Mamy przed sobą bardzo tajemniczą i frapującą historię, z gatunku tych najtrudniejszych do rozwikłania.
Ale zacznijmy od początku. Było małżeństwo Józefa Pieczula z Ludwiką Łapuszko. O tym pisaliśmy wcześniej na podstronie o rodzinie Pieczul. Józef z Ludwiką mieli następujące dzieci: Stanisława ur. 1879 ( ożenił się z Urszulą Lisowską), Kajetana ur. 1882, Bolesława ur. 1884, Wincentego ur. 1886 i Zofię ur. 1886. O prawie wszystkich dzieciach wiedzieliśmy całkiem sporo, najmniej zaś o Zofii. Wiedzieliśmy tylko, że urodziła się w Pakielnii 16 grudnia 1888 roku jako córka Józefa Pieczula i Ludwiki z domu Łapuszko. Rodzicami chrzestnymi byli Felis Czeszus i Marianna Pieczul, żona Adama.
Oto ta metryka:
Trzeba przyznać, że to przedostatni dokument świadczący o istnieniu Zofii, jaki mieliśmy. Kolejny dokument to fragment spisu parafian z parafii Kiernów z 1910 roku, gdzie jest zapis o tym, że Zofia Pieczul lat 21 licząca, wyjechała do Ameryki ( tak samo jak jej brat Stanisław). Niestety, nie znamy dokładnej daty wyjazdu. Było to na pewno przed 1910 rokiem.
To właśnie ten zapis. Wypada w tym miejscu zaznaczyć, że nie wiemy czy wyjechała do Ameryki razem ze Stanisławem czy tez osobno. Zresztą o Stanisławie ( Stanleyu) pisaliśmy wcześniej, przy okazji wspomnienia o tym, że w Ameryce popełnił bigamię, żeniąc się drugi raz i pozostawiając w kraju swa pierwszą żonę Urszulę. W tym samym spisie jest informacja o Stanisławie lat 42, który wyjechał do Ameryki, jego żona Urszula miała lat 33.
Nie wiedzieliśmy co stało się z Zofią, oprócz tego, że wyjechała do Ameryki. Jedno jest pewne, że nie wyszła za mąż jeszcze w naszym kraju. Wyjechała jako panna. Wobec braku jakichkolwiek informacji, postanowiłem sprawdzic wszystkie amerykańskie źródła, jakie były możliwe. I tak udało się odnaleźć zapis o ślubie Zofii Pieczul w 1913 roku z niejakim Józefem Naruszewiczem w parafii Dunkirk koło Nowego Jorku. Ślub odbył się 18 listopada 1913 roku w Dundirk, niestety, nie wiem w której parafii. Oto ten dokument.
Musiałem czysto hipotetycznie założyć, że jest to nasza Zofia. Rok urodzenia mniej więcej by się zgadzał, wszak 2 lata różnicy to niewielki błąd jak na ówczesne standardy. Idąc tym tropem, spróbowałem odnaleźć jej kościelną metrykę ślubu, jednak jak na razie bez powodzenia. Potem odnalazłem informację o jej zgonie w 1958 roku. Potwierdziło się, że jej mężem był zmarły dwa lata wcześniej Józef Naruszewicz. Zofia została pochowana na cmentarzu Saint Hedwig Cemetery w Dunkirk.
Kolejnym ciekawym elementem naszych poszukiwań było wspomnienie o jej synu który nazywał się Vitold Narus:
Vitold T. Narus, MD, 85 lat, z Millcreek, zmarł w niedzielę 13 marca 2005 r. w Saint Vincent Health Center. Urodzony w Dunkierce, NY 26 lutego 1920 roku, był synem śp. Józefa i Zofii (Pieczul) Naruszewiczów. Absolwent Dunkierki High School i Canisius College w Buffalo, NY, ukończył studia medyczne na Marquette University w Milwaukee , WI w 1944. Służył w US Navy podczas II wojny światowej w jednostce medycznej, a po odbyciu nieaktywnej służby praktykował medycynę w Buffalo w stanie Nowy Jork. Ponownie wstąpił do marynarki wojennej podczas konfliktu koreańskiego jako asystent oficera medycznego w Bainbridge, MD, a następnie przeniesiony do Rezerwy Marynarki Wojennej. Po przeszkoleniu w dermatologii w Cleveland, OH, przeniósł się do Erie w 1957 roku. Był członkiem Kościoła Rzymskokatolickiego św. American Dermatology Association i Erie Maennerchor Club. Przed laty był aktywny w programie Boy Scout. Oprócz rodziców śmierć poprzedził syn Józef J. Narus w 1962 r. i brat Olgiert Naruszewicz. Ocaleni to jego żona, Mary M. Flanagan Narus, którą poślubił 29 września 1944 r.; 3 synów: dr Michael S. Narus, żona Patricia, Medford, Oregon, Thomas S. Narus, żona Kim, Northville, Michigan i Anthony J. Narus, żona Mary Rose, Harrisburg, PA; 4 córki: Mary P. Arnold, mąż Peter, Dayton, OH, Margaret A. Bink, mąż John, Greenfield Twp., PA, Kathleen A. Dahlkemper, mąż Joseph, Rochester, NY, i Elizabeth A. Rechin, Fairview Park, OH; 20 wnuków; 4 siostry, Victoria Mosher, South Dayton, NY, Helen Szczerbacki i Genevieve Naruszewicz, obie z Dunkierki, NY, oraz Joan Loughlin, mąż John, Rock Hill, NY; kilka siostrzenic i siostrzeńców.
NARUSZEWICZ, Joseph. Spouse of Sophia. Born 1878, died 1956 - [Father] Stone with large family stone - Sect. D1: R25, L15
NARUSZEWICZ, Sophia. Spouse of Joseph. Born 1890, died 1958 - [Mother] Stone with large family stone - Sect. D1: R25, L15
I jeszcze na koniec zdjęcia nagrobków Naruszewiczów w Dunkirk.
I to właściwie wszystko co wiem o Zofii i jej śladach w Ameryce. Nadal nie mam potwierdzenia, że to jest nasza Zofia. Aby to potwierdzić musiałbym znaleźć kościelny akt ślubu z Józefem Naruszewiczem, gdzie podane byłyby informacje o jej rodzicach. Nie wiem zresztą czy będą.
Mamy jeszcze dwa kolejne dokumenty dołączone do aktu małżeństwa. Po ich analizie nadal nie mam pewności czy to ona.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz