obchodu miedzy niemi ułożonego Małżeństwa którego zapowiedzi podług Prawa już wyszły- Pierwsza dnia dwudziestego czwartego Miesiąca Sierpnia a druga dnia Trzydziestego pierwszego miesiąca i roku biezącego o godzinie dwunastey zgromadzonemu ludowi ogłoszone były, gdy przeciw rzeczonemu Małżeństwu żadne tamowanie nie zaszło, ani udzielenie prawa nie okazało się a Krewni i Przyiaciele wszyscy na to zezwalaią, Przychylaiąc się zatem do żądania stron, po przeczytaniu stawaiącym wszystkich formalności, mianowicie Działu Szóstego Kodeksu Napoleona w tytule Ośmnastym, zapytaliśmy przyszłego Małżonka i Przyszłey Małżonki, czyli chcą połączyć się ze sobą Węzłem Małżeństwa, na co każda z nich udzielnie odpowiedziała, że taka iest ich wola, My więc w imieniu Prawa ogłaszamy, iż Johan Wilhelm z Karoliną Dorotą Ryhówną sa połączeni Węzłem Małżeństwa. Z tego wszystkiego Akt spisaliśmy w przytomności Jana Dyk szewca liczącego lat trzydzieście trzy i Godliba Her tokarza liczącego lat pięćdziesiąt jeden obu Przuiaciół żeniącego się w Mieście Sereye zamieszkali. - Tudzież Frydrycha Ryh brata rodzonego za mąż idącey stolarskiego kunsztu liczącego lat dwadzieście trzy, - Frydrycha Her tokarza, krewnego za mąż idącey liczącego lat dwadzieście sześć, obu w Mieście Sereyach zamieszkałych. - Po czem Akt ninieyszy stawaiącym został przeczytany i podpisany przez nas i czterech świadków."
Sami widzimy jak rozwlekłe były wtedy akty małżeństwa. Dobrze, że niedługo później zmieniono ich formułę na znacznie krótszą.
Zastanawiam się, czy udałoby się zweryfikować kilka faktów z tego dokumentu. Np. gdzie znajdowało się miasto opisane tu jako Nejimburk, może Nowe Miasto? Ciekawi mnie tez to, czy wśród alegatów Parafii Ewangelickiej w Serejach jest jakiś dokument dotyczący tego małżeństwa? Kolejna sprawa- ciekawe czy w księgach kościoła w Daugach znajdują się akty zgonu obojga rodziców pana młodego. Kolejna łamigłówka ...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz